Startuje nám jarní část F:NL! Jak se na ni týmy připravily, kdo míří za postupem a kdo se naopak bude snažit udržet?

Startuje nám jarní část F:NL! Jak se na ni týmy připravily, kdo míří za postupem a kdo se naopak bude snažit udržet?

Je 25.11.2018 a České Budějovice poráží Žižkov 4:1. Od té doby začíná tři měsíce dlouhá zimní přestávka, během které všech šestnáct celků FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY čerpá sílu a ladí formu před jarními odvetami. Kdo a jak posílil? Kdo je favoritem a kdo outsiderem? Pojďte se společně s námi podívat na novinky z druhé nejvyšší soutěže.

V bitvě o postup do nejvyšší soutěže ještě zdaleka není nic rozhodnuto, už jen proto, že přímý postup čeká pouze na vítěze F:NL. Druhý a třetí tým tabulky si zahraje baráž. V polovině soutěže má nejlepší pozici tým Českých Budějovic, který si dobře vedl také v přípravě, byť se neutkal s těmi nejtěžšími protivníky a v generálce hrál se Žižkovem bez branek. Trenér Horejš v zimě doplnil tým Brandnerem, Marečkem, Martanem a Provodem. Cíl Jihočechů byl prezentován jasně - o první místo hrát až do konce soutěže.

Rozdílná nálada panuje v Jihlavě, která sice ztrácí na vedoucí celek pouhé dva body, přesto cílem je ekonomická stabilizace. Vysočina v zimě přišla o tři stabilní hráče základní sestavy - Fulneka, Levina a Štěpánka. Nahradit by je měli Breda, Chlumecký a útočník Jakub Petr. Během přípravy se mužstvo trenéra Kučery postavilo kvalitním profesionálním celkům a prožilo značně kolísavé výsledky, uvidíme na co to bude stačit během jara. Výhodou může být značně jednodušší los v začátku soutěže, kdy se Jihlava utká se Znojmem, Táborskem, Sokolovem a Vítkovicemi.

Třetí, barážové, místo aktuálně drží Hradec Králové a na tiskové konference byl postup hodně skloňovaným výrazem. Jak však řekl ředitel klubu Jiří Sabou, nikdo nemá nůž na krku. Trenéru Frťalovi se podařilo udržet kádr pohromadě, z odchodů pravidelně hrával jen Martan, jenž překvapivě posílil konkurenta z Budějovic. Posilami by měli být hlavně Leibl a Kateřiňák. Votroci půjdou do jara po výborných výsledcích v přípravě, kdy byli střelecky při chuti a jen jednou ze sedmi případů nenastříleli alespoň tři branky, ale i tak Žižkov dokázali porazit. Nutno však dodat, že Hradec se utkával výhradně se soupeři z nižších soutěží.

Ze čtvrté příčky bude na baráž a potažmo první příčku útočit Varnsdorf. V severočeském celku byla opět klidná zima a změn bylo pramálo. Jedinou výraznou ztrátou je odchod Kozmy do Dukly Praha. Na poli příchodů jsou jen dva mladíčci z Ml. Boleslavi a Jihokorejec Min-sung Kim. A ono se není čemu divit, navzdory velmi nízkému skóre se Varnsdorf pohybuje na špici. To, jestli tým Davida Oulehly může prohnat týmy na čele, napoví už první ukání, ve kterém se utká s jen o stupínek horšími Pardubicemi.

Ty sice ztrácejí tři body, ale narozdíl od Severočechů nemají problém se střílením branek, v tomto ohledu jsou druhým nejlepším týmem soutěže. Pardubice v zimě přišly spíše o hráče defenzívy, konkrétně obránce Klímu a brankáře Knoblocha, ten odchytal první polovinu podzimu. Adekvátní náhradou do obrany by měl být plzeňský Piroch, zálohu vyztuží dvojice dalších Jihokorejců. Tým Jiřího Krejčího sice vyhořel v Tipsport lize, pak si však zlepšil chuť v utkáních se soupeři z nižších soutěží.

Peloton týmu ve středu tabulky vede Ústí n. Labem, které loni bojovalo o záchranu do poslední chvíle, letos však podobné starosti pravděpodobně nehrozí. Hlavně i díky tomu, že úspěšné mužstvo Aleše Křečka nepotkalo příliš změn. Ze základu odešel jen Leibl, který posílil Hradec. Přišel Janso a dále mladíci Šimeček, Valenta a Prošek. Vystoupení v Tipsport lize se sice Severočechům vůbec nepovedlo, ale i oni si následně zpravili chuť na horších soupeřích.

Sedmé Brno se snů o postupu stále nevzdává, což potvrdila na tiskovce slova Lukáše Magery o tom, že cíle klubu se i přes nepodařený podzim nezměnily. Jihomoravané vyhráli Tipsport ligu, a přemožitele nepoznali ani v dalších zápasech. A jak známo, ve fotbale nic není nemožné. Nejvýraznějšími odchody jsou přesuny Lutonského do Jablonce a Melichárka do Malmo. Na druhou stranu diváci se mohou těšit na Kotulu, Šumberu a navrátilce z hostování Vintra a Přichystala. Poslední kolo znamená souboj s Jihlavou a může se stát, že tento zápas vše rozhodne.

Výrazné změny v kádru absolvovala Vlašim, jenž se musí vyrovnat se ztrátami v podobě kapitána Vojtěcha Hadaščoka, Ivanko-Maceje, Plechatého, Tulia a brankáře Le Gianga. Naopak novými tvářemi v týmu Vasila Boeva jsou Novotný, Řehák, Giljazutdinov a Šabanov. V Tipsport lize se FC S&B poměrně dařilo, leč v posledních dvou zápasech zimního období podlehla vysoko Jihlavě a remizovala s Velvary.

