Může Sparta ještě bojovat o Ligu mistrů? A dokáže Slavia, jíž pomohl plzeňský úder, sedět na třech židlích?

Může Sparta ještě bojovat o Ligu mistrů? A dokáže Slavia, jíž pomohl plzeňský úder, sedět na třech židlích?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Po 22. ligovém kole je situace v čele tabulky stále stejná jako před týdnem  – Slavia, která suverénně přehrála doma Slovácko (4:0), vede před druhou Plzní, jež o něco méně přesvědčivě zvítězila na horké opavské půdě (2:1), stále o tři body. Za nimi zůstává s velkým odstupem třetí Sparta. Ta se ovšem pod novým sportovním ředitelem Tomášem Rosickým a čerstvě se staronovým kapitánem Bořkem Dočkalem lepší – po poněkud utrápených pražských výhrách nad Bohemians (1:0) a na Dukle (3:2) v neděli na Letné v dobrém utkání vyhrála v boji „bronzovou“ příčku nad ostravským Baníkem 3:2. 

Mohli by tak na jaře zatím stoprocentní sparťané zaútočit ve zbývajících třinácti kolech (osm v základní, pět v nadstavbové části) na účast v kvalifikaci o Ligu mistrů, kterou zaručuje i druhá ligová příčka? Na první Slavii ztrácejí čtrnáct, na druhou Viktorku jedenáct bodů.

Hraje se o 39 bodů a s oběma rivaly se utkají Letenští ještě dvakrát – v základní části se představí už v sobotu 9. března na Letné s Plzní, na Slavii nastoupí pak o druhém dubnovém víkendu. S oběma celky by pak ze třetí pozice v nadstavbě hrála Sparta na jejich hřištích. I tak ale může teoreticky uhrát ve vzájemných duelech na své rivaly ve vzájemných kláních šest bodů. Na Plzeň by pak Letenští potřebovali v ostatních střetnutích získat už jen o pět bodů víc.

Dočkal: „Věřím v návrat na staré pozice“

„Bral bych barvitější scénáře, ale jsem spokojený. Dlouho jsem nehrál, jen jsem trénoval. Nastoupil jsem v důležitém zápase proti týmu se stejným bodovým ziskem. Šlo nám o výhru plus udělat další herní krok, abychom cítili, že rosteme. A oba dva nejdůležitější body jsme splnili,“ říkal po vyhraném utkání nad Baníkem Bořek Dočkal.

Nejprve v utkání nastřelil tyč, pak přihrál na gól. „Vždycky to může být lepší. Jak budou zápasy přibývat, měl bych se zlepšovat. Fyzicky už pro mě bylo první utkání na hraně, navíc jsme dohrávali v oslabení. Škoda že jsem neskóroval. Zvládli jsme však ten svůj zápas o třetí místo dobře. Byli jsme schopní reagovat na těžkou situaci, v deseti lidech po Štetinově vyloučení jsme vedení zaslouženě potvrdili,“ konstatoval Dočkal.

Na Letné se po velkých podzimních ztrátách neodvažují mluvit o vyšších cílech, než je třetí místo na jaře, případně o výhře v Českém poháru, v němž Sparta, byť s odřenými zády, postoupila do čtvrtfinále, v němž hraje začátkem dubna v Teplicích.

„Přeju si, aby se Sparta vrátila na své staré pozice. Aby vyhrávala tituly a byla vidět v Evropě, což bude chtít postupné kroky. Velice důležité při postupnémvývoji bude, jak sezonu dohrajeme. Máme hodně mladých kluků, jejich sebevědomí pak může stoupat. Jsem velice pozitivní. Věřím, že příští sezonu nás bude velice těžké zastavovat. Na Letné se v zimě udělal kus práce,“ dodal třicetiletý slávistický odchovanec ve službách Sparty Bořek Dočkal.

O tom, jestli může Sparta pomýšlet i výš, rozhodnou už sobotní ligový duel v Liberci (17.00, O2 TV Sport) a pak na Letné velký zápas s Plzní další sobotu 9. března (17.30, O2 TV Sport). Pokud by se sparťanům podařilo před květnovou nadstavbou stáhnout náskok Plzně na čtyři, pět bodů, ještě by se mohli od druhou příčku poprat. To by však patrně vyžadovalo i dubnový úspěch na Slavii a pokud možno dosavadní stoprocentní jarní bilanci.

