Limberského kvůli nařčení Tvrdíka řeší disciplinárka. Na podnět fanynky Slavie. Je to správné, nebo ne?

Limberského kvůli nařčení Tvrdíka řeší disciplinárka. Na podnět fanynky Slavie. Je to správné, nebo ne?
KOMENTÁŘ

Jak napsal ve středu večer server isport.cz, instagramové výroky plzeňského obránce Davida Limberského mohou mít dohru u Disciplinární komise FAČR. Jak známo, známý viktoriánský rebel si vzal na paškál výkon rozhodčích v posledním prosincovém ligovém utkání Slavie v Jablonci (2:0), kdy za důvod neuznání branky Severočechů za stavu 1:0 označil dlouhé prsty a vliv slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka. Dokonce by se z toho mohlo vyvozovat, že Limberský nepřímo obvinil Tvrdíka z korupce.  

Zatímco Davidu Limberskému hrozí i díky podnětu ze strany slávistické fanynky Heleny Smolíkové až čtyřtýdenní trest, samotný Tvrdík potrestání prostořekého plzeňského fotbalisty nežádá. „Největší satisfakcí by byla jarní výhra Slavie v Plzni,“ napsal slávistický boss na Twitter.

Obvinění s omluvou…

David Limberský týden před Štědrým dnem, v pondělí 17. prosince 2018, při sledování ligového duelu konkurenční Slavie v Jablonci na Instagram napsal ve dvou pokračováních:

 „Pane Tvrdík, gratulace, takový gól odvolat je majstrštyk. Škoda, že v ČSA vám to tak nešlo. Za cizí, to je bomba rozhazovat, že…Tvrdík je největší mág… Zrušil regulérní gól. Gratuluju, mistr Twitter. Jen rozhazuj dál čínský money. Zdravíme váš věrný tým ČSA.“

Šlo o neuznaný jablonecký gól, který ovšem přezkoumával i asistent rozhodčího u videa. A hlavní sudí Ondřej Berka nakonec kvůli jemnému šlápnutí jabloneckého útočníka Jana Chramosty na slávistického brankáře Ondřeje Koláře branku neuznal.

Jelikož v Limberského instagramových výrocích bylo v původním znění celkem dvacet chyb, napsali jsme při silvestrovském vydání této rubriky fiktivní článek o tom, že Etická komise FAČR potrestala plzeňského fotbalistu zákazem psaní na sociálních sítích a nařídila mu kvůli jeho chabé znalosti češtiny pravidelné doučování v základní škole. (přečíst si ho můžete zde)

Jak připomíná isport.cz, Limberský se další den na Instagramu za své předešlé věty omluvil. Ovšem zdálo se, jako by mu jeho omluvný vzkaz Jaroslavu Tvrdíkovi někdo předem napsal, protože na rozdíl od těch předešlých v něm už nebyla jediná chyba.

Máma se sešívaným srdcem

Navzdory Limberského omluvě se ale případem zabývá disciplinární komise.

Na výroky plzeňského fotbalisty totiž upozornila (původně Etickou komisi FAČR) ve svém e-mailu slávistická fanynka Helena Smolíková, která se na Twitteru sama označuje jako „Máma se sešívaným srdcem a hrdá slávistka za všech okolností, členka Slavia Girls a Slavia Fan Women Clubu“.

Smolíková také o své komunikaci se sekretářem etické komise Jiřím Hendrichem na Twitteru informovala.

Jde o princip. Disciplinárka či etická komise řeší kraviny jako vulgaritu v písničce, ať tedy řeší kraviny dál a měří stejným metrem,“ okomentovala svůj podnět komisi, když měla na mysli rapovou skladbu „Off Season“, ve které se do pražské Sparty, šéfa Jablonce Miroslava Pelty či místopředsedy FAČR Romana Berbra s použitím vulgarit opřel teplický záložník Tomáš Kučera.

Jak informoval isport.cz, fanynčin podnět pro etickou komisi se u některých fanoušků, i pražské Slavie, nesetkal s pochopením, někteří dokonce Smolíkovou nazvali „udavačkou“.

