Pražská „S“ se místo toho, aby společně sebrala Berbrovi titul „nejmocnějšího muže“, hádají jak malí kluci

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Místo toho, aby pražská „S“ oslavila skvělé výkony a výsledky svých týmů ve 24. ligové kole, kdy shodně porazila mistrovskou Viktorii Plzeň, resp. Baník Ostrava 4:0, začala se hádat mezi sebou. Jako by nestačilo, že jarní letenskou neporazitelnost a pěkný fotbal v sobotu narušilo řádění plzeňských hooligans korunované zraněním nezletilé dívky a že politici v souvislosti s tím po čase zase začali do fotbalu vrtat a populisticky mluvit o tom, jak tento problém rázně vyřeší (jako by se jim to někdy předtím povedlo).Takže místo analýzy, co to znamená, že jedenáct kol (šest základních a pět nadstavbových) před koncem české nejvyšší soutěže vede Slavia před Plzní již o šest bodů a Sparta ztrácí na Viktorku už jen osm bodů, řešíme, co řekl o Letenských slávistický boss Jaroslav Tvrdík kolegovi Luďku Mádlovi na TV Seznam a jak na to „kolektivně“ v pondělí na Twitteru zareagovali sparťané.

Pražská „S“ se místo toho, aby společně sebrala Berbrovi titul „nejmocnějšího muže“, hádají jak malí kluci

Ve sporu jde o to, kdo nyní více (ne)kamarádí s kontroverzním místopředsedou FAČR Romanem Berbrem a kdo mu více nadbíhá a schází se s ním. Je to ale hlavně smutná zpráva o stavu českého fotbalu v roce 2019. Pražská „S“ vlastněná jedním z nejbohatších Čechů, resp. ekonomicky velmi silnou čínskou společností, se místo toho, aby společnými spojenými silami hravě zbavila Berbra titulu „nejmocnějšího muže v českém fotbale“, hádají mezi sebou jako malí kluci o kyblíček na písku.

Přitom Sparta a Slavia mají za sebou sílu rozhodujícího počtu statisíců fotbalových fanoušků v celém Česku. A té by při společném úsilí nejslavnějších českých klubů původně regionální fotbalový funkcionář, vyučený mlýnský montér, který v mládí pracoval jako řidič náčelníka u plzeňské dopravní policie, později absolvent Praporčické školy SNB, těžko mohl čelit.

Sparta versus Tvrdík

Zopakujme si, co si vlastně pražská „S“ v posledních dnech udělala. Shrnuje to zpráva ČTK:

„Sparta se ohradila proti výrokům předsedy představenstva Slavie Jaroslava Tvrdíka na adresu letenského klubu v sobotním rozhovoru na Seznamu Zprávy. Šéf červenobílých mimo jiné hovořil o údajné zákulisní dohodě Sparty a Plzně s vlivným místopředsedou fotbalové asociace Romanem Berbrem a o údajném konfliktu zájmů místopředsedy představenstva Letenských Dušana Svobody. Podle Sparty jsou Tvrdíkova slova nepravdivá a manipulativní a sám prý nechce přiznat spolupráci s Berbrem.

‚Věříme, že pan Tvrdík se ve své poněkud trapné snaze nevyjadřovat se k aktivní spolupráci s Romanem Berbrem vyhne do budoucna nepravdivým a manipulativním komentářům, které se týkají našeho klubu a jeho představitelů,‘ uvedla Sparta na sociální síti s tím, že se k Tvrdíkovu rozhovoru kvůli ligovému programu nechtěla vyjadřovat hned v sobotu.

‚Takových komentářů už bylo ze strany představitele Slavie Tvrdíka poměrně dost a přeci jen jsme ve fotbale a nikoliv v politice,‘ dodala Sparta patrně v narážce na Tvrdíkovo dřívější působení v politice.

Tvrdík v rozhovoru uvedl, že předloni před valnou hromadou FAČR požádal o schůzku majitele Sparty Daniela Křetínského. ‚Měl jsem představu, že půjde o schůzku na úrovni majitelů, nakonec se jí vedle pana Křetínského účastnil i Dušan Svoboda a jako host tam přišel pan (Adolf) Šádek, generální ředitel Viktorie Plzeň,‘ uvedl Tvrdík.