Klobouk dolů před Trpišovského odvahou

Slávisté s Plzeňany se mezitím soustředí na boj o první příčku. Minulá zasloužená prohra červenobílých ve Štruncových sadech Pražanům paradoxně i pomohla. Hlavně v tom, že trenér Jindřich Trpišovský musel po tomhle bolavém políčku od Vrby a spol. před odvetou v Evropské lize v Genku zcela přestavět základní sestavu. Zařadit do ní hráče, jako jsou Král či Masopust a Zmrhala vrátit z pravé strany, kde se začátkem jara velice trápil, na jeho levý kraj zálohy atd.

Kdyby Slavia měla před duelem v Belgii v lize slabšího soupeře, kterého by zdolala i se Ševčíkem, Olayinkou, Hušbauerem a Stochem v základní sestavě, kdoví, jak by to v Genku nakonec dopadlo. Všechno špatné bývá pro něco dobré. A i když se nyní doma proti Slovácku Hušbaueri Stoch do základní sestavy vrátili (ovšem vedle Krále a Masopusta) a prvně jmenovaný dal za stavu 2:0 velice pěkný gól, má Jindřich Trpišovský jasno v tom, kdo a jak může uspět v mezinárodní konfrontaci, hlavně v náročném vysokém tempu na cizím hřišti.

Minulý týden jsem ho na tomto místě kritizoval za prokoučovaný zápas a mylnou sestavu v Plzni, teď musím smeknout klobouk, jak odvážně přestavěl před odvetou v Genku své mužstvo. Na většinu změn by asi přišla řada trenérů, což o to, ale jen málokterý z nich by měl odvahu jít s kůží na trh a udělat je. Zvláště když jich bylo s vynucenou karetní absencí Ngadeua celkem pět, což je bez brankáře rovná polovina mužstva!

Hodně napoví už březen do „reprepauzy“

Teď ovšem Slavia sedí jako jediná na třech židlích – hraje ligu, Evropskou ligu a Český pohár/MOL Cup – zatímco Plzeň se po loňském vyřazení v domácí pohárové soutěži Baníkem Ostrava a po čtvrteční vyřazovací prohře 0:3 v Záhřebu koncentruje už jen a jen na Fortuna:ligu.

Uvidíme, jak tenhle trojboj slávisté zvládnou. Hráčů na to mají dost, byť koncem minulého týdne pustili do Mladé Boleslavi Mešanoviče (přestup) a Jugase (hostování) a do Liberce Sýkoru (hostování).

Hodně už v tomto směru napoví březnový ligový program do reprezentační pauzy (22. března kvalifikace ME 2020 s Anglií v londýnském Wembley a 26. března ostře sledovaný přátelský duel s Brazílií v Praze-Edenu).

Slavia hraje hned pětkrát (v neděli 3. března na Bohemce, ve čtvrtek 7. března první osmifinále Evropské ligy v Seville, v neděli 10. března v Edenu s Baníkem Ostrava, ve čtvrtek 14. března pražskou osmifinálovou odvetu EL s FC Sevilla a v neděli 17. března v Příbrami).

Plzeň čekají jen tři ligová utkání, ovšem vesměs velmi těžká – v sobotu 2. března doma s Jabloncem, v sobotu 9. března na Spartě a v pátek 15. března v Teplicích.

Černý Petr Dukle, nebo Karviné?

Co se týče boje o záchranu, tam to po jarním startu vypadá, že jediné přímé sestupové místo (patnáctý a čtrnáctý celek hrají dvouzápasovou baráž s druhým, resp. třetím druholigovým mužstvem) připadne buď Dukle (16 bodů), nebo Karviné (17).

Čtrnáctí Bohemians (22) totiž konečně po deseti zápasech vyhráli, když nečekaně dobyli Zlín (2:0). Zatímco Karviná ztratila dva body domácí sobotní remízou 1:1 s Teplicemi a Dukla přišla o všechny tři body páteční prohrou v Liberci 0:2.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.