Proč jsou dnes nedávní přátelé, fandové Bohemky a Slavie, v nepřátelském vztahu jako slávisté se sparťany

Proč jsou dnes nedávní přátelé, fandové Bohemky a Slavie, v nepřátelském vztahu jako slávisté se sparťany
KOMENTÁŘ

Dva pražské kluby, které od sebe ve Vršovicích dělí jen dvě tramvajové zastávky – Bohemians a Slavia. Zatímco klokani jsou tady doma odjakživa, slávisté se sem museli přestěhovat v padesátých letech minulého století z Letné, kde se stavěla monstra jako Stalinův pomník, později zase vyhozený do povětří. Ještě donedávna se fanoušci obou vršovických klubů respektovali a občas se i vzájemně podporovali. Autor těchto řádků pamatuje, že když hrály Slavia a Bohemka ligu v jeden den doma po sobě (nikoli však proti sobě), vlály zelenobílé a červenobílé vlajky v hledišti společně. Z Edenu se chodilo do Ďolíčku a naopak. Kde ty časy jsou?

Dnes jsou fandové Bohemky a Slavie v pomalu podobně nepřátelském vztahu jako slávisté se sparťany.

Hlasatele přemohly emoce

A nedělní ligový duel (0:3) s odvolaným gólem klokanů a následnou slávistickou videopenaltou, stejně jako předchozí mediální informace o schůzkách slávistických představitelů Tvrdíka a Nezmara s Berbrem a Rogozem, vše jen vyhrotily.

Hlasatel dokonce nazýval mužstvo Slavie „týmem ze západních Strašnic“, což je samo o sobě nesmysl, protože Eden katastrálně spadá do oblasti východních Vršovic. Kapitán červenobílých Milan Škoda, který navíc vyrůstal v „Ďolíčku“, byl zase označen za „hráče číslo 21“.

„Hlasatel sám po utkání uznal chybu, přemohly jej emoce. Zmínil, že takové profesní pochybení už nechce opakovat,“ konstatoval ve svém prohlášení tiskový mluvčí Bohemians1905 Petr Tomášek. „Zbytek zápasu už byl ale z hlediska hlasatele korektní. Ostatně již před utkáním náš hlasatel zmiňoval, že jde o Derby o Vršovice. Nejmenovaní hráče Škody ale provokací nebylo. Šlo o snahu nedat prostor ke sborovým vulgárním pokřikům. Jak si ostatně přál delegát v debatě s hlasatelem ještě před utkáním. Formu provedení nechal už delegát na hlasateli,“ dodal Tomášek.

Ovšem na své protivníky zamířili už před zápasem i vlajkonoši Slavie. Ve svém sektoru totiž vyvěsili obří transparent s nápisem „Konfidenti 1905“. Mělo to údajně připomenout nevyřízené účty hooliganských skupin obou celků. Jak napsal deník Sport, „šlo o dlouhodobé spory, které vznikly na základě drobných bitek, jež pak měli hlásit chuligáni z tábora Bohemians na policii, což se v tomto světě nedělá. Proto konfidenti 1905.“

Finanční pomoc i rvačky…

Na začátku května 2017 šlo ve vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:3) prvnímu týmu o záchranu a tomu druhému o titul. Na hlavní tribuně se během utkání několik fanoušků obou táborů servalo, kvůli čemuž musel být zápas přerušen, a policie začala pátrat po identitě výtržníků. 

Diváci nejprve spořádaně sledovali klání svých celků, ale to pouze do jedenačtyřicáté minuty, kdy z ničeho nic vyvstala na hlavní tribuně vřava, která přerostla v potyčku fanoušků obou celků,“ uvedl před necelými dvěma lety policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Po krátké slovní přestřelce se do sebe několik chuligánů z obou stran pustilo a pořadatelům trvalo velmi dlouho dobu, než situaci uklidnili.Kriminalisté ze čtvrtého policejního obvodu proto podezírali fanoušky z trestného činu výtržnictví a hledali podle záběrů z kamer totožnost výtržníků.

