Bývalý sudí se ptá: Proč byl vyhozen Krondl, proč skončil Příhoda, proč fotbal ovládli vyvolení rozhodčí?

Bývalý sudí se ptá: Proč byl vyhozen Krondl, proč skončil Příhoda, proč fotbal ovládli vyvolení rozhodčí?
KOMENTÁŘ

Bývalý fotbalový rozhodčí Karel Popper zaujal před více než třemi lety rozhovorem pro deník Sport, v němž se mj. vyjadřoval k některým výrokům místopředsedy FAČR Romana Berbra. „Chlubí se, že dělal v StB u rozvědky, což byla I. správa, kde prý měl mít na starosti německý Bundesnachrichtendienst (BND) a rovněž prý pracoval proti izraelskému Mosadu. Já si však zjistil, že to byl čičmunda, který jezdil jako řidič u krajské správy,“ řekl například Popper. Těsně před koncem roku 2018 Karel Popper ve svém aktuálním příspěvku velmi kriticky analyzoval situaci českého fotbalu, hlavně pokud jde o stav v komisi rozhodčích FAČR.

Bývalý sudí mj. píše:

„Věřím, že každý z nás začal hrát fotbal v poctivém a férovém duchu, ke kterému nás vedli nejen rodiče, trenéři, ale i fotbaloví příznivci. A mělo by to platit i v případě rozhodčích.

Dnes se ovšem zhusta objevuje názor, že v současném fotbale jde o dehonestaci lidové zábavy.V současné době se setkávám s nihilistickým přesvědčením, které neobsahuje žádné pozitivní cíle. Ve všech směrech převládá negace, štvanice a dehonestace poctivých funkcionářů. Ti odcházejí a ustupují tlaku falše bezpáteřních lidí, kteří svou zlovůlí odstraňují vše dobré a čisté.Postrádám v současném českém fotbale pozitivní myšlení. To je naopak potíráno negativismem jednotlivců, kteří pohrdající hodnotami, jakou jsou slušnost, efektivita a poctivost, a to při rozhodování na každém stupni fotbalu. Zdůrazňuji hlavně slovo poctivost.

Spolupráce s poctivci? Vyloučeno

Pánové, jako jsou Berbr, Chovanec či Wilczek, svými nihilistickými názory dokazují svou sebestřednost. Ze svých pozic se vyrovnávají s lidmi, kteří jim odmítají poslušnost a dovolují si vyjadřovat oprávněnou kritiku.

Těmto vyvoleným přitakávají ze svých vedoucích funkcí lidé, vesměs bývalí rozhodčí, a to jak v okresech, tak v krajích. Díky nim získávají někteří vrcholní funkcionáři hlasy pro svou podporu při volbách na valných hromadách FAČR.

Na základě morálky vyvolených se pak vytvářejí zástupné cíle, aby tito vyvolení odvedli pozornost od problémů, které nechtějí řešit. Proto si vytvářejí nepřátele, kteří jim v jejich konání překážejí. Spolupracovat s poctivci se vyvoleným zpravidla zajídá. Je velmi smutnou skutečností, že se na místní fotbalové scéně objevilo tolik lidí, kteří mají k poctivému a férovému jednáním daleko.

Navíc tito vyvolení zatracují funkcionáře, kteří pro český fotbal udělali víc než oni. A to i v cizině, kde náš sport číslo jedna úspěšně zastupovali.

Typickým příkladem se v poslední době stal vyhazov JUDr.Václava Krondla z komise rozhodčích FAČR. Ten coby mezinárodní arbitr působil v rámci FIFA a UEFA dlouhých devět let, odřídil kolem 250 mezinárodních zápasů. Navíc osmnáct let působil jako uznávaný mezinárodní delegát.

„Ty už se o to nezajímej, nejsi na listině“

Vrcholem byl pak způsob ukončení Krondlovy činnosti ve FIFA a UEFA.

