Schumacher: Myslím a mám tušení, že se český fotbal bude v příštích letech i na mezinárodní úrovni stále více zlepšovat

Schumacher: Myslím a mám tušení, že se český fotbal bude v příštích letech i na mezinárodní úrovni stále více zlepšovat
ROZHOVOR

S Borussií Dortmund získává dva fotbalové tituly v Německu. Sice jen v dorostenecké a juniorské kategorii, ale… Z ničeho nic objevuje na tréninku v druholigových Pardubicích. Píše se leden 2018. V přípravném zápase zaujme natolik, že se hned přesouvá do prvoligové Vysočiny Jihlava. Květen 2018: Jihlavský tým sestupuje do druhé ligy. Till Sebastian Schumacher, dvacetiletý německý obránce, který trénoval pod nyní už věhlasným koučem Jürgenem Kloppem a byl i na soupisce Borussie pro Ligu mistrů, zvažuje co dál. Odehraje ještě pět duelů ve druhé lize a jeho budoucnost vyřeší Bohemians 1905. Přestupuje a podepisuje smlouvu na tři sezony. V rozhovoru pro HATTRICK vysvětluje nečekaný příchod do Česka, svou integraci, mluví o snech a riskování.

V roce 2016 jste se stal německým mistrem s Borussií Dortmund mezi juniory, 2018 přišel do Pardubic, druholigového klubu v Česku. Proč?

Vím, že takový krok vypadá podivuhodně, ale… Prošel jsem těžkým obdobím v Dortmundu a musel něco risknout. Chtěl jsem získat co nejvíce minut v každém zápase, do kterého nastoupím. A proto pro mě bylo působení v Česku velmi zajímavé.

Ale proč Pardubice? Nenápadný klub z druhé ligy…

Kontakt jsem získal od mého agenta, který ve vedení někoho znal.

Nebo to byl útěk? Zkusit někomu ukázat, že na to máte?

Ne, nebyl to útěk. Když se vzápětí ozvala Jihlava, věděl jsem, že je to šance hrát první ligu a posunout se ve výkonnosti ještě výš.

Co jste věděl o Česku jako zemi? O infrastruktuře, zázemí, o lidech?

Věděl jsem velmi málo. Tím, že jsem vyrůstal v Essenu na západě Německa a pak hrál v Dortmundu, tak jsem měl samozřejmě blíž do Belgie nebo do Nizozemska. Působení v Česku pro mě od začátku bylo jedním velkým dobrodružstvím.

A co jste věděl o českém fotbale? Znal jste nějaké kluby, jména hráčů?

Samozřejmě jsem znal dobře ty tři velké kluby – Plzeň, Slavii i Spartu. Měl jsem pojem i o dalších týmech, ale už ne tak velký, protože hlavně ty tři kluby hrály a hrají pravidelně v evropských pohárech. Jasně, znal jsem i jména některých hráčů. Třeba Rosického. Tím, že se vlastně celý život pohybuji ve fotbale, tak jsem o některých hráčích v české lize slyšel.

Doopravdy jste si myslel, že by vám mohl český fotbal pomoci výkonnostně růst?

V každém případě. Věřil jsem, že mi český fotbal může hodně pomoci. Hraje se tady tvrdě do těla a velmi přímým tahem na branku soupeře. Tím jsem objevil v Česku další aspekty, v kterých bych se mohl zlepšovat.

Jak jste viděl úroveň české ligy po pár zápasech za Vysočinu Jihlava? Překvapilo vás něco? Ať pozitivně nebo negativně…

Skutečně jsem byl pozitivně překvapený úrovní české první ligy. Doopravdy. Angažmá v Jihlavě jsem od prvního dnes bral jako velkou výzvu.

A co jste říkal organizaci a fungování celé soutěže? Vy, který jste přišel ze západu Německa?

Měl jsem to obrovské privilegium, že jsem vyrůstal ve skutečném profi fotbale v Německu. Ten profesionalismus je tam znát. Myslím, že v Česku ale existuje velký potenciál pro zlepšení v oblasti organizace a doufám, že v příštích letech uvidíme jasné pokroky.

Jaro 2018 a sestup s Vysočinou Jihlava do druhé ligy. Měl jste v hlavě: A teď rychle pryč? Nebo jste plánoval, že se v létě vrátíte do Německa?

Sestup s Jihlavou pro mě byl těžký, protože jsem se tam cítil dobře a rád bych tam zůstal. Ale ne ve druhé lize, to nepřipadalo v úvahu. Samozřejmě se loni v létě rozhlížel po různých možnostech, také v Německu, ale pak se to vlastně samo velmi rychle vyřešilo.

Ano, vaším přestupem do Bohemians 1905. Spokojený? Považujete to za další krok v kariéře?

S přestupem do Prahy jsem velmi spokojený. Jsem v milém klubu s neuvěřitelnými fanoušky. K tomu mám skutečně dobrého trenéra, který navíc ovládá němčinu, což je pro mě samozřejmě příjemné.

Jak vidíte českou ligu a své působení v ní po roce? Pořád ještě spokojený?

Ano, i po tom roce jsem spokojený. Zvykl jsem si, něco jsem se naučil. Myslím a mám tušení, že se český fotbal bude v příštích letech i na mezinárodní úrovni stále více zlepšovat.

Smlouvu s Bohemians máte do 30. června 2021. Máte v plánu ji dodržet?

Já ano. Pokud mám smlouvu, považuji to za svázání s klubem. Ale ona je to spíš otázka na můj současný klub. Ale dovedu si představit, že v zájmu Bohemians je a bude, aby na mě vydělali nějaké peníze. Ale o tom, jaká bude moje budoucnost v Bohemians i jinde rozhodne především moje výkonnost.

Jak se žije mladému dvacetiletému Němci v zemi s jinou kulturou, zvyklostmi a dalšími odlišnostmi?

Ne, tak velký přechod nebo změna to nebyla. Od začátku jsem se snažil k novému angažmá v nové zemi přistupovat profesionálně. To mimofotbalové bylo až vedlejší. Přirozeně existují rozdíly v české a německé kultuře, ve způsobu a stylu života, ve zvyklostech, ale snažím se integrovat.

Žijete v Praze nám nebo už jste si našel českou přítelkyni?

Ještě jsem si žádnou českou přítelkyni nenašel, takže momentálně žiju v Praze sám.

CELÝ EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S TILLEM SCHUMACHEREM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO S PŘÍLOHOU „LIGOVÉ JARO 2019“ VE ČTVRTEK 7. ÚNORA 2019.