Trpišovský: Viděl jsem šlágr Juventus - Inter a troufnu si říct, že by Souček zvládal zápasy i za kluby tohoto formátu

Trpišovský:  Viděl jsem šlágr Juventus - Inter a troufnu si říct, že by Souček zvládal zápasy i za kluby tohoto formátu

První místo po dvaceti ligových kolech, nyní už šest bodů před druhou Viktorií Plzeň, s níž se v západočeské metropoli v neděli právě utká (17 hodin, vysílá O2 TV Sport). Dokonce sedmnáct bodů před sparťanským rivalem. Postup do jarní části Evropské ligy z těžké základní skupiny. Líbivý projev a pravidelně velmi slušně zaplněný Eden. V podstatě samá pozitiva, snad jedině až na zlomený nos při oblíbeném báčku na zimním soustředění v Portugalsku, o který se nechtěně postaral obránce Jan Bořil. Pražská Slavia je jasným favoritem na zisk titulu. „Jarem naše cesta ale nekončí,“ řekl mj. před startem druhé části sezony 2018/2019 slávistický trenér JINDŘICH TRPIŠOVSKÝ.

A co dalšího pravil úspěšný kouč červenobílých během zimní přestávky?

O PODZIMNÍ SEZONĚ

Určitě s ní panuje spokojenost. Bylo to ale velice dlouhé. Odehráli jsme devětadvacet soutěžních zápasů, k tomu přípravná utkání. V Evropské lize se nám povedlo postoupit, v lize máme z devatenácti zápasů devětačtyřicet bodů, což je podle mě úžasné. Z naší strany to byl vydařený podzim. Na stadion přišla spousta fanoušků Udělali jsme kus práce. Víme, že všechno nebylo bezchybné, viz třeba poslední ligový zápas týden před Štědrým dnem v Jablonci.

Čeká nás ještě hodně práce, abychom si výkonnost alespoň udrželi, ale také abychom se ještě zlepšovali. Z devatenácti zápasů jsme šestnáct vyhráli, což je fantastické číslo. Jdeme dál i v domácím poháru, takže celkově tu půlku sezony mohu hodnotit hodně pozitivně.

O NEVYDAŘENÝCH UTKÁNÍCH

Porážka 1:2 na hřišti Baníku Ostrava mi dlouho nedala spát.  Jednak jsme tam nepodali dobrý výkon a za druhé bylo všechno proti nám, jak to občas bývá. Někdy vám odrazy míče a určité situace na hřišti hrají do karet a někdy máte špatný den. My jsme si ho vybrali v Ostravě a ten zápas mě hodně mrzí, protože jsme inkasovali dva góly od oslabeného soupeře. To by se týmu na naší úrovni stávat nemělo. Každý však někdy ztratí utkání, v Evropě třeba kvůli rozdílu v kvalitě, v lize po výborném výkonu soupeře, jaký u nás předvedl Jablonec.

V derby na Spartě to také nebyl náš úplně nejlepší výkon, i tak jsme tam ale remizovali a měli více šancí. Dodnes mě straší Olayinkova pěkná hlavička po krásné akci, která šla do spojnice břevna a tyče. Kdyby dal gól, vedli bychom 2:0 a já věřím, že by pak celé derby vypadalo jinak. Místo toho jsme najednou prohrávali 1:2. Nakonec jsme však si z Letné odvezli alespoň bod 

O DUELECH S PLZNÍ

Moc jsem byl spokojen už s loňským jarním utkáním s Viktorkou Plzeň, které jsme vyhráli 2:0. To pro nás v tu dobu bylo možná ještě důležitější než podzimní výhra 4:0. Kdyby Plzeň na jaře v Praze vyhrála, slavila by u nás titul a my cítili velký závazek vůči fanouškům i nám samotným, aby se to v Edenu nestalo. Samozřejmě, v podzimním zápase jsme je porazili 4:0, což je skvělý výsledek. To první utkání bych ale postavil ještě o příčku výše. Tehdy jsem na všech hráčích viděl, že na hřišti raději zemřou, než aby u nás tady Plzeň získala body.

O SOUČKOVĚ MOŽNÉM ODCHODU

Za Tomáše musíme do budoucna hledat náhradu, pokud odejde, nebo se zraní či vykartuje. Například utkání s Boleslaví ukázalo, jak moc jsme na něm závislí, těch deset minut bez něj pro nás bylo téměř fatální. Největší úkol přestupního období je najít hráče, který ho dokáže zastoupit, ale může hrát i jiný post, protože Tomáš jen tak někoho na hřiště nepustí.

Pamatuji si, jak k nám ještě na Žižkov přišel v balíku nových šesti hráčů do zimní přípravy a měli jsme hned první zimní trénink v Měcholupech. Ti hráči přišli na zkoušku a on byl ze všeho hrozně vykulený, týden nemluvil. V tréninku byl strašný, úplně šílený. My jsme měli béčko v pražském přeboru a já jsem si myslel, že nemůže hrát ani tam. Pak se ale chytil, celé jaro odehrál skvěle, a to hlavně po přesunu na post defenzivního záložníka.

Když se na něj podívám dneska, jaký je to na hřišti válečník, jak už umí strhnout mužstvo s sebou, jak se umí pohádat s protihráči a případně i vynadat starším hráčům, tak jsem dojatý z toho, jaký neuvěřitelný progres za ty roky udělal. Vidět ho s kapitánskou páskou v Petrohradu je do jisté míry i splněný sen. Teď nedávno jsem viděl zápas mezi Juventusem a Interem Milán a troufnu si říct, že by zvládal zápasy i za kluby tohoto formátu.

