Borussia a Bayern: dvě cesty k bundesligovému titulu. Která zvítězí?

Borussia a Bayern: dvě cesty k bundesligovému titulu. Která zvítězí?
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

V Německu začalo v ryze zimním počasí fotbalové jaro. Bez nudy posledních let, s očekáváním pořádného dramatu v boji o ligový titul. Někdejší nadvláda Bayernu už na zimní obrátce je ta tam, bundeslize vládne možná překvapivě Borussia Dortmund. I když, překvapivé to možná bylo zkraje soutěže, ale ne přes zimní pauzu. Každopádně vestfálský tým se nezadrhnul ani při jarním startu vede i po prvním odvetném kole o šest bodů.

Stálo při něm i trochu štěstí, ale kdo si na to za pár kol vzpomene. Za to výhra v Lipsku, které prohrálo doma po osmi měsících, může mít v konečném účtování nedozírnou cenu. V Sasku se jen tak nevyhrává.

Dortmund udržela na třech bodech druhá sezónní branka Axela Witsela, který přišel v létě do Dortmundu z Číny a nechyběl ani v jednom ligovém zápase. Za to chyběl na poslední chvíli zraněný Marco Reus, na lavici náhradníků jen začali Alcácer či Pulišič. To jen dokresluje, jak mladý kádr BVB během podzimu dozrál a formuje se z něj nejen adept na titul, ale i na pořádné obohacení klubové kasy. Zatím je znám jen transfer Pulišiče do Chelsea, za 64 milionů eur. Je to třetí nejdražší přestup v dějinách klubu (po Aubameyangovi a Dembelém). Po Američanovi mohou následovat další.

Postupné omlazování čeká nutně i Bayern Mnichov. Éra Robbenů, Ribéryů a dalších třicátníků pomalu spěje do finiše. Vedení klubu zapracovává do sestavy mladíky jak z vlastní akademie, tak i z jiných zdrojů. Je to poněkud jiná cesta, z hlediska finančního spíše minusová. Zatím. Částky jako za Pulišiče do bavorské kasy nepřiplují, alespoň ne na konci tohoto zimního přestupového období. Pokud by tedy přece jen Real neoprášil starý evergreen a nesáhl po Robertu Lewandowském.

Bayern touží po ještě jednom mistrovském večírku se základem kádru, který vybojoval v podstatě tituly předchozí. Neuer, Boateng, Hummels, Robben, Ribéry, Martinéz, Müller, Lewandowski. Ale se zabudováním mladších, kteří byl bavorský kolos táhli v letech příštích. Věru nelehká role pro trenéra Kovače.

Dortmund je na tom líp. Nejen při pohledu na šestibodový náskok na Bayern. Jeho šéf Watzke už mnohokráte tvrdil, že s Bayernem nemůže ekonomicky závodit, ale někdy ho trumfnout chce. Ta doba na sezónní úspěch přichází možná teď. Trenér Favre formuje v kabině mladé pušky jako Weigla či Sancha (ročník 2000) a zkušené plejery, mezi nimiž zase začíná zářit „zresuscitovaný“ Mario Götze, jemuž je stále ještě 26 let.

V Dortmundu je to „starý kus“, v Mnichově by patřil když už ne k mladíkům, tak určitě jen ke střední generaci. I to je rozdíl mezi dvěma současnými dominantními lídry bundesligy.