Má začít liga a komise rozhodčích se rozpadá. Pelta: Mlsna, který ztratil pozici, strašil nepoctivce

KOMENTÁŘ

To je nadělení, nejen sněhové. V pátek má 20. kolem začít jarní část Fortuna_ligy a Česko je zapadané sněhem, jak po celou zimu nebylo. A co víc, těsně před ligovým startem se rozpadá i komise rozhodčích FAČR. Po videogarantovi Romanu Hrubešovi, který byl odvolán už během podzimu, na své členství nyní rezignoval další zástupce Ligové fotbalové asociace (LFA) v komisi, Petr Mlsna. Na protest proti tomu, kam komise směřuje pod vedením nového předsedy Jozefa Chovance.   

Má začít liga a komise rozhodčích se rozpadá. Pelta: Mlsna, který ztratil pozici, strašil nepoctivce

Tohle se se čekalo už na podzim, ale těsně před startem ligy je to tak trochu šok.

Petr Mlsna (jinak legislativní náměstek na ministerstvu vnitra) byl za bývalého předsedy, Poláka Michala Listkiewicze jeho zástupcem a duší komise, kterou bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta podporoval, zatímco současný místopředseda FAČR Roman Berbr, podle deníku Sport znovu nejmocnější muž českého fotbalu, ji nazývá tou „polskou hrůzou“..

„Rezignaci jsem předal předsedovi LFA a řediteli ligy. Rezignoval jsem z etických důvodů,“ citoval Mlsnu server iSport.cz. „Do fotbalových struktur se vracejí lidé spojení s opileckou kauzou či korupčními aférami z minulých let. Fotbal dělám pro radost a nesouhlasím s tím, kam směřuje. S takovými věcmi nechci být spojován,“ dodal Petr Mlsna.

Čtyřicetiletý právník Mlsna byl v komisi od července 2016. Náměstek ministra vnitra, který byl v roce 2012 i ministrem bez portfeje, v minulosti působil jako sudí v druhé lize.

Jde o osobní rozhodnutí pana Mlsny, které plně respektuji, avizované důvody jeho rezignace ale nechci nijak komentovat. Načasování těsně před startem jarní části soutěže, která navíc proběhne premiérově v novém formátu, považuji každopádně za vysoce nešťastné,“ řekl předseda FAČR Martin Malík.

Protože byl Mlsna členem komise za ligu, o jeho nástupci bude rozhodovat Ligová fotbalová asociace. „Je to pro nás čerstvá informace. LFA se nastalou situací určitě bude zabývat. Ligový výbor zároveň bude zvažovat nejlepší možné řešení a povede v nejbližších dnech s FAČR debatu o fungování Komise rozhodčích směrem k profesionálním soutěžím,“ uvedla LFA ve svém prohlášení.

Pelta: „Mlsna byl zárukou, že nedojde k excesům“

Co k tomu říci? V pátek se Roman Berbr pochlubil ve svém obsáhlém interview v deníku Sport, že kdyby chtěl, tak dokáže třeba zařídit i jméno rozhodčího na derby. Po tomhle rozhovoru, v němž zaznělo více neuvěřitelných věcí, se předseda FAČR Martin Malík s celým oddělením komunikace na Strahově museli nejspíš zoufale chytit za hlavu.

A v pondělí v deníku Sport Miroslav Pelta řekne: „Tím, že jsem instaloval Listkiewcize, který má mezinárodní postavení, a tím, že jsem instaloval i Petra Mlsnu na ten běžný provoz, tak jsem z klubů cítil, že to byla záruka. Hlavně co se Petra Mlsny týče, u něj mě mrzí, že už nemá pozici, jakou měl. On byl zárukou, že nemůže dojít k žádným výkyvům, excesům. Jako by z něj šel malinko strach. Já ho mám v paměti jako nebezpečného člověka, víte, jak to myslím. V dobrém. Tím svým postavením na ministerstvu vnitra byl strašil každého nepoctivého. Já ho mám zařazeného jako slušného člověka.“

Pelta se vyjadřuje tradičně neobratně, někdy až komicky, ale je jasné, co chce říci. Jenže Petr Mlsna přesně ve stejný den, kdy vyšel tento rozhovor, rezignoval…

A co kluby? Budou stále zticha?

Bývalá komise rozhodčích, která se podle Pelty těšila klubové důvěře a kterou Berbr naopak nemohl vystát, je tedy již zcela rozprášena jako sníh, který nyní pokryl celé Česko. Ten sníh také dříve či později roztaje. Jenže vítr, který kolem rozhodčích nyní fouká, je zase jako dřív krutý.

Co na to kluby, sdružené v LFA? Vzmuží se konečně k nějaké rázné koordinované akci, nebo budou, jak dosud držet ústa, hrát si jen na svém písečku a doufat, že zrovna jim nikdo jarní bábovičky nerozbourá?