Berbr vers. soudy 0:5! „Ješitoměr“ místopředsedy FAČR utrpěl další prohru, sudí Tomáš Kovařík se mu neomluví

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Žaloba se zamítá,“ konstatovala v pondělí mezi 11. a 12. hodinou Eva Němečková, samosoudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 v soudní budově v ulici Na Míčánkách. Bývalý ligový asistent Tomáš Kovařík se tak nemusí místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi a jeho partnerce, bývalé šéfce komise rozhodčích Dagmar Damkové omlouvat. Zmíněné duo chtělo, aby tak Kovařík učinil kvůli tomu, že ve druhé polovině roku 2015 v médiích konstatoval, že tehdejší komisi rozhodčích neřídila Damková, ale její Berbr, který svou partnerku veřejně nazývá „polomanželkou“. Na verdikty ve svých zatímních třech soudních sporech tak podle deníku Sport nejmocnější muž českého fotbalu prohrává již 0:5 a debakl ve skóre může ještě narůstat.

Berbr vers. soudy 0:5! „Ješitoměr“ místopředsedy FAČR utrpěl další prohru, sudí Tomáš Kovařík se mu neomluví

„Určitě se odvoláme, není to správné rozhodnutí,“ utrousila hned za dveřmi soudní místnosti právní zástupkyně žalující strany Jana Gavlasová a rychle soudní budovu opustila. Tato advokátka je známá tím, že v minulosti zastupovala mj. zpěvačku Helenu Vondráčkovou a jejího partnera Martina Michala v jejím známém sporu s Martou Kubišovou.

Tomáš Kovařík: „Zase jsem začal věřit v českou justici“

„Jsem šťastný, zase jsem začal věřit v českou justici. Spravedlnost nakonec zvítězila.  Za svými výroky si stojím, nemám v postoji vůči Romanu Berbrovi cokoli měnit, za ty více než tři roky se v dané věci nic nezměnilo. Vím, že to ještě není konec, že to bude trvat ještě dlouho a že se protistrana odvolá, podobně jako v jiných podobných kauzách mých rozhodcovských kolegů,“ konstatoval Tomáš Kovařík.

Celou kauzu odstartoval v srpnu 2015 svou výpovědí pro deník Sport bývalý hlavní mezinárodní rozhodčí Libor Kovařík (jmenovec Tomáše Kovaříka), když veřejně kritizoval situaci v prostředí českých arbitrů a především pranýřoval počínání Romana Berbra, jenž podle něj proti nesystémově zasahoval do práce komise rozhodčích.

K Liboru Kovaříkovi se přidali další kritici, na což následně Berbr a Damková reagovali sérií žalob. Kromě sudích Tomáše Kovaříka, Radka Kociána a Antonína Korduly, po nichž požadovali pouze omluvy, se to týká také právě Libora Kovaříka (800 tisíc korun a omluva) a internacionála a bývalého svazového delegáta Ladislava Vízka (100 tisíc korun a omluva).

Jak už bylo uvedeno, pondělní kauza byla už třetí, v níž duo Berbr plus Damková utrpělo porážku, celkově pak jde pro ně už o pátý neúspěšný verdikt.

Prohra 0:3 s Antonínem Kordulou

Třikrát už totiž soudy rozhodly v jejich neprospěch v případě výše zmíněného sporu s bývalým sudím Antonínem Kordulou. Nejprve Okresní soud v Hodoníně (v říjnu 2016), potom odvolací Krajský soud v Brně (v září 2017) a nakonec i Nejvyšší soud (v září 2018) shodně konstatovaly, že se tento rozhodčí Berbrovi s Damkovou omlouvat nemusí. „Usnesení Nejvyššího soudu považujeme za protiústavní, podáme ústavní stížnost, spor proto bude pokračovat,“ reagovala na tento verdikt advokátka Jana Gavlasová.

Podobně duo „polomanželů“ B+D dopadlo v případě dalšího arbitra Radka Kociána, ani on se podle verdiktu Okresního soudu pro Brno-venkov z listopadu 2018 nemusí omlouvat za to, že mimo jiné uvedl: „Berbr prostřednictvím Damkové rozhodčí ovládal, delegoval je na zápasy, zastrašoval a ponižoval je.“

Soudkyně: „Tomáš Kovařík vystupoval kultivovaně“

Samosoudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Eva Němečková v pondělí ve svém usnesení mimo jiné uvedla, že Roman Berbr a Dagmar Damkové coby veřejně známé osoby musejí snést mnohem větší dávku kritiky než ostatní a že je třeba rozlišovat mezi kritikou v profesní a osobní oblasti. Vyzdvihla rovněž, že Tomáš Kovařík vystupoval při svých vystoupeních a výrocích velmi kultivovaně, profesionálně a nijak žalující osoby neurážel.

Naopak rozhodčí mohli Berbrovo vystupování na seminářích rozhodčích vnímat jako nátlakové, navíc se místopředseda FAČR v osobní rovině vyjadřoval ke zdravotnímu stavu Antonína Korduly.

Berbrovi přitížilo i vyjádření bývalého předsedy FAČR Miroslava Pelty, který, jak zmínila ve své řeči soudkyně Němečková, v pořadu České televize „168 hodin“ mj. uznal, že Berbrova účast na seminářích rozhodčích byla nesystémová.