O BALUTOVI

U Baluty vidím největší problém v aklimatizaci. Přišel z rumunské nejvyšší soutěže, která nemá takovou intenzitu a podle jeho slov ani takovou kvalitu jako česká liga. On byl v roli lídra a kapitána v provinčním klubu, byl zvyklý hrát a všechno se točilo okolo něj. Přišel do prostředí, kde je sám bez rodiny, má i jisté jazykové potíže a dostal se do role, kdy není klíčovým hráčem týmu. Baluta je hráč, který potřebuje důvěru, potřebuje pravidelně hrát a k tomu teď nedochází. Proto se mu strašně těžko naskakuje do sestavy. On se během hry dostane do několikaminutové fáze, kdy zkrátka nestíhá, musí odpočívat a tím mužstvo trpí. Fotbalista je to přitom skvělý, má výborný první dotyk, ale my si nemůžeme dovolit mít na hřišti o jednoho hráče méně.

Mediální spekulace o jeho údajných disciplinárních proviněních? Nikdy žádné neměl. Nikdy s ním nebyl žádný problém, snaží se učit česky a zapadnout mezi kluky. Jediný problém je to, že my na něj máme nějaké nároky, které zatím není schopný plnit. Často s ním sedíme u videa, rozebíráme zápasy a je na něm vidět, že by to chtěl strašně zlomit. On byl koncem podzimu v určitém psychickém rozpoložení, mužstvo bylo navíc dobře rozjeté, takže se mu do sestavy naskakovalo špatně. Někdy stačí pouze jeden vydařený zápas, abyste si začal věřit a doufám, že na jaře bude Alex mnohem přínosnější, než byl na podzim.

O ŠEVČÍKOVI A MASOPUSTOVI

Oba hráči splňují naši základní filosofii a mají požadované fotbalové i charakterové rysy. Jsou to ofenzivní fotbalisté, Petra Ševčíka znám už z Liberce. Od té doby vyspěl, je v nejlepším fotbalovém věku a myslím si, že se v jeho případě mají fanoušci na co těšit. Je to nejenom užitečný, ale i velice koukatelný hráč. Lukáš Masopust je klasický křídelní hráč, kterého můžeme využít na více postech. Dlouho jsme ho sledovali a jsem rád, že se jeho přestup podařil finalizovat. Na jaře nás čeká podobný počet zápasů jako na podzim, a to za kratší časový úsek. Přijdou karty, nebo zranění a já jsem rád, že přichází hráči, kteří kádr rozšíří nejen početně, ale také kvalitativně. Věřím tomu, že oba brzy zapadnou do našeho herního stylu a vybojují si svoje pevné místo v kádru. 

O KRÁLOVI

Sledovali jsme ho dlouhodobě, není to otázka čtrnácti dnů, nebo měsíce. Koukali jsme po něm už od předešlé sezony. Myslím, že je to stoper budoucnosti. Ve svém věku dokáže odehrát výborná utkání, je konstruktivní a skvěle běžecky vybavený.

O CESTĚ K TITULU

Nesmíme na jaře opouštět své zásady, nesmíme se nechat ukolébat. Nesmíme ski si myslet, že je všechno dobře, dál hledat chyby. Vím, že byly zápasy, kdy jsme měli štěstí nebo kdy jsme výhru vydřeli. Navíc nás čeká nadstavba, kde se může všechno otočit.

O NADSTAVBOVÉ ČÁSTI

Kdyby se hrálo jako dřív, jsme jedenáct kol od titulu se čtyřbodovým náskokem – to by bylo super. Takhle nás čeká navíc pět kol, která pro nás trenéry moc příjemná nebudou. Jsem konzervativní, a kdybych si mohl vybrat, nadstavbu bych nezaváděl. A že to může pro fanoušky zajímavé? To se teprve ukáže. Co když třeba bude o titulu rozhodnuto už někdy před nástavbovou části? Jaké by pak byly v květnových termínech návštěvy?Je jasné, že kdo bude po základní části první, bude litovat. Druhý zase bude nadšený, že má ještě šanci na titul.

O TOTÁLNÍM FOTBALU

Řekl jsem totální fotbal a pak se to se hodně rozebíralo, přitom to byla jen dvě slova v jednom rozhovoru. Chtěl jsem tím říct, že dneska musí ve fotbale všichni dělat všechno – bránit, útočit, napadat. Měl by být sen každého trenéra, aby to tak bylo. Lidi můžou jít do kina, do divadla, na paintball, a když už si zvolí fotbal, jsme povinní se jim postarat o zábavu. Na hřišti by se mělo pořád něco dít.

O CÍLECH SLAVIE

Slavia se vydala na cestu, která jarem 2019 nekončí. Chceme tým pořád zdokonalovat a vylepšovat, k tomu patří dennodenní dřina. Rádi bychom vybudovali velkoklub se vším všudy a bavili lidi tím, že budeme hrát opakovaně tak jako na podzim.

(Zdroj: www.slavia.cz, idnes.cz)

CELÝ OBSÁHLÝ PŘEHLED VYJÁDŘENÍ JINDŘICHA TRPIŠOVSKÉHO VČETNĚ NÁZORU KLUBOVÉHO ŠÉFA JAROSLAVA TVRDÍKA SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO S PŘÍLOHOU „LIGOVÉ JARO 2019“ VE ČTVRTEK 7. ÚNORA 2019.