Sparta je velice vrtošivá stará dáma, kterou jen tak z kolen nedostanete, protože se jí nebude chtít, připomněl Uhrin

Čerstvě pětasedmdesátiletý Dušan Uhrin starší trénoval leckde - od Slovanu Bratislava, přes Dinamo Tbilisi, Nikósii, Limassol, Al Nassr, AIK Stockholm, až po reprezentaci Kuvajtu. Největší vztah však vždy měl a pořád má ke Spartě...

Sparta je velice vrtošivá stará dáma, kterou jen tak z kolen nedostanete, protože se jí nebude chtít, připomněl Uhrin

"Jako trenér jsem zažil tři generace sparťanů. V polovině sedmdesátých let se postupovalo ze druhé ligy, to bylo dno. Na začátku osmdesátých let byl taky vážný problém, protože odešlo dvanáct zkušených hráčů najednou. Najednou na Letné hráli teenageři Skuhravý, Bílek, Hašek. Říkali nám mateřská školka. Pak přišly devadesáté roky a další výzva. Přitom vždycky platilo, že Sparta je šlechta. My jsme Sparta, a kdo je víc?," uvedl na stránkách idnes.cz renomovaný odborník.

Při pohledu na současnou tabulku Fortuna:ligy je však před slavným a pyšným letenským "S" nejen Slavia a Plzeň, ale také Baník a Jablonec. "Sparta je teď nemocná a potřebuje vyléčit, což nebude snadné. Bývalý masér Hary mi před téměř čtyřiceti lety řekl: Trenére, Sparta je stará dáma, velice vrtošivá stará dáma, kterou jen tak z kolen nedostanete, protože se jí nebude chtít," zavzpomínal na webu idnes.cz kouč vicemistrů Evropy z roku 1996.

Věří, že se dají na rudé straně Prahy do pořádku již v průběhu jarní fáze, nebo se bude nejslavnější tuzemská značka rehabilitovat ještě o něco déle? "Sparta je věčná, ale potrvá to. Jakmile se trenérem stal Ital Stramaccioni, říkal jsem, že to nevidím moc růžově. Nechtěl jsem kritizovat předem, ale cítil jsem, že je to slepá ulička. Jestliže cizinec, který do Sparty přichází, bere dva miliony měsíčně, a kapitán Šural dejme tomu 300 tisíc, musí logicky nastat problém. Jeden za Spartu hraje, druhý se sparťanem cítí. To nemůže fungovat. A taky jsem při soustředění ve Františkách sledoval, jak Sparta trénuje. Byl to chaos," vrátil se k předešlé italské cestě Uhrin, jehož vyjádření vyšlo na idnes.cz.