Hornyák o Kozákovi: Minimálně je na úrovni Tetteha, Škody a dalších typologicky stejných hráčů ze špičkových českých klubů

Zahraničními štacemi ostřílený Libor Kozák má za sebou prvních šest zápasů v české nejvyšší soutěži, v nichž se mu podařilo vstřelit čtyři branky. Také proto se stal pro Slovan Liberec okamžitou posilou, jíž si nemůže vynachválit také hlavní kouč podještědského celku Zsolt Hornyák.

Hornyák o Kozákovi: Minimálně je na úrovni Tetteha, Škody a dalších typologicky stejných hráčů ze špičkových českých klubů

"Považuji Kozáka za stejného lídra, jako byl u nás Ševčík, který se velmi těžko nahrazuje. Hledali jsme hroťáka v létě, Mashike to nenaplnil, Pázler zatím také ne. Tak přišel Musa a Kozák. Věděl jsem na 99 procent, že když bude Libor zdravý, tak to bude jeden z lídrů našeho mužstva. Naplňuje to, ale zase na druhou stranu musím podotknout, že nesmíme spoléhat jen na Kozáka. Samozřejmě je to však rozdílový hráč, o tom jsme věděli. Jen jsem se modlil, aby byl zdravý a fyzicky připravený. Musím říci, že Libor je i fantastický kluk do kabiny. Maximální profesionál. Takového frajera tu vídám sedět hodinu před tréninkem a hodinu po něm. Má svůj režim, ví, co potřebuje. Je vidět, že vyrůstal v zahraničí," chválil svého nového ofenzivního svěřence nástupce Davida Holoubka, jehož slova vyšla na sport.cz.

O tom, že je bývalý útočník Opavy, Lazia, Aston Villy či Bari pro liberecký soubor klíčovým mužem, se nepochybuje. "To všichni vidí. Libor to dokazoval i se Spartou. Sice zahodil penaltu a byl i při gólu, když nezvládl souboj s Costou. Kdo však rozumí fotbalu nejen na úrovni fanouška z tribuny, tak vidí, jak na sebe poutá tři čtyři hráče soupeře. Jak podrží enormní množství balonů. To jsme předtím nezvládali. Věří si v osobních soubojích, což nám strašně chybělo. Doufám, že tím, jak Kozák ukazuje kvalitu, potáhne i ostatní hráče kolem sebe. Libor k nám zapadl, je velkou pomocí a dobrým vzorem pro mladé. Pozitivní je, že má velmi dobrý charakter," pokračoval sportem.cz citovaný šéf Potočného, Hybše, Ngueyena a spol.

Kozák na severu Čech hostuje pouze do léta. Vedení se však vynasnaží, aby se jeho pobyt prodloužil. "Jednoznačně. Na začátku jsme se dohodli, že nám pomůže a my pomůžeme jemu. Myslím, že když nebude mít nabídky z větších klubů, možná i z těch českých, tak to zase bude na gentlemanské dohodě mezi námi a Kozákem. Určitě jsme tohle téma nadhodili, ale jsem realista. Když bude takhle pokračovat, určitě po něm sáhne Sparta, Slavia i Plzeň, domácí top kluby. Myslím, že takového hráče nemá ani jeden z nich. Minimálně je na úrovni Tetteha, Škody a dalších typologicky stejných hráčů ze špičkových českých klubů. Nepřeháním, když řeknu, že Kozák je jeden z nejlepších útočníků Česka. I pro českou reprezentaci. Má dobrou formu, ale myslím, že bude ještě lepší. Chyběla mu zápasová praxe a důvěra, kterou tu maximálně dostává. Myslím, že je otázkou času, kdy se do reprezentace vrátí a prosadí," zavěštil si na serveru sport.cz trenér aktuálně osmého týmu Fortuna:ligy.