Chelsea si myslí, že hraje se Spartou. To je pro Slavii dobrá zpráva!

Chelsea si myslí, že hraje se Spartou. To je pro Slavii dobrá zpráva!
KOMENTÁŘ

Pamatujete si ještě, jak se po losu čtvrtfinále Evropské ligy všichni slávisté včetně trenéra Jindřicha Trpišovského radovali, že hrají s Chelsea? Záběry z kabiny, které pustil na Twitter klubový šéf Jaroslav Tvrdík, obletěly fotbalové Česko. Hlavně křepčící Michael Ngadeu měl po losu druhé Vánoce. Chelsea? Té je nějaký pražský klub úplně šumafuk. Jak se včera ukázalo na webových stránkách londýnského klubu, v Chelsea si totiž myslí, že hrají se Spartou!

A nebyl to Apríl. Chelsea totiž od pondělka 1. dubna láká na nákup lístků na odvetné čtvrtfinále Evropské ligy (ve čtvrtek 18. dubna) s českým týmem. Slavii si ale přátelé z Londýna spletli s konkurenční Spartou. Hodinky, nebo holínky, obojí se natahuje, tak co? Oba kluby přece začínají na „S“ a jsou z Prahy.

„Zítra (tedy v úterý) půjdou do prodeje lístky na domácí zápas Evropské ligy proti Spartě Praha,“ píše se ve sdělení na oficiálním webu Chelsea. To, že Slavia v osmifinále Evropské ligy vyřadila v březnu pětinásobného vítěze této soutěže FC Sevillu, arogantní představitelé klubu, který postavil na pořádné evropské nohy až ruský oligarcha, dnes občan Izraele, Roman Abramovič, nejspíš ani nepostřehli.

To ale může být pro Slavii velká výhoda, za daného stavu vnímání soupeře lze očekávat ze strany Chelsea podcenění, až přílišný klid a sebejistotu.

Sparťané hráli s Chelsea v 21. století čtyřikrát

Funkcionáře Chelsea nejspíš zmátlo, že se se Spartou v 21. století už čtyřikrát utkali, naposledy před šesti lety, v únoru 2013 v šestnáctifinále Evropské ligy, kdy Sparta pod vedením kouče Vítězslava Lavičky vypadla po velmi vyrovnaných zápasech (0:1 v Praze a 1:1 v Londýně).

Předtím hráli sparťané vedení trenérem Jiřím Kotrbou s Chelsea dvakrát na podzim roku 2003. V základní skupině G Ligy mistrů nejprve v září podlehli londýnskému klubu na Letné 0:1 gólem Gallase v 85. minutě, o dva měsíce později, v listopadu 2003, pak uhráli na Stamford Bridge překvapivou remízu 0:0. Sparta poté spolu Chelsea ze skupiny postoupila díky gólu Marka Kincla v poslední minutě slavného prosincového utkání s Laziem Řím (1:0). 

Slavia se naopak v 21. století utkala s jinými anglickými kluby – Leedsem United (čtvrtfinále Poháru UEFA, 2000, 0:3 a 2:1) a čtyřikrát s Tottenhamem Hotspur (1. kolo Poháru UEFA, 2006, 0:1 a 0:1, šestnáctifinále Poháru UEFA, 2008 1:2 a 1:1).

 

 

S. Prague nebo jen Prague…

První na záměnu klubů zareagovala s nadsázkou Sparta.

„Ahoj, Chelsea, úplně chápeme, že jste zmatení, protože my jsme nejslavnější a nejúspěšnější klub z Prahy. Ale tentokrát hrajete se Slavií, sorry,“ napsal oficiální twitterový účet Sparty v angličtině.

Sparťané si tak jedním vrzem rýpli do Chelsea, i do Slavie. Před velkým pražským derby, které se hraje v neděli 14. dubna v Edenu právě mezi zápasy čtvrtfinále Evropské ligy Slavia – Chelsea (11. dubna a 18. dubna), bylo tak ještě přilito do ohně.

Co se ovšem týče londýnské záměny pražských klubů, není to zdaleka první případ. Při svých cestách s pražskými „S“ jsem opakovaně registroval, že docházelo k záměně Sparty a Slavie, pravda nikoliv na oficiálním kloubovém webu soupeře, ale v bulvárním tisku. Anebo byla Sparta či Slavia označována (a to i na ukazateli skóre) jako „Prague“ či „Prag“, v lepším případě univerzálním „S. Prague“.

A když hrávala s Chelsea (a s dalšími zahraničními týmy) ještě Viktoria Žižkov (v roce 1994 v 1. kole bývalého Poháru vítězů pohárů – 2:4 v Londýně, 0:0 v Jablonci), ptávali se kolegové novináři z cizích zemí, kde v Česku vůbec leží to město Žižkov. Že jde o pražskou čtvrť, jim jaksi nedocházelo. Ona Viktorka ale stejně musela své velké evropské zápasy absolvovat mimo svůj stadionek – v Jablonci (s Chelsea) nebo na Strahově (s Glasgow Rangers).

Neznalost funkcionářů Chelsea zavání trapasem, na druhou stranu, nemysleme si, že jsme pupkem světa, jak se nám občas stává. Zvlášť když ani někteří tuzemští politici pořádně nevědí, jak se tahle země (Česko) v cizích jazycích jedním slovem správně jmenuje (Czechia, Tschechien, Čechija atd.)…