Fúze: FC Komín + FC Žabovřesky = FC Svratka Brno

Fúze: FC Komín + FC Žabovřesky = FC Svratka Brno

V Brně vzniká další konkurence schopný klub! Od 1.7. 2007 si budou jihomoravští fotbaloví fanoušci zvykat na "nový" klub na fotbalové mapě - FC Svratka Brno. Klub vzniká sloučením dvou tradičních brněnských týmů – FC Komín a FC Žabovřesky, jejichž historie se dopíše 30.6. 2007. K tomuto datu oba kluby zaniknou a začne se psát nový fotbalový příběh.

"Fotbalové kluby FC Žabovřesky a FC Komín se dohodly, že se sloučí a to v letní přestávce mezi sezónami 2006/2007 a 2007/2008. Oba kluby zaniknou k 30.6. a převedou svá práva na nově vzniklý klub FC Svratka Brno, o. s., který bude nástupcem obou klubů. Všechny mužstva do nové sezony přihlašujeme už pod hlavičkou FC Svratka Brno a aktuálně vyřizujeme všechny administrativní nezbytnosti (registrace u MVČR, ČMFS, BTS, převod movitého a nemovitého majetku atd)," napsal k připravující se fúzi předseda FC Žabovřesky Michal Kundrát.

FC Komín má v současné době 302 členů a v mistrovských soutěžích má zařazeno 7 družstev (muži A a B, dorost, tři žákovská družstva, přípravka). FC Žabovřesky mají 362 členů a v mistrovských soutěžích mají zařazeno 10 družstev (muži A a B, mužstvo starých pánů, dva dorosty, žáci, čtyři přípravky). Nově vzniklý klub bude mít tedy na 700 členů.

Jak budou využívány stadiony v Komíně a Žabovřeskách? "V Žabovřeskách bude centrum mládeže a v Komíně centum dorostu a mužů," dodal Michal Kundrát.

Myšlenka na sloučení vzešla minulý rok v létě, kdy se představitelé klubů shodli na tom, že fúze bude nejlepším krokem do budoucna. "Myslím, že s nápadem sloučení přišly obě strany," řekl Michal Kundrát a dále dodal: "Co se týče nového názvu klubu, tak jsme nejdříve skloňovali začáteční písmena obou klubů, takže padaly názvy jako ŽAKO Brno nebo KOŽA Brno. Ve finále nám přišel název Svratka Brno jako nejlepší, jednak se tady dříve hrávala Svratecká liga a obě části leží u řeky Svratky." Organizační a administrativní náležitosti související se sloučením obou klubů se začaly připravovat po mimořádných členských schůzích na konci minulého roku.

Nedostatečný počet členů výboru obou klubů, problém získávání sponzorů, hřiště FC Žabovřesky neumožňuje uspokojivě pokrýt tréninkové požadavky všech mužstev, nedostatečný počet trenérů mládeže, klubu FC Komín se v poslední době nedaří zajišťovat návaznost věkových kategorií u mládeže, to jsou hlavní důvody fúze, které kluby uvedly v dopisu pro ÚMČ Brno – Komín a ÚMČ Brno – Žabovřesky.

O poznání hůře než městské části přijali fúzi bývalí hráči obou klubů. "To víte, že rivalita mezi kluby byla a veřejnost tedy nesla spojení o něco hůře, i když rivalita je tu jiná než třeba před 15-ti lety. Po našem vysvětlení je už snad vše v pohodě a všichni to přijali," řekl k reakcím na sloučení Michal Kundrát.

Nový předseda oddílu bude zvolen už dnes na 2. valné hromadě klubu. Stávajícími předsedy klubů jsou: FC Komín – Miloš Miloš a FC Žabovřesky - Michal Kundrát. Bude novým předsedou jeden z nich? "To se dozvíme v pondělí. U malých klubů je velký zájem o předsednictví," pronesl s úsměvem Michal Kundrát.

První mužstvo FC Svratka Brno bude hrát 1.B třídu stejně jako doposud FC Komín, v městském přeboru bude hrát rezervní tým. "Předpokládám, že mužstvo posílíme. Vyšší soutěž bude hrát současné mužstvo Komína doplněné o naše hráče. V první sezóně nebudeme mít žádné vysoké ambice," řekl Michal Kundrátek. Výbornou sezónu zažívá dorost FC Žabovřesky, který vede tabulku krajské 1. třídy s obrovským devatenácti bodovým náskokem a zajistí tak místo v krajském přeboru pro dorost nově vzniklého klubu FC Svratka Brno. "Náš dorost vede tabulku krajské 1.třídy s nevídaným náskokem. Po sezóně končí v mužstvu 8 kluků, kteří by za dva až tři roky měli vytáhnout nové mužstvo mužů do 1.A třídy," dodal stávající předseda FC Žabovřesky.

A jaké jsou budoucí klubové ambice? "Myslím, že amatérsky se dají dělat maximálně krajské soutěže, takže u nich bych zůstal. O vyšších ambicích nemá cenu zatím mluvit," zakončil povídání Michal Kundrát.


FC Svratka Brno

založení: 1.7. 2007
počet členů: 664
Mužtva:
Muži "A" – 1.B třída
Muži "B" – II. třída městský přebor
Muži "C" – III. Třída městská soutěž
Old Boys - III. třída městská liga starších pánů
Starší dorost – krajský přebor
Mladší dorost – krajský přebor
Starší žáci – krajský přebor
Mladší žáci – krajský přebor
Starší žáci "B" - III. třída městská soutěž
Mladší žáci "B" - III. třída městská soutěž
Starší přípravka "A" – II. třída starších přípravek
Starší přípravka "B" – III. třída starších přípravek starších přípravek, sk. A
Mladší přípravka "A" – II. třída mladších přípravek
Mladší přípravka "B" - III. třída mladších přípravek[11.6. 2007 Jan Pešek / foto: Komín, Žabovřesky]