Stejně jako předtím Michal Ryška, soudce odvolacího Krajského soudu v Brně, i Eva Němečková zamítla námitku právní zástupkyně dua B+D, že by jako svědci neměli vypovídat další rozhodčí, kteří čelí stejné žalobě. „Představa, že by mohli své kritiky umlčet tak, že na ně podají žaloby, je iluzorní,“ zdůraznil Ryška už v září 2017.

Ze soudkyně se vyklubala Peltova přítelkyně

Pokud jsme zmínili skóre 0:5, je třeba uvést, že úplně první „zápas“ u Obvodního soudu pro Prahu 9 v květnu 2016 Berbr s Damkovou vyhráli. Jenže jak se ukázalo, fotbalově „peltovskou“ mluvou řečeno šlo o poněkud „cinklý“ duel, jehož výsledek byl záhy anulován.

Ze soudkyně Sylvy Mašínové, která po několika minutách rozhodla, že se Tomáš Kovařík musí omluvit, aniž by povolila účast jediného svědka žalované strany, se totiž díky policejním odposlechům vyklubala známá expředsedy FAČR Miroslava Pelty (mj. Berbrova svědka v podobných kauzách). Mašínová dokonce přiznala krátký vztah s Peltou, ten ho sice popřel, ovšem přiznal, že soudkyni poskytoval VIP vstupenky na významné fotbalové zápasy, letenky na zájezdy reprezentace apod. Soudkyni dokonce hrozilo, že přijde o talár, nakonec byla potrestána nejvyšším možným snížením platu.

Již předtím pak Městský soud v Praze v říjnu 2016 v plném rozsahu vyhověl Kovaříkovu odvolání. Soudce Tomáš Novosad totiž konstatoval, že soudkyně Mašínová postupovala nesprávně, že v podstatě nadržovala Berbrovi s Damkovou, že brala v potaz pouze jejich důkazy, zatímco Kovaříkovy svědky a důkazy striktně odmítala. „Takový postup je v zásadním rozporu s občanským soudním řádem,“ uvedl Novosad, vrátil případ k novému projednávání Obvodnímu soudu pro Prahu 9 s tím, že kauzu musí převzít jiný soudce.

Libor Kovařík s Vízkem stále na verdikt čekají

Pokud jde o případ rozhodčího Libora Kovaříka, po němž chtějí B+D kromě omluvu ještě 800 tisíc korun, tam soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 nejprve v červenci 2016 poslala případ k mediaci, tedy k mimosoudnímu řešení sporů za pomoci třetí nezávislé osoby – mediátora. Při mediaci 12. října 2016 ovšem k dohodě obou stran nedošlo, spor běží u soudu v Praze 6 dál, nejbližší jednání je stanoveno na 29. května 2019. 

Další soud, v němž Berbr s Damkovou žádají 100 tisíc korun a omluvu za obdobné výroky internacionála a olympijského vítěze 1980 Ladislava Vízka, ještě vůbec nezačal. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Velehrach totiž řízení přerušil s tím, že obdobný Kordulův případ řešil Nejvyšší soud - a ještě se zřejmě čeká, jak dopadne ústavní stížnost dosud neúspěšné dvojice B+D.

Zapůjčil FAČR medaili, místopředseda ho zažaloval…

Pikantní na celé věci je i to, že Vízek před časem velkoryse zapůjčil svou zlatou olympijskou medaili z Moskvy 1980 do Síně slávy českého fotbalu ve strahovském sídle FAČR a asociační místopředseda a údajně nejmocnější muž českého fotbalu, jemuž se nyní o takových úspěších může jen zdát, slavného reprezentanta zažaloval.

„Možná si půjdu na Strahov pro zlatou olympijskou medaili, kterou jsem asociaci půjčil do Síně slávy. Já udělám hezké gesto a místopředseda Berbr, místo toho, aby byl ticho, pošle žalobu?“ řekl Ladislav Vízek v rozhovoru pro idnes.cz už před více než třemi lety, v únoru 2016.

I takový je český fotbal druhé dekády 21. století. Roman Berbr ovšem nehodlá ustoupit, přestože jeho každý další prohraný soud a nové propírání špinavého prádla kazí už tak pošramocenou image českého fotbalu. Tohle dobře vědí i předseda FAČR Martin Malík a další přední funkcionáři, ovšem zastavit Berbra v jeho „jízdě“ plné soudních nezdarů se jim nedaří. Jeho ego je, jak sám o sobě tvrdí, velmi vysoké. „Mám vysoký ješitoměr,“ přiznal samotný Roman Berbr v únoru 2018 při své výpovědi u Obvodního soudu pro Prahu 9.

Kdo prohraje víc soudů? Řepka, či Berbr?

„Poženu to klidně až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ ujistil všechny Roman Berbr loni v pořadu Tomáše Řepky „Blikanec“ na serveru Extra.cz.

Nyní „zdárně“ soutěží s Řepkou o tom, kdo prohraje víc soudů. Zatímco ovšem Řepka by si ta soudní jednání nejraději odpustil, protože ho žalují jiní a hrozí mu vězení a pokuty, Berbr se sám žalobami ohání. Nejspíš mu to stojí za to. Patrně je mu fuk, jak tím trpí image českého fotbalu mimo svou bublinu u veřejnosti, když údajně nejmocnější muž s nejmocnější ženou tuzemského sportu číslo jedna jdou od jedné soudní porážky ke druhé.

Může tohle někdo moudrý na Strahově zastavit? Je tam někdo takový? A nejde náhodou o soustavné poškozování dobrého jména FAČR, jak se praví v asociačních normách?