Slavia vede před Plzní o sedm bodů. Podle tabulky pravdy. Sparta zahrála s „Rosou“ jen velmi malou rošádu

Slavia vede před Plzní o sedm bodů. Podle tabulky pravdy. Sparta zahrála s „Rosou“ jen velmi malou rošádu
KOMENTÁŘ

Pondělní výhrou 2:0 v neoblíbeném Jablonci Slavia zařídila, že po dlouhém devatenáctikolovém podzimu vede před mistrovskou Viktorií Plzeň Fortuna:ligu zase o čtyři body. Podle tabulky pravdy, která zohledňuje větší počet zápasů venku (Slavia 10, Plzeň jen 9), mají červenobílí dokonce sedmibodový náskok (+22 vers. + 15). A vysokou výhru ze vzájemného zápasu v Edenu 4:0 k tomu. Zato Sparta sobotní utrápenou remízou 1:1 v Příbrami jen ztvrdila své podzimní tápání. A pondělní velmi malá rošáda – Rosický sportovním ředitelem, Ščasný stále ve funkci hlavního trenéra pak ještě zvětšila rozpaky u divácké, hlavně pak letenské, veřejnosti. 

Po skončení podzimu přinášíme krátké zhodnocení každého z šestnácti ligových celků:

 1. SLAVIA - 49 bodů.

Z hlediska výsledků velmi dobrý podzim. Z devatenácti zápasů jen dvě prohry (s Jabloncem 0:2 a 1:2 v Ostravě a remíza 2:2 na Spartě) je skvělým počinem. Stejně jako postup do jarní části Evropské ligy z těžké skupiny, navíc kvůli přijatelnému jarnímu belgickému soupeři z Genku to ještě nemusí být konečná. Trenér Trpišovský tým stabilizoval, ovšem, jak sám přiznal i v pondělí v Jablonci, výsledky mužstva jsou mnohdy lepší než výkony. A z příliš drahých opor sedí na lavičce či na tribuně (Baluta!), navíc přijdou další. Slávisté mají našlápnuto k titulu, ale jisté to vůbec nemají, pětikolová nadstavbová část, v níž se hraje o patnáct bodů, může být zrádná. Jsou však největším favoritem. Sudím jim navíc, stejně jako Viktorce, v této sezoně rozhodně neškodí.

 1. VIKTORIA PLZEŇ –45 bodů.

Taková jízda jako loni na podzim – patnáct výher, jedna remíza, to nebyla. Ovšem bodově velmi slušný počin. A stejně jako u Slavie okořeněný už nečekaným postupem do jarní části Evropské ligy, také s nadějí dalšího pokračování přes záhřebské Dynamo. To vše bez dlouhodobě zraněného kanonýra Krmenčíka. Ovšem těch upachtěných vítězství 1:0 či o gól bylo na mistra až moc. Tady ještě více než u Slavie platí: výsledky lepší než výkony. Trenér Vrba tvrdí, že v zápase proti AS Řím jeho mužstvo dokázalo, že není „žádný retro tým“, jak se o něm píše.

Když to prokáže na jaře i v lize a obhájí titul, bude mít pravdu.

 1. BANÍK OSTRAVA – 34 bodů.

Hodně nečekané vysoké postavení Baníku je dílem uvážlivého a v Česku nedoceněného trenéra Bohumila Páníka. Kdyby třeba Sparta nevěděla, kde hledat správného kouče… Ostravané bodovali i přes dlouhou absenci Milana Baroše, jako jediný klub na podzim doma porazili Slavii, a to dokonce v oslabení (právě bez hloupě vyloučeného Baroše). Nakonec těch bodů mohlo být i více (třeba závěrečná domácí remíza 0:0 s Olomoucí je zbytečnou ztrátou), ale s podporou věrného publika, třetího nejpočetnějšího na podzim, se dá o evropské poháry bojovat.

 1. FK JABLONEC – 33 bodů.

Obhajoba letošní třetí příčky nemusí být v nedohlednu. Radův tým se rozjížděl pomaleji. I kvůli náročnému programu v Evropské lize, na který nebyl zvyklý. Ale vyhrál v Edenu nad Slavií 2:0, porazil doma 3:0 Plzeň, bodoval na Spartě (0:0). Postupně se zase sunul k bronzovému stupni. Na jaře se uvidí, kolik opor Miroslav Pelta prodá. Petr Rada si ale umí poradit a je zvyklý.

 1. SPARTA PRAHA – 32 bodů.

Největší zklamání, největší zmar. Výsledkový, herní i koncepční. A malá letenská rošáda trenér Ščasný, sportovní ředitel Rosický? Možná, že se zkraje jara na Letné nebude v ochozech tak křičet a skandovat, ale je to správné východisko z krize? Nebyl diváky oblíbený Tomáš Rosický hozen do hluboké vody, aniž by se zjistilo, zda v ní umí plavat? Není to jen další kousek tvrdohlavého majitele v podobě Daniela Křetínského, do něhož když se čím dál víc hučí, tím je víc ve svých rozhodnutích zaťatý? První „Rosova“ slova o tom, že chce vyvážit poměr mezi Čechy a cizinci v kabině, zní rozumně, ale bude mít na to dost sil? Aby se mu věrnost Ščasnému nakonec v nelehké roli nevymstila. Je to na jaře už v jeho zodpovědných rukou.