‚Snažili jsme se přesvědčit představitele těchto dvou klubů, kteří drží moc ve fotbale, že byl měl fotbal projít změnami a měli by do něj přijít jiní lidé. V zásadě jediné, co jsem se dozvěděl, bylo, že svými tweety pana Berbra provokuji, že oni s ním mají pevné dohody, že pan Berbr chce odejít se ctí. Když ho nechám na pokoji, tak do roka a do dne z českého fotbalu odejde. A v zásadě mě přesvědčili, že pro žádnou dohodu s námi nejsou ochotni zvednout ruku,‘ dodal Tvrdík.

V rozhovoru vedle toho, že moc ve fotbale podle něj drží Sparta s Plzní, také nařkl ze střetu zájmů Svobodu, místopředsedu Sparty, předsedu Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže, člena výkonného výboru a šéfa Pražského fotbalového svazu. ‚Má podle mého názoru obrovský konflikt zájmů. V zásadě s panem Berbrem jde ruku v ruce několik let. Byl to pan Dušan Svoboda ze Sparty, který (na valné hromadě) vedl vyjednávací tým české komory za zvolení nového vedení fotbalového svazu, za pana (předsedu FAČR Martina) Malíka, za pana Berbra,‘ uvedl Tvrdík.

Tvrdík odmítl spekulace o výrazně vylepšených vztazích s Berbrem. Argumenuje tím, jak rozhodčí pískají zápasy Slavie. ‚Jejich verdikty jsou korektní,‘ řekl. ‚S předsedou a místopředsedou asociace jednáme například o systému videorozhodčího nebo o blížícím se mezistátním utkání s Brazílií, které se bude hrát na našem stadionu. Jsou to prostě partneři k diskuzi v legitimně zvolené funkci,‘ dodal Tvrdík.

O co jde Spartě?

O co jde Spartě, lze snadno vyčíst z článků a komentářů deníku Sport, který stejně jako letenský klub patři Danielu Křetínskému.V srpnu 2015 ve Sportu vyšla řada rozhovorů s bývalými rozhodčími, kteří se proti Romanu Berbrovi ostře ohradili a řekli veřejně, že komisi sudích neřídí jeho partnerka Dagmar Damková, ale on sám. Místopředseda FAČR na to spolu s Dagmar Damkovou reagovali sérií žalob (nyní však jednu soudní při za druhou prohrávají, naposledy v pondělí u Obvodního soudu pro Prahu 9, kde marně žádali omluvu od bývalého asistenta Tomáše Kovaříka).  Dne 3. září 2015 vyšel Sport v souvislosti s tím s ráznou výzvou s názvem „Odvolejte Damkovou, Berbra žeňte před disciplinárku!“

Postupem času se však postup Sparty/Sportu vůči Berbrovi mírnil, zvlášť poté, co bylo nutné, aby vlivný místopředseda FAČR „neházel vidle“ do vznikajícího projektu samostatné ligy pod vedením Ligové fotbalové asociace (LFA), jejímž šéfem je místopředseda pražské Sparty a Křetínského brněnský přítel ze školních let Dušan Svoboda. Roman Berbr začal Sportu poskytovat velká interview na pokračování, představitelé sparťanského klubu pak pro staronového místopředsedu FAČR zvedli ruku na prosincové volební valné hromadě v roce 2017 v Nymburce.

Situace zkraje roku 2019 se ovšem opět změnila a připomněla září roku 2015. Sport Berbra ve své tradiční anketě nejmocnějších TOP 50 v českém fotbale sice už podruhé za sebou vyhlásil nejmocnějším mužem tuzemského sportu číslo 1 a přinesl s ním další velké interview, ovšem tentokrát už doplněné velmi kritickými komentáři vůči osobě místopředsedy FAČR, hlavně z pera šéfredaktora Lukáše Tomka.

Stalo se tak poté, co vyšlo ve známost (a což potvrdil i samotný Berbr), že se místopředseda FAČR opakovaně sešel s Jaroslavem Tvrdíkem a že se Berbrova pravá ruka, vyšehradský, dříve příbramský, manažer Roman Rogoz pravidelně schází se slávistickým sportovním ředitelem Janem Nezmarem.

