Co vše je vše ovlivněno mediální zdatností trenéra Trpišovského? Aneb ven z bubliny, slávisté, vzhůru do boje o titul!

Co vše je vše ovlivněno mediální zdatností trenéra Trpišovského? Aneb ven z bubliny, slávisté, vzhůru do boje o titul!
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

K tomu, že v nedělním šlágru 21. ligového kola mistrovská Viktoria Plzeň vyhrála ve svých Štruncových sadech nad lídrem tabulky 2:0 zcela zaslouženě a že rozdíl mezi první Slavií a druhou Viktorkou je tak čtrnáct kol před koncem už jen tříbodový, se již vyjádřila spousta povolaných i méně povolaných. 

No, žádný strom neroste až do nebe a Slavia se o tom přesvědčila. Plzeň si ji zkušeně namazala na chleba. Slávisté neměli šance a na držení míče se nehraje. Vrba předčil Trpišovského, který na tu svoji lásku k Liberečákům jednou dojede. Viz nedělní výkon Ševčíka. Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Třeba teď nejgeniálnější sportovní manažer na světě Nezmar pochopí, že měl v zimě hledat hlavně útočníka,“ napsal na Facebooku bývalý šéfredaktor deníku Sport, dnes šéfredaktor Světa motorů Zbyšek Pechr.

To podepisuji v plném rozsahu.

Nejen o nekritickém pohledu na Ševčíka

„Dosavadní pohled na Petra Ševčíka byl hodně ovlivněn mediální zdatností Jindřicha Trpišovského,“ uvedl na Twitteru trefně a vtipně současný zástupce šéfredaktora deníku Sport pro fotbal Štěpán Filípek.

Také souhlasím. S rýpavým dovětkem do vlastních řad, že byl možná navíc ovlivněn i mediální nezdatností či spíše naivitou některých našich novinářských kolegů.

Sám jsem se na Facebooku rovněž dovolil „dopustit názoru“:.

Nemám nic osobně proti Jindřichu Trpišovskému, dával jsem ho ostatně coby člen fotbalové akademie FAČR dvakrát po sobě v anketě Trenér roku mezi nejlepší tři, ale to jeho pozitivní mediální krytíje poměrně značné. A pak vždy při zápase s těžkými soupeři na půdě soupeřů přijde prokoučovaný zápas se špatnou sestavou i taktikou - viz dvakrát Sparta loni (3:3, 2:2), teď Plzeň (0:2). Alespoň že to pak Trpišovský chlapsky přizná.

Už v zimě jsem si dovolil napsat, že Slavii chybí alternativa do útoku a do brány, a upadl jsem tak u některých lidí ve slávistickou nemilost. A co se stalo? V Edenu koupili brankářskou trojku a další obránce a záložníky. Ani jednoho útočníka. Z letních posil za 250 milionů hraje jen Olayinka, nejhorší hráč v neděli na place. A co na to sportovní manažer Slavie Jan Nezmar, podle deníku Sport muž mezi TOP 10 nejmocnějších v českém fotbale? Nechci kritizovat vše za každou cenu, ovšem jen slepý tohle nevidí. S miliardovým kádrem by měli být dnes slávisté dál než dnešní Plzeň.“

Tři body náskoku? V podstatě čtyři

Takhle si to myslím. Ano, vím, že není větší pravdy, než že každý zápas je jiný, že se Plzeň dokáže v klíčových zápasech vyhecovat a následně je schopná ztratit body už příští pondělí v Opavě. Že Slavia v lize vyhrává zpravidla přesvědčivějším způsoben. Že červenobílí v podstatě vedou o čtyři body, protože mají bilanci ze vzájemných zápasů s Viktorkou v základní části lepší (4:0, 0:2) – a ta v případě rovnosti bodů na konci nadstavbové části rozhoduje (třetí zápas z nadstavby se nepočítá).

Že má Slavia širší kádr než Plzeň atd. Že viktoriáni mají ve zbytku základní části, tedy v ještě v devíti kolech, podle všeho horší los – hrají nejen v Opavě, ale i na Spartě, Teplicích či na Slovácku, doma hostí Jablonec či Baník Ostrava, zatímco slávisté hrají se Spartou, Libercem, Baníkem doma, venku už hrají jen na Bohemce, v Příbrami, na Dukle a ve Zlíně.

