Třetí možnost být v pohárové Evropě se blíží. Větší šance dostat se do Evropy, menší na Ligu mistrů

Třetí možnost být v pohárové Evropě se blíží. Větší šance dostat se do Evropy, menší na Ligu mistrů

Až v roce 2021 vypuknou na evropských fotbalových hřištích pohárové boje, nebude to už ve dvou mezinárodních soutěžích, ale dokonce ve třech. Jaké budou vyhlídky českých zástupců?

Vznik nového formátu by měl mít dva zásadní dopady, jeden z nich na Evropskou ligu, tak jak ji známe dnes, druhý na Ligu mistrů. První jmenované by měla nová soutěž přinést zkvalitnění, neboť počet jejích účastníků se zredukuje na dvaatřicet.

V Lize mistrů poklesne šance na překvapivý postup do základní skupiny fotbalově menším zemím. Zatímco nyní měli jistý postup do základní skupiny milionářské soutěže zástupci ze dvanácti kvalitativně nejlepších lig, v novém systému to bude už pouze deset. Oboje může mít pochopitelně přímý dopad i na české pohárové zástupce.

Během sestavování nového konceptu evropských soutěží byly ve hře i další varianty, například ta s rozšířením současné Evropské ligy na 64 týmů, nakonec však vyhrála možnost zavést tzv. „druhou Evropskou ligu“.

Po reformě se sice ztíží šance českých klubů probojovat se do Ligy mistrů, na druhou stranu díky vzniku třetí pohárové soutěže, vzroste ale jejich šance dostat se do Evropy. Celkově totiž v evropských pohárech bude více míst než v současné době.

Fanoušci, hráči i funkcionáři budou mít každopádně celkem velký prostor na to zvyknout si na novou podobu fotbalové Evropy. Nastolený systém by měl platit přinejmenším do roku 2024.