Obdržel jsem žádost etické komise o své vyjádření. Z mého pohledu je omluvou dotyčného vše uzavřeno a největší satisfakcí by byla výhra Slavie v Plzni. Nic dalšího nežádám,“ napsal na Twitter Jaroslav Tvrdík spoděkováním za podporu.

Řeší to hned dvě komise

„Co vím, tak etická komise se tímto výrokem zabývá také. Ale my jsme po docela dlouhé právní úvaze dospěli k tomu, že to spadá pod komisi naši, disciplinární, protože k možnému provinění došlo v souvislosti s utkáním.

Budeme postupovat podle paragrafu číslo 44, Pohoršující, urážlivé, nebo ponižující chování, a případ projednáme ještě do začátku ligy,“ sdělil isportu předseda disciplinární komise Richard Baček.

Podle mírnější a v tomto případě pravděpodobnější verze tohoto paragrafu hrozí viníkovi zastavení činnosti na jeden až čtyři zápasy, výkon fotbalově prospěšné činnosti či pokuta až do výše 50 tisíc korun, případně kombinace těchto trestů.

Na návrat do základky nemyslí…

„Na Limberského návrat do základní školy disciplinárka, bohužel, nemyslí,“ doplnila na Twitteru tento výčet trestů fanynka Slavie Helena Smolíková s jasnou narážkou na fotbalistovy pravopisné chyby a možná i na silvestrovský článek efotbalu.

 Na skutečnost, že hned dvě komise konají na podnět od fanynky, reagují ovšem nejen fanoušci. Názory jsou značně rozdílné.

„Disciplinární stíhání Milana Baroše za tweet o fotbalové žumpě? Hlas lidu: Svinstvo! Disciplinární trest pro rappera Kučeru? Hlas lidu: Svinstvo! Limberský na Instagram píše o Tvrdíkovi coby penaltovém mágovi. Hlas lidu: Angažovaná fanynka Slavie na něj podává podnět na disciplinární stíhání a kdekdo jí za to tleská, já vám nevím,“ napsal třeba na Twitter respektovaný komentátor Seznamu Zprávy Luděk Mádl. A pak k tomu ještě dodal: „Jsem rád, že i ze slávistického tábora vychází spousta hlasů, které se s tím postupem neztotožňují.“

Marcel Knesl mu na to na Twitteru odpověděl: „Pane Mádle, já vám nevím, svoboda slova musí být zachována, takže případy Baroš a Kučera by se vůbec neměly řešit. Ovšem případ Limberský je snad něco jiného, ne? To není jen nějaký tweet, je to obvinění. Navíc po všech Limberského eskapádách…“

Proč to komise neřešily bez podnětu?

Limberského předešlé eskapády ponechme teď stranou. Mně se ale také jeví, že jde o něco víc než jen o „drsné“ obecné rapperské konstatování, že někoho „je.bu“ a že je někdo „z.rd.“. Opravdu v tom není obvinění z korupce? A pozdní omluva nic moc neřeší.

To je jako, když chytí zloděje, měl by být snad zproštěn viny, když svůj lup po prozrazení a chycení při činu vrátí? Já vím, že v Česku na to někteří lidé poslední dobou začali takto pohlížet, ale tohle by vskutku nemělo být pravidlem, byť to obviněnému z nějakých příčin nevadí a omluvu bere.

A že podnět podala klubová fanynka? Jak říká přítel Mádl, „já nevím“, standardní to zrovna není, spíše mi ale jde o to, „na co“ se upozorňuje než o to, „kdo na to“ upozorňuje. V kontextu minulých kauz mi pak přijde zvláštní, že to příslušné komise už dávno nezačaly řešit samy od sebe bez podnětu zvenčí. Pokud se zabývaly Kučerou, musely se logicky zabývat i Limberským, v tom má Helena Smolíková pravdu. Ostatně Tomáš Kučera se přece také omluvil.