To vše je pravda, ovšem stejně tak je pravda, že liga ještě není rozhodnutá, jako by asi už byla, kdy v neděli v Plzni Slavia vyhrála a vedla by soutěž o devět, v podstatě ale kvůli zmíněné vzájemné bilanci, již o deset bodů.

Překvapilo i to, že podle médií progresivnější, modernější, kombinačně lepší a více presující Slavia proti rutinérské a z podstaty hrající Plzni nic takového nepředvedla. V neděli tedy ve svém herním projevu lepší nebyla, stejně jako o třináct let mladší Trpišovský ještě zdaleka nepředčil svého učitele Vrbu.

Byla i nečekané, že se Plzeň se staršími hráči mnohem lépe oklepala ze čtvrtečního zápasu Evropské ligy (proti Dinamu Záhřeb, resp. Genku). Ano, mohla ji pomoci výhra (2:1 proti slávistické remíze 0:0) i nedělní domácí prostředí. Ovšem to není důvod, aby šli slávisté ve Štruncových sadech na hřiště s mnohem menším odhodláním.

Aby hráčští agenti nezačali v Edenu protestovat…

Ano, Slavia potřebuje mít, jako to má Plzeň, alternativu na hrotu (Krmenčík, Beauguel, Chromý, Bakoš vers. Škoda) i v brance (Hruška, Kozáčik vers. Kolář). Jen se záložníky a obránci, byť jich máte v kádru na dva či ligové špičkové týmy, se to hrát nedá.

V Edenu může postupem času vzniknout pnutí, proč někteří hráči (Deli, Jugas, Sýkora, Baluta, Zelený, Matoušek) nehrají. A hlavně hráčští agenti mohou vyvolat v klubu přetlakové peklo. Po vyřazení z EL asi odejdou někteří fotbalisté na hostování. Jen aby to ale nakonec nebyli to důležití…

Protože těch otázek si na sociálních sítích kladou slávističtí fanoušci kladou víc, třeba – jak to, že veterán Limberský hravě, i před prvním gólem, a opakovaně předběhne Stocha, proč hraje stále Hušbauer, když v těžkých mezinárodních zápasech či v duelech s Plzní už přestává rychlostně stačit, proč hraje Olayinka, když je Van Buren na jaře lepší, proč nepřichází na trávník dřív Král a proč nyní vůbec nedostávají příležitost Sýkora, Jugas, Baluta, Deli či Zelený?  Kdyby borci na trávníku váleli, tak je odpověď jasná. Ovšem proti Teplicím a už vůbec ne v Plzni to žádný koncert nebyl. A trápení v útoku k tomu – jediný gól ze hry vstřelil ve třech soutěžních zápasech v únoru jedině náhradník Van Buren – na 2:0 až v závěru duelu s Teplicemi, které měly po Jeřábkově vyloučení na hřišti jen deset lidí a prakticky už rezigbnovaly..

Poučí se slávisté z nedělního krizového vývoje?

Třeba to už teď ve čtvrtek Jindřich Trpišovský v Genku protočí a bude to mít patřičný efekt. I čtvrteční výkony - a hlavně výsledky - Slavie a Plzně mohou mít na další vývoj v ligové soutěži velký vliv. Červenobílým návraty do ligy po náročných mezinárodních zkouškách totiž moc nejdou – viz srpen, zatavení hráči a domácí prohra s Jabloncem 0:2 po zápase kvalifikace Ligy mistrů v Kyjevě. Nyní případ Genk a prohra 0:2 v Plzni s úplně odevzdaným prvním poločasem.  

Žádná tragédie se ve Vršovicích zatím nekoná, Slavia stále vede ligu a má (stejně jako Viktoria Plzeň) reálnou šanci na postup do osmifinále Evropské ligy. Jen by se v Edenu měli poučit z nedělního krizového vývoje ve Štruncových sadech.

Pozitivní na tom z hlediska červenobílých je, že trenér Trpišovský alespoň chyby dovedl pojmenovat a tu s pozdním vystřídáním Ševčíka vzal na sebe. To jiný pražský trenér hledá většinou problémy všude kolem a na sebe jaksi zapomíná. Zatímco plzeňský kouč si to vždy chytře nechá pro sebe – a jak se ukázalo i v neděli, dobře dělá.