„Jsou s největší pravděpodobností hlavními aktéry či dokonce organizátory vyvstalé situace,“ dodal Hulan s tím, že pokud kdokoliv poznal mladíky na záběrech a znal jejich totožnost či místo pobytu a pohybu, měl se obrátit na linku 158.

Časy se opravdu mění. Ještě na začátku 21. století do Družstva fanoušků Bohemians, které pomáhalo v roce 2005 zachránit Bohemku od bankrotu a zániku, finančně přispěla finančně i Slavia. Ta tenkrát věnovala výtěžek ze vstupného z jednoho z ligových zápasů.

Jenže fanouškovské tábory se postupně vůči svým klubům radikalizovaly,třeba i proto, že Bohemians 1905 v době nejistoty a nevyhovujícího stavu stadionu v Ďolíčku museli hrát domácí zápasy v Edenu.

Když se objali Šmicer s Trojanem

I tak se ale ještě v sobotu 20. září 2014 stalo vršovické derby mezi fotbalisty Bohemians 1905 a Slavií (2:0) společnou demonstrací za zachování stadionu v Ďolíčku, kde se tehdejší šlágr 8. ligového kola před více než čtyřmi lety hrál. Budoucnost jednoho z tradičních fotbalových míst byla v té době totiž již poněkolikáté v ohrožení. A fanoušci na obou stranách dali najevo, že si přejí jeho zachování.

Fandové jako tradičně povzbuzovali své kluby, ale ještě před výkopem derby ukázali, že se umějí i shodnout. V kotli domácích zářil transparent „Dva kluby“ a v sektoru slávistických příznivců si šlo přečíst pokračování - „Dva stadiony.“ To bylo heslo, které před sebou drželi také hráči při nástupu na hřiště.

Na trávník pak nastoupily známé tváře obou klubů. Za Bohemians 1905 herec Ivan Trojan, slávisty zastupoval bývalý reprezentant a vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer. Před zaplněnými tribunami se pak za velkého aplausu společně objali. Šlo mj. o kampaň před komunálními volbami 2013 v Praze 10.

Ostatně zástupci Bohemians a Slavie už předtím společně zastupovali zájmy obou klubů na radnici MČ Prahy 10 ve sdružení nazvaném „Desítka pro domácí“.

Vtipné hecování lepší než bezduché vulgarity

Zatímco jedni se druží, druzí se rvou na tribunách a udávají se na policii. Docela smutný jev nové doby. Dříve se tábory fanoušků, kterých chodilo na fotbal a na derby dvakrát tolik, mezi sebou také hecovaly, autor těchto řádků to dobře pamatuje. Mnohem početnější kotle s mnohem více vlajkami nebyly tehdy za bránou, ale stály uprostřed proti hlavní tribuně vedle sebe. Sem tam se něco také semlelo, ale mělo to většinou úroveň a hlavně vtip.

Třeba když na Spartě hlasatel káral „kotlíře“ za nějaké projevy, začali ironicky a vtipně skandovat: „Chceme více informací o sovětské lize.“ 

Dnes je hlavním heslem: „Nenávidíme! Všechny!“ Jedno objetí Šmicera s Trojanem na tuhle sílu „nové doby“ nestačí.

Je to škoda, protože někdejší vršovická symbióza pražských „S“ mohla být ostatním vzorem.

Jenže to ještě tehdy za bývalého režimu fandil Bohemce skoro celý pražský disent a underground. A jak říkal i prezident Václav Havel, Slavia také nebyla zrovna protežovaným klubem, od toho tady před Listopadem 1989 byli jiní.

„Mám rád zápasy v Ďolíčku, i když tam devadesát minut posloucháme sprosťárny, lejou na nás pivo a místní hlasatel nás nazývá klubem ze západních Strašnic. Tak makejte, ať si to retro užijeme i za rok,“ napsal na Twitteru s narážkou na aktuální klokaní boj o záchranu generální sekretář Slavie Jiří Vrba, který také stál u zrodu společného politického projektu klokanů a červenobílých „Desítka pro vás“.

Takovéto hecování jsem měl na mysli.  Nejen mě to baví víc než bezduché vulgarity a testosteronové rvačky se vzájemným přeměřováním si (nejen) vršovických „pindíků“.