Vrba o motivaci plzeňských veteránů: Každý chce přece vyhrávat! Vízek chtěl, Panenka taky, Limberský chce

Vrba o motivaci plzeňských veteránů: Každý chce přece vyhrávat! Vízek chtěl, Panenka taky, Limberský chce

Ačkoliv momentálně druhý tým české ligy ze Štruncových sadů nevyhrál na herním kempu ve Španělsku ani jedno utkání, hlavní kouč Pavel Vrba, jehož slova publikoval portál idnes.cz, z toho žádnou tragédii nedělá a aktuálně se soustředí jen na čtyři těžké zápasy ve dvou týdnech s Boleslaví, Slavií a Dinamem Záhřeb, které ukáží, jak na tom Viktoria je. Právě únor může podle bývalého stratéga Anži Machačkala ovlivnit zbytek sezony.

O tom, že Viktoria na španělském kempu nevyhrála ani jeden ze čtyř zápasů...

"Samozřejmě bych radši vyhrával, ale příprava nikdy není zaměřená na výsledky. Spát zatím můžu dobře. Věřím, že tým je vyladěný dobře, ale vždycky jste v očekávání. Letos dokonce v napětí, protože příprava byla kratičká. Dřív liga začínala o tři týdny později, teď je to hektika. Leden býval kondiční, hráči viděli balon pomalu až v únoru. Tentokrát jsme většinu cvičení dělali na hřišti, tolik jsme se nemohli věnovat síle. Tak jsem zvědavý, co to s námi udělá."

O tom, jestli mají týmoví veteráni pořád hlad po úspěchu...

"Je mi jedno, kolik jim je let. V Dukle, když hrávali Vízek nebo Štambachr, to taky nikdo neřešil. Fanoušci chodili právě na ně. V Bohemce zase na Bičovského, Panenku, Jakubce. Buď na to máte, nebo ne. Každý chce přece vyhrávat! Vízek chtěl, Panenka taky, Limberský chce. Kdyby ne, tak na hřiště ani nechodí. Mě nezajímá věk, ale výkony. Pokud jsou pětatřicátníci lepší než dvacetiletí, mají u mě přednost. Záleží na kvalitě. Říkává se, že všichni startují ze stejné čáry, ale tak to není. Někteří hráči si díky svým předešlým výkonům vysloužili vyšší postavení, ale pořád platí, že nemají předkoupené místo. Noví hráči na ně tlačí, zvyšují konkurenci. Ale nejdřív si musí zvyknout na vysoké ambice, které Plzeň má. Sami by vám řekli, o co je vyšší tlak tady než v jejich bývalých klubech."

O tom, že ani jeden ze zimních noviců západočeského kádru není Čech...

"Nechceme se pouštět do dobrodružství, že koupíme deset cizinců a budeme zkoušet, jestli některý z nich vyjde. Hledáme hráče, kteří už v jiných českých klubech uspěli. Prostě jsme hledali zajímavé tipy, které nám v ofenzivě pomůžou a zároveň už mají něco za sebou. Bohužel mladí Češi odcházejí příliš brzy do zahraničí a nejsou tak trpěliví jako Nedvědové, Poborští, Barošové nebo Šmicerové, kteří před odchodem nejprve odvedli práci pro svůj klub. To byla lepší cesta než teď, kdy šestnáctiletí zmizí do velkého klubu a skoro nikdo z nich se neprosadí. Nejsou respektováni a proti obrovské konkurenci to mají těžké. Měli by se nejdřív ukázat v české lize a teprve pak postoupit dál."

O tom, co je pro hlavního trenéra na jaře prioritou...

"Kdybych se měl rozhodnout, jestli chci být český mistr, nebo postoupit do čtvrtfinále Evropské ligy, vyberu si mistra. Chtěli bychom znovu hrát Champions League, což je mimořádná soutěž."