Hornyák o Kozákovi: Minimálně je na úrovni Tetteha, Škody a dalších typologicky stejných hráčů ze špičkových českých klubů

Hornyák o Kozákovi: Minimálně je na úrovni Tetteha, Škody a dalších typologicky stejných hráčů ze špičkových českých klubů

Zahraničními štacemi ostřílený Libor Kozák má za sebou prvních šest zápasů v české nejvyšší soutěži, v nichž se mu podařilo vstřelit čtyři branky. Také proto se stal pro Slovan Liberec okamžitou posilou, jíž si nemůže vynachválit také hlavní kouč podještědského celku Zsolt Hornyák.

"Považuji Kozáka za stejného lídra, jako byl u nás Ševčík, který se velmi těžko nahrazuje. Hledali jsme hroťáka v létě, Mashike to nenaplnil, Pázler zatím také ne. Tak přišel Musa a Kozák. Věděl jsem na 99 procent, že když bude Libor zdravý, tak to bude jeden z lídrů našeho mužstva. Naplňuje to, ale zase na druhou stranu musím podotknout, že nesmíme spoléhat jen na Kozáka. Samozřejmě je to však rozdílový hráč, o tom jsme věděli. Jen jsem se modlil, aby byl zdravý a fyzicky připravený. Musím říci, že Libor je i fantastický kluk do kabiny. Maximální profesionál. Takového frajera tu vídám sedět hodinu před tréninkem a hodinu po něm. Má svůj režim, ví, co potřebuje. Je vidět, že vyrůstal v zahraničí," chválil svého nového ofenzivního svěřence nástupce Davida Holoubka, jehož slova vyšla na sport.cz.

O tom, že je bývalý útočník Opavy, Lazia, Aston Villy či Bari pro liberecký soubor klíčovým mužem, se nepochybuje. "To všichni vidí. Libor to dokazoval i se Spartou. Sice zahodil penaltu a byl i při gólu, když nezvládl souboj s Costou. Kdo však rozumí fotbalu nejen na úrovni fanouška z tribuny, tak vidí, jak na sebe poutá tři čtyři hráče soupeře. Jak podrží enormní množství balonů. To jsme předtím nezvládali. Věří si v osobních soubojích, což nám strašně chybělo. Doufám, že tím, jak Kozák ukazuje kvalitu, potáhne i ostatní hráče kolem sebe. Libor k nám zapadl, je velkou pomocí a dobrým vzorem pro mladé. Pozitivní je, že má velmi dobrý charakter," pokračoval sportem.cz citovaný šéf Potočného, Hybše, Ngueyena a spol.

Kozák na severu Čech hostuje pouze do léta. Vedení se však vynasnaží, aby se jeho pobyt prodloužil. "Jednoznačně. Na začátku jsme se dohodli, že nám pomůže a my pomůžeme jemu. Myslím, že když nebude mít nabídky z větších klubů, možná i z těch českých, tak to zase bude na gentlemanské dohodě mezi námi a Kozákem. Určitě jsme tohle téma nadhodili, ale jsem realista. Když bude takhle pokračovat, určitě po něm sáhne Sparta, Slavia i Plzeň, domácí top kluby. Myslím, že takového hráče nemá ani jeden z nich. Minimálně je na úrovni Tetteha, Škody a dalších typologicky stejných hráčů ze špičkových českých klubů. Nepřeháním, když řeknu, že Kozák je jeden z nejlepších útočníků Česka. I pro českou reprezentaci. Má dobrou formu, ale myslím, že bude ještě lepší. Chyběla mu zápasová praxe a důvěra, kterou tu maximálně dostává. Myslím, že je otázkou času, kdy se do reprezentace vrátí a prosadí," zavěštil si na serveru sport.cz trenér aktuálně osmého týmu Fortuna:ligy.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.