Sadílek z Eindhovenu slyší hlasy o základní sestavě, ale...

Sadílek z Eindhovenu slyší hlasy o základní sestavě, ale...

Devatenáctiletý středopolař Michal Sadílek začíná v Eindhovenu vystrkovat růžky víc a víc. Během podzimu debutoval v áčku PSV jak v Nizozemském poháru, tak v Lize mistrů a navíc si v Eredivisii připsal i první ligovou trefu.

V Eindhovenu mu vyhovuje, že dostává prostor mladá krev. "Před dvěma lety byl stanovený cíl pro rok 2020, že 50 procent ze všech hráčů áčka budou vlastní odchovanci, 50 procent základní sestavy taky a 80 procent z týmu U19. Zaručí jim to kariéru profesionálního fotbalisty. Je to postavené tak, že v kategoriích U17 a U19 už se dává škola na druhou kolej, všechno vrhnou na fotbal. Byla by škoda, kdyby ti hráči pak nedostali šanci," uvedl v interview pro idnes.cz mládežnický reprezentant Česka, jenž svého času absolvoval stáže ve Feyenoordu, Juventusu, Twente či Stuttgartu.

Mladší z bratrů Sadílků, z nichž ten starší obléká trikot Slovácka, vyrůstá již nějaku dobu pod trenérem Markem van Bommelem. "Když jsem do PSV přišel, dělali tam on a Ruud van Nistelrooy ještě individuální trenéry. Zíral jsem s otevřenou pusou, takové hráče znáte z televize. Měl jsem ještě v živé paměti mistrovství světa 2010, kdy skončili druzí a skoro porazili ve finále Španěly. My jsme se potkali v devatenáctce, na svůj první rok ve funkci hlavního trenéra v kariéře bude van Bommel vzpomínat do konce života, bylo to moc podařené. Pak šel k áčku a zůstal stejný, to říkají i ostatní kluci. Je strašně lidský. V devatenáctce to byl pro nás druhý otec, trávil s námi v kabině půl hodiny před tréninkem i po něm, řešili jsme tam různé blbosti. Cokoliv kromě fotbalu. Věděl jste, že vám bude naslouchat a nedělá to je naoko, ale opravdu to tak myslí. Když jsme s devatenáctkou získali titul a šli slavit do města, staly se věci, které snad ani nejsou publikovatelné. Pak jsme po měsíci a půl začínali přípravu, on přišel do kabiny, ani jsme se nepozdravili, jen si se všemi podal ruku a začali jsme se skupinově smát," pokračoval na idnes.cz 169 centimetrů vysoký talent, jenž v zemi tulipánů přezdívají "vysavač".

Jaké bude mít cíle pro jarní část? Na podzim si v trikotu aktuálního lídra soutěže připsal svých prvních 73 ligových minut, nyní by chtěl ještě více. "Já si vždycky dávám cíle na půl roku. V létě jsem si říkal, že bych mohl udělat první start za áčko. To se podařilo a byly tam i nějaké věci navíc. Ale že bych si teď dával nějaké neuvěřitelné mety jako základní sestava v áčku, to ne. Slyším takové hlasy, ale vůbec nad tím nepřemýšlím. Co se má stát, to se stane," uzavřel na portálu idnes.cz spoluhráč snajprů Lozana, Bergwijna a De Jonga, kteří se dohromady postarali o 34 ligových tref.