Školka z Dortmundu totálně propadla v Mnichově z maturity

Školka z Dortmundu totálně propadla v Mnichově z maturity
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Tohle měl být souboj dvou nejlepších týmů současného Německa? Ani omylem. Zápas Bayernu s Dortmundem se stal demonstrací fotbalové nadřazenost Mnichovských. Pokud dosud tým Borussie procházel současným „školním“ rokem v Bundeslize na výbornou (max. chvalitebnou), tak v sobotu v Allianz Areně u maturitní zkoušky totálně propadl.

Bayern si svého soka vychutnal 5:0, když už v půli vedl o čtyři góly. Dostal se tak do vedení v tabulce, byť jen o jediný bod. Do konce soutěže sice zbývá ještě šest kol, ale obhájce titulu je na nejlepší cestě, jak talíř pro vítěze soutěže znovu zvednout nad hlavu. Po dvacátédruhé během třiceti let. Shodují se v tom komentáře většiny německých novin a internetových vydání. „Bayern ukázal Dortmundu, jak se stát šampionem,“ napsal šéfkomentátor Kickeru Karlheinz Wild.

Bayern prostě ukázal svoji sílu v pravý čas. Ještě před pár týdny živil naděje na zisk tří sezonních trofejí, ale v Lize mistrů jej vyprovodil Liverpool, v Německém pohár měl namále s druholigovým Heidenheimem, když vyhrál po boji 5:4. Teď se maximálně zmobilizoval a ukázal Borussii její současné místo. Na druhé pozici v německé hierarchii.

Až dosud byl její kouč Lucien Favre veleben za to, jak krásně zapracovává teenagery do sestavy, jak s nimi hraje krásný fotbal. To všechno je sice pravda, ale v Mnichově si tito bažanti kolem Jadona Sancha ani nečichli. Brutálně je zamázla obrovská zkušenost, napsal Wild v Kickeru. A do stejného pytle hodil i výkon Marka Reuse. Hummels s Müllerem jakoby svým výkonem naznačili reprezentačnímu kouči Löwovi, že je z nároďáku neměl nadobro vyřazovat. Uprostřed pole vymazal naděje žlutočerných skvělý defenzivní štít Martinez, na krajích tvrdili muziku Gnabry s Comanem, kteří sotva vyrostli z věku teenagerů. Nejen trenéru Kovačovi ukázali, že budou adekvátní náhradou za odcházející stálice Robbena a Ribéryho. No a na hrotu vše jistila polská stálice Lewandowski, která se v sobotu přehoupla přes hranici dvou set vstřelených gólů v německé nejvyšší soutěži.

Tohle všechno jsou obrovské kladné body, které na jedné straně umocní euforii v řadách Bavorů a na straně druhé srazí psychiku „mateřské školy“ ze Signal Iduna Parku až k bodu mrazu. Takový jednoznačný výprask se na Favreho týmu musí projevit. Prokáže to šest posledních kol Bundesligy?