Jak naložit s nejkratší českou zimní prvoligovou přestávkou? Vzor neexistuje

Jak naložit s nejkratší českou zimní prvoligovou přestávkou? Vzor neexistuje
MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Už všech šestnáct českých prvoligových týmů poctivě „zařezává“ v přípravě na jarní část ligy. Za poslední roky se změnila řada aspektů, do popředí se čím dál tím více dostává věda, ale v současných podmínkách je nejdiskutovanější otázkou délka zimní přípravy. Tedy přesněji řečeno: délka zimní přípravy pro české týmy.

Změnil se herní model ligy, už v prosinci se liga hrála ještě na stříbrnou adventní neděli a končila historicky nejpozději. A také v podstatě historicky nejdříve začne. Už druhý únorový víkend. Jen tak pro zajímavost. V předchozím ligovém ročníku trvala zimní herní pauza, tedy doba od posledního podzimního do prvního jarního zápasu dlouhých 76 dní, v tomto ročníku jen 53.

Jak s tak krátkou zimou naložit? Kolik dát hráčům volna a jak je od ledna zapřáhnout tak, aby zkraje února byli na sto procent připraveni?

Délka dovolené je v českých podmínkách limitně dána vánočními a novoročními svátky. Nejsme v Anglii, aby se u nás hrálo na Štěpána, na Silvestra a na Nový rok. Tak radikální krok není v tuzemských podmínkách možný. Takže k zahájení přípravy přímo vybízí termíny od třetího ledna dál. Ten první termín využila drtivý řada celků, jako poslední se až dnes, v pondělí, zapojili Bohemians a Teplice. Trenér klokanů Martin Hašek, vychovaný náročnou školou Jaroslava Hřebíka, to odůvodnil tím, že tři týdny volna jsou pro profesionální fotbalisty minimální doba k důkladnému odpočinku. Může ale pár dní volna navíc ovlivnit tak složitý mechanismus, jakým je celá příprava? Z hlediska nabrání kondice a fyzických aspektů asi moc ne, ale v psychice ano. „Měli jsme o víkend delší volno, tak máme čistší hlavu,“ tak může vypadat uvažování hráčů na pondělním srazu ve Vršovicích. I když je ale herní mistrovská pauza nyní o 23 dní kratší, nehodlá Hašek na systému přípravy nic měnit. Prohlásil to v rozhovoru pro Sport.

Podobné nuance ladily během zimy i jiné týmy. Třeba individuálními tréninkovými plány, kdy hráči měli na rukou sporttestry a trenér tak mohl prakticky on-line sledovat jejich aktivitu. Nevím, jestli je zrovna tato cesta „nevolnictví“, kdy kouč vidí hráčovi skoro až do postele, ta správná. Někdy stačí obyčejná sázka na důvěru a slovo chlapa. Třeba i s tím, že si to trenér na startu přípravy ověří důkladnými testy v patřičně vybavených zařízeních.

Věčně diskutovanou otázkou české zimní přípravy je úprk na soustředění do tepla. Pokud pomineme ekonomické náklady na cesty např. do Turecka, je zásadní postoj vedení v argumentech pro a proti. Teplo, kvalitní tráva, přírodní podmínky a klid pro práci 24 hodin denně na straně pro. Proti teplotní šoky po návratu, náchylnost organismu k nemocem, po přírodních površích opět umělka, mráz a sníh. Nejsou pobyty v tureckých letoviscích vyhozenými penězi? Možná si to myslí na Dukle. Trenér Skuhravý sice vyloučil, že za ryze domácím přípravným blokem není nedostatek peněz, ale fakt, že na ligu se dá dobře připravit i v domácích podmínkách. A tak Dukla bude mít soustředění v Hradci Králové.

Do tepla tak letos dvakrát vyrážejí tři týmy, vedle Slavie i Liberec a Slovácko, Plzeň a Sparta volí model jednoho delšího soustředění v teplých krajích.

Jak se lidově říká: každý pes, jiná ves. Přitom cíl je jediný: kvalitně se připravit na jarní část ligy, která poprvé v historii vyvrcholí nadstavbovou částí. Proto je zimní pauza kratší, proto vyvolává více diskusí, debat a také nejistot, co to s kterým týmem udělá.