Rosický avizuje změny, které mohou bolet: Mojí ambicí je přivádět hráče, kteří se budou se Spartou identifikovat

Rosický avizuje změny, které mohou bolet: Mojí ambicí je přivádět hráče, kteří se budou se Spartou identifikovat

Zatímco nejvyšším výkonným představitelem současné Sparty je generální ředitel František Čupr, na nižších pozicích došlo ke změnám. Zdeněk Ščasný bude odpovídat za přípravu A-týmu a koučink, Tomáš Rosický za střednědobou a dlouhodobou sportovní strategii klubu, s tím, že nový sportovní ředitel bude řídit pohyb letenského "S" na transferovém trhu. 

"Tomáš je jednoznačně připravený do této zodpovědné funkce vstoupit. Už při nástupu do Sparty jsem uvedl, že o dvojí roli Zdeňka Ščasného budeme diskutovat. Výsledkem našich debat je rozhodnutí, že nyní už jsou pozice trenéra a sportovního ředitele obsazené dvěma lidmi. Tomáš vstupuje do nové pozice se silným mandátem, stává se nyní sportovním ředitelem s podporou celého vedení. Jeho úloha je klíčová pro další směřování Sparty. Má jasnou vizi a důkladnou znalost fotbalového prostředí v Česku i v Evropě," ocenil bývalého dlouholetého českého reprezentanta webem sparta.cz citovaný Čupr.

Prvním rozhodnutím Rosického je ponechání Zdeňka Ščasného v roli hlavního trenéra. "Na začátku letošního roku jsem prohlásil, že budeme možná potřebovat víc času na to, abychom tým stabilizovali. Bohužel se tato předpověď naplnila. Mým rozhodnutím, a jsem ve shodě s generálním ředitelem a představenstvem, je v tuto chvíli to, že změnu na pozici trenéra dělat nebudeme. „Za dobu, co jsem po návratu ze zahraničí v klubu působil jako hráč a posléze i manažer, se vyměnilo hodně trenérů. Průběh jejich angažmá byl přitom ve většině případů stejný, po jejich nástupu došlo k oživení mužstva a následovalo krátkodobé zlepšení. Po relativně krátkém časovém úseku však výkonnost hráčů opět upadala. Proto si myslím, že problémy, které klub v posledním období má, nejsou jen věcí trenérů. I s ohledem na to jsme se rozhodli nadále pracovat se Zdeňkem, který má naši důvěru. Jedním z prvních cílů pak je vytvořit mu adekvátní servis rozšířením realizačního týmu," ozřejmil na oficiálních stránkách Sparty bývalý někdejší středopolař Dortmundu a Arsenalu.

Dalšími kroky budou zásahy do hráčského kádru. "Budeme se také výrazně soustředit na změny ve stávajícím kádru, i když mohou bolet, a na posílení realizačního týmu. Bude nutné učinit i takové kroky, které bude potřeba důkladně a otevřeně vysvětlit fanouškům. Každopádně nevydařený podzim byl obrovským zklamáním pro mě i pro trenéra a celé vedení. V mnoha ohledech však byl určující v tom, jakou cestou se nyní vydáme. Mojí ambicí je přivádět hráče, kteří se budou se Spartou identifikovat. Pro mě bylo privilegium za Spartu hrát a je pro mě privilegium působit v klubu dál. A chci spolupracovat s hráči, kteří to budou vnímat stejně. Další kritéria máme stanovená interně, věřím, že budou časem jasně rozpoznatelná i zvenčí. Musíme také mít v týmu balanc mezi českými a zahraničními hráči. Je nutné, aby se z téhle kombinace zrodil skutečný tým a neměli jsme v kabině skupinu individualistů. Rozhodně také chceme vytvářet příležitosti v A-týmu pro odchovance," doplnil nový sportovní ředitel.

A co nově vytyčené cíle? "Po neúspěšných dvou posledních ligových sezonách a nevydařeném podzimu je potřeba pomocí konkrétních jednotlivých kroků tým stabilizovat. A prvním konkrétním cílem je vrátit se do evropských pohárů, kde dvě sezony v řadě klub chyběl," uzavřel osmatřicetiletý funkcionář, jehož vyjádření publikovaly stránky sparta.cz.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.