ČUPR(ově) SPARTĚ prý hrozba finanční fair play a vyřazení z Evropy ani při loňské rekordní ztrátě nehrozí. Opravdu?

ČUPR(ově) SPARTĚ prý hrozba finanční fair play a vyřazení z Evropy ani při loňské rekordní ztrátě nehrozí. Opravdu?
KOMENTÁŘ

Nový generální ředitel (GŘ) fotbalové Sparty František Čupr v obsáhlém rozhovoru pro deník Sport, tedy pro list svého nadřízeného a majitele klubu Daniela Křetínského, mj. tvrdí, že Letenských se navzdory loňské rekordní ztrátě ve výši téměř 724 milionů korun hrozba finanční fair play UEFA netýká. To znamená, že případné pokuty, zákazy přestupů či dokonce vyřazení z evropských pohárů, pokud do nich tedy letos na jaře postoupí, by se sparťanů nedotklo.  

„Nejsme pod finančním tlakem a ani hrozba financial fair play se Sparty netýká,“ uklidňoval v Křetínského novinách širokou sparťanskou veřejnost František Čupr. Připomeňme si, že pravidlo finančního fair play zavedla Evropská fotbalová unie před několika lety. Podle něj musejí kluby utrácet jen tolik, kolik si vydělaly. UEFA může hospodaření Sparty zkontrolovat, udělala to ostatně kvůli dlouhodobým letenským ztrátám již před pěti lety v roce 2014, nakonec ale pražský klub koncem února 2015 spolu s Liverpoolem podezření zbavila. Čtyři jiné kluby však tenkrát potrestala.

UEFA má stanovenou určitou míru zadluženosti a tu zatím žádný český klub nepřekročil. Majitelé Sparty dosud ztráty řešili navýšením základního kapitálu, což pravidla finančního fair play UEFA umožňují.

Rýznar: „Navýšení kapitálu je standardní řešení, ale…“

Navýšení základního jmění je naprosto standardním řešením, stejně jako kapitalizace pohledávek. S tím UEFA nemá problém,“ tvrdil už před šesti Stanislav Rýznar, licenční manažer UEFA, který řadu léta působí u FAČR a hlídá, aby bylo hospodaření českých klubů v pořádku. „Jde ovšem o to, aby se to neopakovalo,“ varoval Rýznar v rozhovoru již v roce 2013.

Zopakoval, že když někdo uhradí finanční závazky ze své kapsy, UEFA mu zpravidla nedělá problémy. Nejen Daniel Křetínský, ale i Rus Roman Abramovič do Chelsea či katarská investiční společnost do Paris Saint-Germain, tak proto do svých klubů stále nalévali nemalé peníze.

Saldo z přestupů, přešvihnuté výdaje na hráče a trenéry

Jak už bylo uvedeno, v minulé sezoně 2017/2018 vykázala Sparta v prosinci ve svém hospodaření rekordní ztrátu téměř 724 milionů korun. Následná lednová řádná valná hromada společnosti pak auditované výsledky hospodaření za období od 1. července 2017 až do 30. června 2018 schválila.

„Hlavním faktorem, který ovlivnil negativní výsledek hospodaření, bylo záporné saldo z transferů ve výši 155 milionů korun. Další důvod pak představovalo překročení plánovaných nákladů spojených s výdaji na hráče a realizační týmy,“ uvedla ve své zprávě fotbalová Sparta. „Tým, tvořený z významné části zahraničními hráči, nebyl úspěšný doma ani na evropské pohárové scéně, což se do výsledků hospodaření také negativně promítlo. Příjmy z evropských pohárů totiž nakonec činily v souhrnu jen 20 milionů korun (v ročníku 2016/2017 to bylo více než 180 mil. Kč.),“ upozornil klub.

Výsledkem byla výše uvedená rekordní ztráta ve výši 723,8 milionu korun, dosud nejvyšší byla 237,3 milionu v ročníku 2011/2012.

Od příchodu majitele Daniela Křetínského do klubu v roce 2004 skončila Sparta jen dvakrát v plusu – a to v sezonách 2004/2005 (31,8 milionu korun) a 2016/2017 (22,6 milionu korun).

Za patnáct let působení Daniela Křetínského v čele Sparty (2004 až 2018) letenský klub vykazuje úhrnnou ztrátu ve výši asi 2,1 miliardy korun.

Hlídat čísla si ale musí i konkurenční Slavia, jež v letech 2005 až 2017 vykázala kumulovanou ztrátu ve výši 1,213 miliardy korun (s čínskými majiteli to pak bylo od roku 2015 do roku 2017 celkem 441 milionů korun, finanční výsledek sezony 2017/2018 ještě znám není).

Nyní půjde o to, jak se k těmto číslům UEFA v budoucnu postaví. Navyšovat základní kapitál donekonečna asi nepůjde a jak říkal licenční manažer UEFA Stanislav Rýznar, k opakování těchto procesů by rovněž nemělo docházet.

HOSPODAŘENÍ SPARTY V SEZONĚ 2017/2018

Výdaje
Náklady na hráče a trenéry: 489 milionů korun.

Provoz klubu (energie, pořádání zápasů): 142 milionů korun.
Provoz stadionu: 43 milionů korun.
 
Příjmy
Bonusy z evropských pohárů: 20 milionů korun.

Obchodní příjmy bez přestupů: 197,5 milionů korun.
 
Saldo z přestupů
 -155 milionů korun.
Hospodářský výsledek
-723,8 milionů korun.
 

Čech: „Malý jen ten, kdo zná jen malý cíl“

„Do budoucna je naším záměrem, aby Sparta nebyla ztrátová. Toho dosáhneme třeba díky odměnám v Lize mistrů. Když se nám to podaří dvakrát ve čtyřech nebo pěti sezonách, tak příjem a zájem o hráče stabilizuje hospodaření klubu,“ říká generální ředitel Sparty František Čupr, jenž v úterním interview pro deník Sport rovněž prohlásil, že na podzim 2019 je cílem letenského klubu základní skupina Evropské ligy a na jaře 2020 pak mistrovský titul.

Sláb je jenom ten, kdo v sebe ztratil víru, a malý ten, kdo zná jen malý cíl,“ pravil jistý Čech. Nikoliv exsparťanský brankář Petr Čech, nýbrž Svatopluk Čech, slavný to český spisovatel, básník, novinář a cestovatel.

Lyonské plány mladého Daniela Křetínského II?

Při četbě interview s Františkem Čuprem jsem si vzpomněl na pěkný úterní večer 7. prosince LP 2004 ve středovýchodní Francii. To mě coby zástupce šéfredaktora deníku Sport tehdy o čtrnáct let mladší Daniel Křetínský pozval do jedné malebné lyonské čajovny a nastínil mi tam svůj plán, jak to zařídit, aby jeho klub jménem Sparta byl rok, co rok v zisku.

„Je zapotřebí, abychom pravidelně hráli v základní skupině Ligy mistrů. A k tomu je nutné udržet vysoký národní pohárový koeficient, aby český mistr vstupoval do základní skupiny Champions League přímo, bez náročné a ošidné kvalifikace,“ vysvětloval mi v prosinci roku 2004 Daniel Křetínský v Lyonu.

Den nato Sparta prohrála s domácím Olympiquem 0:5, trenér František Straka byl odvolán a Letenští si za Křetínského zahráli Ligu mistrů už jen v sezoně 2005/2006. 

Ale třeba to teď sparťanům pod vedením GŘ Františka Čupra už s tou milionářskou Champions League, v které v poslední dekádě již potřetí startovala konkurenční Viktoria Plzeň, konečně v brzké době vyjde.