Jednadvacet bodů má také Sokolov, jenž v zimě angažoval volného útočníka Holka a Nováka z Ml. Boleslavi. Určité zkušenosti z týmu zmizely s odchody Vašíčka a Ševčíka. Emoce rozdmýchává věta předsedy představenstva Makoně: "Je určitým alibismem, že lidé do Sokolova na fotbal nechodí. Kdo nechce, ten si vždycky nějaký důvod najde." Tým vedený trenérem Hejretem se tak pokusí diváky na stadion dostat předvedenou hrou.

O skóre horší jsou Vítkovice, které v přípravě tolik nepřesvědčily, zejména z důvodu velkého počtu inkasovaných branek s třetiligovými soupeři. "Hráčům jsem připomenul, že podzimní body jsme nezískali fotbalovostí, ale poctivou prací. V té musíme pokračovat," vysvětloval na tiskovce trenér Balcárek. Ostravský tým opustila brankářská jednička Šustr, čtyři góly odešly za Macejem a Súkenník se přesunul na Žižkov. Novými tvářemi jsou Chvěja a Kaloč ze sousedního Baníku, Surzyn, Miker a příbramský Januška. Věkový průměr posil je jednadvacet let.

Po špatném úvodu soutěže se zmátořil Třinec a na jaře bude chtít své dvacetibodové konto významně rozšířit. Trenér Neček na jaře už nemůže počítat s Hejným, Mravce, Reintamem a Šumberou. Naopak o pozici budou nově bojovat Gáč, Demjan, Hapal, Lupták a Šula. Z přátelských zápasů si Slezané odnesli poměrně vyrovnanou bilanci a důležitý pro ně bude zejména vstup do soutěže, protože v posledních kolech je čekají Brno a České Budějovice.

Dostáváme se do spodní části tabulky, kde je prozatím na dvanácté příčce Prostějov. Tomu se skvěle povedla generálka, ve které přejel Uherský Brod 7:0 a uvidíme, jak si hráči z Hané přenesou střeleckou formu do ligy. V už tak jmény nabitém kádru se objevili další zkušená jména. Například Zapletal, Ševčík, Mucha, Lutonský, brankář Le Giang nebo velezkušený Jan Vošahlík. Naopak v kabině už se neukáží hapal, Jícha, Kovařík a Langer. Důležité bude hned první utkání na Žižkově.

Šťastná třináctka patří Znojmu, o kterém se v zimní pauze hodně psalo a mluvilo, bohužel ne v souvislosti s fotbalovým umem, leč ve spojení se zahraničním sponzorem a možným sázkařským podvodem. Jihomoravané se proti tomu však jasně ohradili a s partnerem se ihned rozloučili. Přesto se seznam hráčů hodně proměnil. Již nepokračují Ambrozek, Malár, moravec, Odehnal, Ordoš Veselý ani Šulc, naopak novici jsou Čukovič, Harmon, Kunca, Machalík, Maksič či Šmehyl. Aby těch změn nebylo málo, tak Leoš Kalvoda se přesunul na funkci sportovního ředitele a trenérem je František Šturma. Výsledkově se v zimě příliš nedařilo, ale probuzení přišlo právě včas, a tak generálka skončila výhrou 5:0 nad Hodonínem.

Boj o setrvání v soutěži čeká také Chrudim. Jediný ne čistě profesionální tým ve F:NL v zimě získal na hostování Čápa, Krajáka, Rendlu a Ujece, který se dokázal již gólově prosadit. Z Hornu přišel Vencl. Červenočerný dres už neobléknou Krištof, Stránský, Šípek, Vodrážka a Zavřel. Pod vedením trenéra Matějky Chrudim přátelské souboje s druholigovými soupeři poměrně zvládla, porazila Varnsdorf i Sokolov. Jak zaznělo na tiskové konferenci, cílem je záchrana.

Na padáka je zatím Táborsko, které bude zachraňovat Petr Mikolanda, jenž v úvodu sezóny vedl Žižkov. S odchody Poučka, Nerada, Zavadila, Prošeka a dlouholeté brankářské jedničky Michala Tomy se posílený tým dokázal vyrovnat a v závěru přípravy si vyšlápl na ligovou Příbram a remizoval s Varnsdorfem. Pomáhají k tomu také zkušenosti, které přišly s Čermákem, Gebertem, Dresslerem nebo Valentou. Nový trenér to na tiskovce řekl jasně, cíl je jasný, udržet F:NL. První utkání ve Vítkovicích může hodně napovědět.

V nejhorší situaci se nachází Viktoria Žižkov. Deset bodů je po podzimu pramálo, na druhou stranu v pražském celku v zimě nezůstal na kameni kámen. Největší změnou je ukončení spolupráce se Slavii Praha, což uvítali hlavně fanoušci. V kabině se nově objevili například Antl, Hejný, Kubala, Rothe, Súkenník, Tusjak, nebo Mashike, o kterém se hodně psalo v souvislosti odmítnutí hostování v Českých Budějovicích. Díky příchodům se tým rozloučil s řadou hráčů, mezi které patří třeba Musa, Podrazký nebo Švejdík. Viktorka má za sebou velmi náročnou přípravu, ve které dokázala porazit jen soupeře z nižších soutěží, avšak v generálce remizovala s Českými Budějovicemi.

Kdo se nakonec bude radovat a kdo bude smutnit, to se dozvíme na konci května. Sledujte s námi FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU na eFotbalu. Každý týden pro vás připravíme souhrny kol a novinky ze všech šestnácti týmů.

 

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.