Trenérský objev Varnsdorfu: Cítím i další vlivy, třeba že volají agenti

Trenérský objev Varnsdorfu: Cítím i další vlivy, třeba že volají agenti

Trenérským objevem podzimního druhé ligy je pětatřicetiletý David Oulehla, jenž při své premiéře v roli hlavního kouče dovedl Varnsdorf na průběžnou čtvrtou příčku tabulky se ztrátou jednoho bodu na postupovou baráž.

Na elitní soutěž to však zatím nevidí. "Upřímně: ačkoliv pro mě není čtvrté místo šok ani senzace, není to pro nás téma. Bude velmi těžké podzim zopakovat. Uvidíme, zda zůstaneme pohromadě, nebo někteří odejdou. Určitě to nestavíme tak, že jdeme po postupu, po 3. místu, takový cíl nemáme. Budeme se soustředit na dobrou zimní přípravu a uvidíme, jaký se nám povede vstup do jara," přednesl Oulehla na stránkách idnes.cz.

Jeho tým zaznamenal v šestnácti zápasech pouhých 15 branek. I ty mu však vynesly 29 bodů, což znamená, že společně s devíti inkasovanými góly, což je nejlepší defenzivní statistika celého peletonu, slav úsporný styl úspěch. "Pokud chcete být úspěšní, základní věc je defenziva. Vycházet z dobré organizace hry, aby každý věděl, co má dělat. Což se nám dařilo. Základ je v hráčích, jsou schopní plnit taktiku. Máme kvalitní obrannou čtyřku a dva dobré defenzivní kluky před ní. Kde soupeř souboj vypustí, moji hráči ne, jsou poctiví, dojíždí to a jsou tam, kde mají být. Plus mít kvalitu do ofenzivy, ale tam jsme to někdy řešili ne úplně dobře. Hodně jsme míče ztráceli, byli jsme nahoře v malém počtu hráčů. Postupně jsme se do toho dostávali, v posledních kolech jsme útočili ve velkém počtu hráčů, vytvářeli si pět šest šancí na zápas, tři jsme využili. Nemáme klasického hroťáka, museli jsme si nějakým způsobem poradit."

Varnsdorf pak zaujal i tím, že nikdo z kádru neobdržel červenou kartu a padlo jen málo žlutých. "Hodně si zakládám na tom, aby mužstvo bylo disciplinované, aby nedostávalo žluté karty za nekázeň, za řeči, za hloupé fauly. To je i pod pokutou, to ve hře nechci. Hráči to respektují, vnímají. Razím slušnost. Chci, aby se k výrokům rozhodčích nevyjadřovali. Jsou to taky jen lidi, taky chybují. Není naše práce, abychom na ně mluvili, ale abychom se připravili na soupeře. Musíme ovlivnit to, co ovlivnit můžeme, ne odvádět naši pozornost a koncentraci. Ta je klíčová. Nastavit si hlavu, abychom energii nedávali do vnějších vlivů jako rozhodčí, oplácení a tak dále," vysvětlil na portálu idnes.cz mladý odborník.

To, že by mu měla zvýšení mediální pozornost stoupnout do hlavy, si nepřipouští. "Cítím, že je víc vstupů širší veřejnosti, médií i další vlivy, třeba že volají agenti. Je to jiné, zvykám si, ale stojím dál nohama pevně na zemi. Rozhodně si nemyslím, že po šestnácti úspěšnějších kolech jsem výborný trenér, který by měl ostatním kázat, jak se má dělat fotbal. Nestane se ze mě machr. Jsou důležitější profese, kde by si lidi mohli myslet, že jsou dobří. Lékaři, piloti a podobně. Mají daleko větší zodpovědnost. Já z toho vědu nedělám," přednesl v interview pro idnes.cz nástupce Zdenka Frťaly, jenž se v létě odebral do Hradce Králové.

Bývalý žižkovský asistent, který začínal u mládeže, má v současnosti do fotbalu velkou chuť. Nebude se aní bát sahat do kádru. "Pan ředitel Gabriel mi dal ve Varnsdorfu obrovskou šanci, vážím si toho a nechci ho zklamat. Doufám, že na podzim navážeme a půjdeme v nějakém normálu dál, abychom všichni byli po sezoně spokojení. Máme tipy na hráče, něco se šušká, ale nic konkrétního nevím," uzavřel na serveru idnes.cz šéf gólmana Radka Porcala, jenž vévodí s devíti nulami brankářským statistikám a podle jeho názoru by si za sloužil ligovou šancí. K tomu však musí mít i štěstí.