Jihlava potvrdila roli favorita i díky přísné penaltě, Žižkov si zastřílel a o hlášku kola se postaral Mikolanda

První jarní kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nabídlo osm zápasů, které měly napovědět, jak dobře se týmy v zimní přestávce připravily a co se od nich dá na jaře očekávat. Kdo zvládl roli favorita a kdo naopak nevykročil do druhé poloviny nejlépe? O tom všem bude náš souhrn.

Úvodní kolo ještě prohloubilo rozdíl mezi oběma póly tabulky. Body získalo jen prvních osm celků F:NL a také poslední Viktoria Žižkov, která se však stále neodlepila ode dna. Pražany, kteří pod taktovkou Miloše Sazimy v zimě přebudovali kádr, poslal do vedení už v páté minutě Auer. Jako správná posila se ukázal Elvis Mashike Sukisa, o kterém se v zimě hodně mluvilo. Ve druhé minutě trefil břevno, dal gól z penalty i na 3:1 prudkou přízemní střelou. Za Prostějov se prosadil i Jan Vošahlík, ale s porážkou 1:4 on ani jeho spoluhráči nic udělat nedokázali. Pod Žižkovským vysílačem se tak mohlo slavit, jedinou kaňkou je zranění kotníku Batioji, kterého čeká dlouhá pauza. Přesto výkon červenobílých je příslibem a záchrana jistě zdaleka není ztracena.

Zvlášť, když sedm soupeřů bojujících o záchranu mezi 9. a 15. místem nezískalo ani bod. Hodně si od zimních změn slibovali v Táborsku a kurz 3.8 na vítězství ve Vítkovicích zlákal řadu sázkařů. jenže už v osmé minutě se trefila posila Ostravanů z Příbrami - Jiří Januška. Domácí se pak obrátili ke své obvyklé defenzivní hře a vyčkávali příležitostí k brejkům. Jeden z nich mohl zužitkovat právě střelec prvního gólu, ale napálil jen břevno. Mezitím, tutovou šanci zahodil Pilík a rány Valenty ztroskotaly na Květoňovi, který se po odchodu Šustra stal jedničkou. Táborsko si kromě tlaku moc šancí nevypracovalo a podlehlo 0:1. Petr Mikolanda tak ani na druhý pokus v rámci jednoho ročníku z Ostravy nic neodvezl ba nedokázal se svými svěřenci ani skórovat. Vítkovice udělaly velký krok směrem k záchraně, naopak Táborsko ještě čeká hodně práce.

Body potřebuje do tabulky i čtrnáctá Chrudim, která měla utkání s Brnem skvěle rozehrané. Ve čtrnácté minutě přetavil standardní situaci ve vedení Vašulín. Těsně před změnou stran ale defenzíva domácích dovolila srovnat Petru Štěpanovskému. Jihomoravané chtěli tři body a šli za nimi i po přestávce, jenže situaci zkomplikoval Přichystal, který dohrál dva souboje a během dvou minut dostal dvě žluté karty. Přesto Brno těsně před koncem dokázalo vstřelit branku po obrovském nedorozumění Drahoše s brankářem Mrázkem, radoval se opět Štěpanovský. I přes nepovedený úvod do utkání tak Zbrojovka zvládla roli favorita a vykročila do jara úspěšně.

V zimní pauze se hodně mluvilo také o Znojmě, které vyrazilo hned v prvním kole na horkou půdu Jihlavy. Obě mužstva udělala řadu změn v sestavách, ale domácí byli jasným favoritem. Papírové předpoklady se potvrdily hned v šesté minutě, co se prosadila nová akvizice Vysočiny Jakub Petr. Jihlava měla velkou převahu, ale své šance nevyužila, za což ji potrestal tečovanou ranou z dálky Cihlář. Vysočina si byla vědoma vítězství konkurentů v bojích o postup, Tijani však trefil pouze břevno. Znojmo bod bralo, ale přišlo o něj vlastní chybou. Stoper Cukovič se snažil i se žlutou kartou zdržovat, pro to však neměl pochopení sudí Rejžek a černohorského hráče poslal do sprch. Tři body pak domácím spadly doslova z nebe, neb odpískaná penalta tři minuty před koncem byla hodně přísná, Vaculík se však z penaltového puntíku nemýlil.