Charakteristický arogantní styl funkcionáře FAČR v podání člena komise rozhodčích Martina Wilczeka při cestě z letiště v červnu 2018 z utkání ve Walesu vypadal asi takto:

Václav Krondl se zeptal na termín semináře delegátů UEFA a dostalo se mu odpovědi: Ty už se o to nezajímej, nejsi na listině.

Poté zaslal tento verdikt na UEFA (již bývalý) generální sekretář FAČR Rudolf Řepka s tím, že Václavu Krondlovi byly okamžitě zrušeny již předem schválené dvě delegace na pohárové zápasy. Odůvodnění se od nikoho do dnešní doby nedozvěděl… Proč? Odkud jde ten mrtvolný pach?

Je smutné, že funkcionář s tak vysokými kvalitami byl vyřazen z další činnosti v českém fotbale, aniž by k tomu byl oprávněný důvod. Navíc, pokud vím, byl Václav Krondl do komise rozhodčích FAČR jednomyslně vybrán všemi ligovými profikluby.

Kdo je tím vševědoucím Bohem, který ničí vše, co bylo dobré?

Kromě Krondlova vyhazovu přišlo i odvolání Romana Hrubeše s odkazem na smyšlený důvod jeho údajné netolerance vůči předsedovi Jozefu Chovancovi. Navíc s odkazem na údajné nezabezpečení programu VAR (video).

Posledním výkřikem zlovůle těchto lidí pak bylo účelové negativní hodnocení rozhodování zápasu Slovácko – Sparta řízeného Radkem Příhodou. I zde platí, že kdo chce psa bít, vždy si hůl najde.

Příhodovo logické rozhodnutí

K této účelové kritice dal své farizejské požehnání i Jiří Kureš, předseda pravidlové komise, který navíc v komisi rozhodčích nahradil Romana Hrubeše.

V případě Radka Příhody se nabízela možnost, že by se stal členem komise rozhodčích za Ligovou fotbalovou asociaci, kterou byl ostatně do této funkce už předtím navrhován. Jenže tento návrh byl samozřejmě ze strany vedoucích činovníků FAČR a některých členů komise neprůchodný.

Nelze se proto divit prosincovému rozhodnutí Radka Příhody svou činnost profesionálního sudího za dané situace ukončit. Pracovat a pohybovat se v amorálním bahně je dost silné kafe pro každého slušného jedince.

K výčtu „znalců“ patří už zmíněný Martin Wilczek. Mouřenín, který opustil funkci asistenta rozhodčího, a zůstává v pozici místopředsedy komise rozhodčích, majícím na starosti obsazování sudích v profisoutěžích. Rovněž tak bývá u rozhodování o trestech rozhodčích.

Přitom je to jedinec, který dostal požehnání od samotného předsedy komise rozhodčích Jozefa Chovance, aby mohl působit v roli asistenta v Saúdské Arábii, kam byl údajně jmenovitě pozván spolu s Pavlem Královcem. A to přesto, že Martin Wilczek už není na listině rozhodčích! I tady by bylo zajímavé znát stanovisko příslušných funkcionářů UEFA a FIFA k tomuto podivnému záskoku. A to nešlo o první případ. Jak je vidět, v naší české fotbalové kotlině jde zařídit vše.

Je tragédií našeho nejpopulárnějšího sportu, že lidé na vedoucích postech mají rozhodující slovo jenom proto, že ten, kdo v českém fotbale odmítá loajalitu pro krytí špíny a nekorektnost, mívá smůlu a musí z kola ven.

Věřím, že každý farizej a bezpáteřník na toto své negativní jednání časem dojede jako ti, co před léty ublížili mj. i mně. Jsem rád, že světská spravedlnost ještě existuje a že každý má tu svou pomyslnou oprávněnou trestnou lavici připravenou.“

A co kluby, budou nadále mlčet?

Tolik Karel Popper. Bohužel není v českém fotbale sám, kdo vyjadřuje na začátku roku 2019 podobné názory. Nastal čas s tím něco dělat, hlavně v komisi rozhodčích FAČR, k jejímuž složení by se měly co nejdříve vyjádřit především české ligové kluby.