Vrba a Trpišovský se na penalty nedívají. Václav Ježek při rozstřelu ve finále ME 1976 nešaškoval

Vrba a Trpišovský se na penalty nedívají. Václav Ježek při rozstřelu ve finále ME 1976 nešaškoval
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Někomu, včetně některých novinářských kolegů, to asi připadá jako neškodná libůstka či zajímavost. Věc, z níž není třeba dělat vědu. Nevím, mně skutečnost, že se trenéři nejlepších českých týmů, plzeňský Pavel Vrba a nyní i slávistický Jindřich Trpišovský, nedívají na penalty zahrávané svými svěřenci a odvracejí při tom tvář či se obracejí zády (ať už z pověrčivosti, nervozity, obavy či čeho vlastně), připadá velmi neprofesionální. Jak směrem k majitelům klubu, tak směrem ke svým hráčům i k fanouškům.  

Pavel Vrba tak činí už léta, nyní se k němu přidal i Jindřich Trpišovský.

Trpišovský: „Dělám to z pověrčivosti“

„Já se na penalty nedívám, protože když jsem se koukal, tak jsme nedali čtyři z pěti. Když jsem se nedíval, tak jsme všechny proměnili. To je důvod, proč se nyní na naše penalty nedívám. Jsem hodně pověrčivý, tak abych to nezakřikl. V sobotu v utkání s Teplicemi jsem na to trochu zapomněl. Když jsem viděl Tomáše Součka, jak tam stojí, tak jsem rychle spěchal na své oblíbené místo, kde, když jsem předtím byl, tak jsme penalty vždy proměnili. V sobotu jsem to stihl na poslední chvíli. V reálu jsem Součkovu penaltu neviděl, o to příjemnější je to pak vidět z opakovaného záběru,“ sdělil Jindřich Trpišovský klubovému webu slavia.cz po sobotním ligovém duelu s FK Teplice (2:0). Ten v 83. minutě za stavu 0:0 rozhodl panenkovským provedením penalty netradiční střelec Tomáš Souček, který na sebe nečekaně vzal odpovědnost.

O penaltách mluvil Trpišovský i po zářijovém zápase s Viktorií Plzeň (4:0), kdy slávisté v rychlém sledu za stavu 1:0 před koncem první půle kopali hned dva pokutové kopy.  Při tom druhém Miroslav Stoch napravil předchozí penaltové zaváhání Josef Hušbauera.

„Hlavně u druhé penalty mi nebylo vůbec dobře. My tady těch penalt spoustu nedali. Teď kdybychom nedali druhou, tak nevím, kdo by šel. Asi já, nebo náš trenér gólmanů, který má utaženou levačku,“ žertoval Trpišovský v sobotu 1. září 2018.

Mimochodem Slavia v sobotu zahrávala penaltu v šestém ligovém zápase v řadě, čímž překonala dosavadní rekord samostatné české ligy držený Baníkem od roku 1998 (pět penalt v řadě). Další metou je série sedmi penalt v československé lize Slovanu Bratislava z roku 1991, kterou může Slavia vyrovnat za týden v Plzni. Jinak jich v sezoně 2018/2019 zahrávala už jedenáct, proměnila osm. Viktoria Plzeň dala v současném ročníku tři z pěti nařízených pokutových kopů v její prospěch.

Vrba Procházkovi proti Slovácku výjimečně věřil

Pavel Vrba se otáčí zády při penaltách svých svěřenců už delší čas. Ovšem v neděli 28. října 2018 při utkání se Slováckem (2:1) to po dlouhé době neudělal. Takže proměněnou penaltu Romana Procházky viděl.

„Nevím, proč jsem to změnil. Asi jsem věřil, že ji Procházka dá. Konečně jsem tak viděl naši proměněnou penaltu v přímém přenosu,“ smál se koncem října Pavel Vrba.

A v tom to je. To znamená, že předtím svým svěřencům při penaltové exekuci nevěřil? Sám jsem závodně hrál, a pak i trénoval, basketbal. A také jsem jako hráč i coby kouč zažil střelbu trestných hodů za nerozhodného stavu těsně před koncem utkání. Kdybych se podíval na svého trenéra a viděl jsem, jak se před mou střelbou šestek teatrálně otáčí zády, asi bych také velmi znervózněl, jeho nedůvěra by mě ranila. A stejně tak bych to coby trenér nedokázal udělat svému svěřenci. Naopak, vždycky jsem se ho v takové situaci snažil slovně i pohledem ve vypjaté chvíli podržet.

Jako kdyby se primář při náročně operaci otočil zády

Co si asi myslí hráč, když jeho kouč nevydrží sledovat v klíčovém momentu utkání a otáčí se zbaběle nebo pověrčivě, to je jedno, zády ke hře? To je jako, kdyby primář utekl od náročné operace svého podřízeného kolegy nebo se při ní otočil zády.

Ano, trenéřina je velmi stresující záležitost, ale když někdo bere měsíčně půl milionu či ještě více korun, musí to holt vydržet. A nešaškovat na lavičce. 

Až bude Slavia či Plzeň v Evropské lize (či někdy v domácím poháru) bojovat o postup v penaltovém rozstřelu, otočí se Jindřich Trpišovský či Pavel Vrba zády na všech deset či více penalt? Nebo to budou dělat jen při těch zahrávaných jejich hráči?