STARTUJE NÁM JARNÍ ČÁST F:NL! JAK SE NA NI TÝMY PŘIPRAVILY, KDO MÍŘÍ ZA POSTUPEM A KDO SE NAOPAK BUDE SNAŽIT UDRŽET?

Na dobrou formu ze závěru podzimu chtěl navázat Třinec, který jakožto již tradičně razantní změny v kádru nepodnikal. Fotbalisté Ústí t. Labem to měli do Slezska přes celou republiku, přesto to byli modrobílí, kdo udávali tempo úvodu zápasu. Matějka ještě těsně minul, po čtvrthodině hry však mířil přesně Pimpara, kterému jeden gól nestačil a o pár minut později se ještě prosadil hlavou po rohovém kopu. Domácí poté vypadali poměrně odevzdaně a na zajímavé momenty se muselo čekat až do druhé půle, kde se nejprve vystřídaly velké šance na obou stranách a v 57. minutě snížil René Dedič. Ani závěrečný tlak však nepřinesl kýžené srovnání a hosté tak odjížděli domů se všemi body. Třinec stejně jako na podzim nezačal nejlépe.

Jistotu příslušnosti ve druhé nejvyšší soutěži nemá ani Sokolov, který hned v úvodu vyrazil změřit síly do Hradce Králové. Jak řekl trenér Zdenko Frťala, šlo o typické první utkání jara. Moc fotbalové krásy se v prvním poločase necelých 1200 diváků nedočkalo. Domácí trenér tak rozhýbal hru svého mužstva nasazením Zorvana, což se nakonec ukázalo býti správným krokem. Přesto ani dvanáct rohových kopů Votroků gól nepřineslo. Domácí příznivce rozjásal až Vlkanova, jenž se trefil v pádu. Klid Hradci přinesla standardní situace, kdy se hlavou prosadil Marek Plašil. O vítězi bylo rozhodnuto, přesto ještě došlo i na červenou kartu pro hostujícího Machka. Hradec udržel svou třetí příčku zajišťující baráž o nejvyšší soutěž.

Změna se neudála ani na první příčce, kde se i nadále drží České Budějovice. Ve Vlašimi se začalo velmi svižně a vystřídaly se velké šance na obou stranách. V šestnácté minutě však přišel rozhodující moment zápasu na jehož konci byl nejlepší střelec soutěže David Ledecký. Stejný hráč ve druhé půli ještě orazítkoval břevno. Celkově hosté měli převahu i šance, domácí se na velký odpor nezmohli, šancí měli pramálo, leč srovnat mohl chvíli před koncem Fotr, avšak z úhlu minul. Budějovice stejně jako na podzim vyhrály tím nejtěsnějším rozdílem a i nadále se hřejí na čele FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY.

Jedinou remízu 17. kola obstaral duel čtvrtého a pátého celku tabulky. Velké překvapení to však není, protože při skóre Varnsdorfu lze nějakou přestřelku očekávat jen stěží. Je až neuvěřitelné, že skóre 15:9 může stačit na čtvrté místo tabulky. Ale jak se říká, účel světí prostředky. Přesto, šest stovek diváků si asi zápas moc neužilo. V utkání s Pardubicemi bylo šancí pramálo, spíše se hrálo ve středu hřiště. Není divu, že trenér Oulehla zápas označil za šachovou partii. Oba celky si tak rozdělily po bodu a uvidí se, jestli některému z nich pomůže v boji o barážové příčky.

Hláška kola
Petr Mikolanda o výkonu Táborska ve Vítkovicích: "V prvním poločase jsme vypadali, jako kdybychom tu jeli dva dny."

Zajímavost kola
Brzké góly. Hned v šesti zápasech se diváci dočkali první branky během úvodní čtvrthodiny. Na gól se dlouho čekalo jen v Hradci a marně ve Varnsdorfu, kde se to však dá brát jako statistická chyba.