O co jde Slavii?

Jaroslavu Tvrdíkovi zřejmě nebylo milé, že Roman Berbr o svých schůzkách s ním ve Sportu tak nadšeně mluvil, že si pochvaloval vytvoření „tlusté čáry za minulostí“  a že zmínil i údajně přátelské vztahy Jana Nezmara s Romanem Rogozem. Patrně i proto slávistický boss v TV Seznam promluvil nezvykle otevřeně a kriticky vůči představitelům Sparty a Viktorie Plzeň.

Tvrdík má pravdu, když říká, že Dušan Svoboda je ve velkém střetu zájmů, ostatně to tvrdil už v červenci roku 2017 v obsáhlém exkluzivním interview pro magazín HATTRICK (víc funkcí měla snad jen legendární předlistopadová předsedkyně Československého svazu žen Marie Kabrhelová). Tenkrát ale také Jaroslav Tvrdík říkal, že jednání Romana Berbra, k němuž se v rozhovorech v červnu 2017 ve Sportu místopředseda FAČR sám bezelstně přiznal (rozdělování státních dotací svým kamarádům a přátelům ve FAČR), může být za hranou zákona a velmi ostře ho za to kritizoval.

A je také pravda, což během rozhovoru s Tvrdíkem v TV Seznam konstatoval i Luděk Mádl, že žádní slávisté do vedení LFA ani do výkonného výboru FAČR při minulých volbách nekandidovali. A nyní by to najednou – v mezidobí –   osobou Jana Nezmara chtěli změnit.

Tvrdík postupem času podle všeho zjistil, že obecně prospěšný model samostatné ligy a LFA je v českých podmínkách vnímán jako sparťanský projekt v dlouhodobém boji Letenských proti Viktorii Plzeň.  Jinak by místo sparťana Dušana Svobody stál v čele LFA „nezávislý komisař“, tak, jako je tomu v NHL či v NBA.

V únoru Tvrdík na Twitteru dokonce napsal, že by LFA za dané situace zrušil!

Slávistický šéf však hlavně kvůli novým čínským majitelům klubu ze skupiny Sinebo Group potřebuje rychlý a velký úspěch v podobě mistrovského titulu a pokud možno i kýženého postupu do elitní Ligy mistrů. Proto není čas čekat, až Berbr „odejde důstojně sám“, zvlášť když místopředseda FAČR naposledy ve Sportu prohlásil (už poněkolikáté), že se při příštích volbách nechá na alespoň další dva roky zvolit.

Co by potřeboval český fotbal?

Když českému fotbalu vévodila pražská „S“, měl zpravidla i úspěchy na mezinárodní a reprezentační scéně. Na tom není nic nového. Naposledy vystoupili představitelé Sparty a Slavie jednotně v září roku 2011, když za jejich zády uspořádal velký plzeňský hráč a majitel Viktorky Tomáš Paclík „puč“ a dosadil do čela komise rozhodčích občanku města Plzně a Berbrovu partnerku Dagmar Damkovou.

Daniel Křetínský spolu s tehdejším majitelem Slavie, exministrem dopravy Alešem Řebíčkem pak dokonce připravili žalobu kvůli zjevnému porušení stanov FAČR. Když však byl 17. listopadu 2011 na mimořádné volební valné hromadě FAČR v Nymburce zvolen asociačním předsedou Miroslav Pelta, tak svou žalobu stáhli.

Jenže Pelta kvůli své známé dotační kauze už FAČR od jara 2017 nešéfuje. I proto by bylo lepší, kdyby pražská „S“ se svými spory přestala a postupovala v základních podstatných věcech společně.

Ty hlavní body by mohly být dva:

  1. Druhý místopředseda FAČR, který má mít na starosti výkonnostní fotbal v Čechách, nebude „nejmocnějším mužem“ českého fotbalu a bude se starat jen o to, co mu ukládá jeho funkce, bez vlivu na profesionální fotbal.
  2. Šéfem LFA nebude žádný zástupce ligového klubu, ale nezávislý profesionál speciálně najatý pro výkon této důležité funkce.

Obávám se, že tohle není v současném českém fotbale možné. Čekejme spíš další televizní rozhovory a následné tweety.