 1. FASTAV ZLÍN – 30 bodů.

Podceňovaný trenér Michal Bílek v úvodu podzimu dokázal, co v něm vězí. Postupně sice Zlín herně i výsledkově poněkud upadal, ale v boji o první šestku má před sedmým Libercem a osmými Teplicemi stále pětibodový náskok. Uvidíme, jak se na jaře vypořádá s odchodem útočníka Beauguela do Plzně.

 1. SLOVAN LIBEREC – 25 bodů.

Po několika hráčských výprodejích asi maximum možného. Se slovenským trenérem Hornyákem může Slovan na jaře bojovat o elitní šestku.

 1. FK TEPLICE – 25 bodů.

Nejprve to vypadalo na boj o záchranu, po příchodu trenéra Hejkala však nastal posun do klidnějších pater tabulky. Hlavně díky cenným výhrám venku, korunovaným vítězstvím 1:0 na Spartě.

 1. SLEZSKÝ FC OPAVA – 23 bodů.

Navzdory náhlému odchodu trenéra Skuhravého, jenž nakonec stejně nečekaně skončil na Dukle, se nováčkovi soutěže až neobyčejně  s koučem Kučerou daří. Hlavně pak po návratu z brněnského vyhnanství domů, do opavských Městských sadů. Vyhráno Slezané ještě nemají, ale jinak je jejich záchrana na dobré cestě.

 1. FK MLADÁ BOLESLAV – 22 bodů.

Kdeže nedávné evropské pohárové časy jsou? V Boleslavi, žel, přestali chodit na fotbal i diváci, zřejmě zhýčkání minulými úspěchy a také výhodnými odborářskými lístky ze škodovky. Ještě, že mají v Bolce ruského excelentního kanonýra Komličenka. Jen aby jim ale vydržel.

 1. FC SLOVÁCKO – 21 bodů.

Uherskohradišťský klub je se svým nízkým rozpočtem, „no name“ hráči a potížemi majitele malým ligovým zázrakem. Nejprve dělali zázraky ředitel Levý s trenérem Kordulu, když se jejich „kouzlo“ vyčerpalo, je to na šikovném koučovi Svědíkovi.  Uvidíme na jaře, co zase dokáže vykouzlit. Spartu už Slovácko porazilo.

 1. FK PŘÍBRAM – 20 bodů.

Nevyzpytatelný tým. Začal výborně, pak dostal po Matouškově předčasném odchodu do Slavie a po Slepičkově zranění několik přídělů, a pak v závěru podzimu už podruhé v sezoně obral remízou 1:1 o body Spartu. Svérázný trenérský mluvka Csaplármluvil sice o tom, že jeho dny v Příbrami se zdají být u konce a že nedostal na prvoligovou plavbu zrovna ty nejlepší námořníky, ovšem třeba ještě na jaře bossovi Starkovi jeho neortodoxní klub v lize zachrání.

 1. BOHEMIANS PRAHA 1905 – 19 bodů.

Původně mluvil trenér Martin Hašek o boji o elitní šestku, nakonec je z toho bitva o holou záchranu. Klokani jsou jen čtyři bodíky od posledního místa a mají stejně bodů jako „barážová“ Sigma. A to si ještě asi v zimě Sparta vezme oporu týmu – Haškova syna – Martina Haška mladšího. Chce to vyprázdnit marodku, začít zase bodovat doma, přestat snít a bojovat se zaplněným Ďolíčkem o lepší bytí.

 1. SIGMA OLOMOUC – 19 bodů.

Jarní čtvrté místo a letní vcelku úspěšná cesta kvalifikací Evropské ligy je dávno zapomenuta. Nováčkovský elán rovněž vyprchal. Jílkova družina se musí vrátit ke kořenům a vymanit se z barážové pasti.

 1. MFK KARVINÁ – 15 bodů.

Už na jaře se Karvinští zachránili až v posledním kole výhrou v Jihlavě. S trenérem Nádvorníkem předváděli na podzim mnohem lepší výkony, než byly nakonec výsledky. Teď už je to na novém slovenském kouči Hrnčárovi. Na Slovensku si nevedl špatně, ale bude mít na jaře dost zkušeností s českým fotbalovým prostředím?

 1. DUKLA PRAHA – 15 bodů.

S trenérem Drskem to Dukla vedla od deseti pěti, pak přišel Roman Skuhravý a body na kontě celku z Julisky s nutnou přestavbou defenzivy začaly přibývat. Jenže pak se to zas poněkud zarazilo. Skuhravého čeká v zimě a na jaře spousta práce, aby kdysi slavný klub v lize zachránil. Bez podpory diváků, kterých na stadion do pražských Dejvic tradičně moc nechodí, to nebude mít lehké.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.