„Nechceme zavřený stadion!“ Ujme se výzva: Za každé „Jude, Slavie“ tisícovka Nadaci židovské obce?

„Nechceme zavřený stadion!“ Ujme se výzva: Za každé „Jude, Slavie“ tisícovka Nadaci židovské obce?
KOMENTÁŘ

Slávisté všech větví a frakcí se před úvodním čtvrtfinálovým zápasem Evropské ligy proti Chelsea nečekaně spojili. Vedení SK Slavia Praha společně s Tribunou Sever a s fanouškovskými organizacemi Odbor přátel a Fanklub důrazně vyzývají všechny fanoušky, aby se zdrželi vhazování jakýchkoli předmětů na hrací plochu. Klubový šéf Jaroslav Tvrdík přišel kvůli tomu netradičně i na předzápasovou tiskovku a také tam vyzýval ke „čtvrteční slušné jednotě“. Server efotbal.cz a magazín HATTRICK zase v souvislosti s nechvalně známým antisemitským skandováním „Jude, Slavie!“ přichází s výzvou směrem k nedělnímu derby se Spartou (nebo případně i k následujícím dalším dvěma derby v Edenu – pohárovému a nadstavbovému).

Nechceme zavřený stadion!

„SK Slavia Praha společně s Tribunou Sever a s fanouškovskými organizacemi Odbor přátel a Fanklub důrazně vyzývají všechny fanoušky, aby se zdrželi vhazování jakýchkoli předmětů na hrací plochu.Je dlouhodobou snahou klubu a fanoušků tomuto jednání zamezit. Vhazováním předmětů na hrací plochu poškozujete Slavii i ostatní fanoušky. Vhazování předmětů na plochu je ze strany UEFA vnímáno jako nejzávažnější prohřešek, ke kterému v této sezoně dochází a při jeho dalším opakování reálně hrozí uzavření stadionu na další zápasy evropských pohárů.“

Podepsány: SK Slavia Praha, Tribuna Sever, Odbor přátel, Fanklub

Ve čtvrtek nulová tolerance

Tolik společné prohlášení.

Slávistický předseda Jaroslav Tvrdík pak označil souboj s Chelsea ve čtvrtfinále Evropské ligy (EL) za zápas desetiletí. Jak známo, kvůli chování fanoušků má klub z Edenu uzavřenou část Tribuny Sever, téměř dvě tisícovky skalních diváků se na utkání nedostanou. „Poprvé jsme v situaci, kdy budeme hrát před zavřenými tribunami,“ řekl Tvrdík na tiskové konferenci před utkáním, kde jako zástupce vedení klubu netradičně vystoupil.

UEFA potrestala Slavii za únorový zápas EL s Genkem, při němž fanoušci házeli předměty na hřiště.

„Rád bych otevřeně řekl, že jako vedení klubu jsme trest přijali. Dostali jsme ho za vulgární napadení představitelů UEFA, za celkem čtrnáct vhozených předmětů na plochu - kelímky, zapalovače, baterky. Ve dvou případech došlo k zasažení rozhodčího, v jednom případě hráče. Pro to nemáme žádnou toleranci. Dostali jsme i trest za stání fanoušků na schodech a za použití pyrotechniky,“

I proto vedení Slavie v minulých dnech vydalo s fanouškovskými sdruženími společné prohlášení. „Jsem naplněn mírným optimismem, že máme společnou pozici. Při zápase s Chelsea bude nulová tolerance,“ zdůraznil Jaroslav Tvrdík. Budoucnost klubu podle něj tkví právě v dialogu s fanoušky.

Ať antisemité a křiklouni přispějí na Židovskou obec

Server efotbal.cz ve spolupráci s magazínem HATTRICK zase přichází před nedělním ligovým derby Slavia – Sparta (případněi k následujícím dalším dvěma derby v Edenu – pohárovému a nadstavbovému) s tímto návrhem, lépe řečenou přímo výzvou. A to v souvislosti s nechvalně známým pokřikem části sparťanských (i jiných) fanoušků „Jude, Slavie“, proti němuž už řadu letu zatím bezúspěšně bojují a protestují české židovské organizace. O ty tady totiž hlavně jde.

Poprvé se proti tomu během pondělního ligového zápasu Sparty se Zlínem na Letné pískotem ohradili i ostatní sparťanští příznivci, což je v tomto směru velký pozitivní a nadějný posun.

Proto navrhujeme:

„Aby se vedení pražské Slavie (kdyby se k tomu připojila i Sparta, bylo by to vynikající) přihlásilo ke kampani, že za každé jedno „Jude,Slavie“ pošle klub symbolickou částku, třeba 1000 Kč, Nadaci Židovské obce v Praze. Bylo by dobré vyhlásit to tak, aby křiklouni z řad soupeře dopředu dobře věděli, že tímto pokřikem pomohou Židům, které údajně tolik nesnášejí.

Akce by tak měla dvě psychologické roviny. Za antisemitské projevy by dostal odměnu ten, koho autoři pokřiků nenávidějí. A pokud by z toho klub červenobílých udělal předmět svého zájmu, tak by „Jude, Slavie!“ křiklouny nemuselo tolik lákat.

V jakémkoli případě to totiž skončí jejich prohrou. Buď svým skandováním vydělají Židovské obci peníze, nebo bude konečně v tomto směru klid (Nějaké vychytralé varianty a napodobeniny pokřiku nebo nápisy by se samozřejmě rovněž započítávaly).“