Na Nou Campu to nevyšlo, jinde jsou za hvězdy. O kom je řeč?

Na Nou Campu to nevyšlo, jinde jsou za hvězdy. O kom je řeč?

Prosadit se v Barceloně není nic snadného. K tomu, abyste byli úspěšní v takovém velkoklubu je potřeba celá řada faktorů. Tím hlavním je pochopitelně kvalita, bez které ani není šance, že by se o vás skauti zajímali. Pak se ale musí se jít i další okolnosti. Musí vydržet zdraví, sednout si s trenérem, udržet stabilní formu a leckdy i trocha toho štěstíčka. A toho všeho pochopitelně v mnohem větší míře než v průměrných evropských celcích. Komu se to v kabině Blaugranas nepovedlo, ale nyní se daří na jiné adrese?

Lucas Digne (Everton)

Pětadvacetiletý hráč působil mezi roky 2013 až 2016 ve francouzském PSG, přičemž poslední sezonu strávil na hostování v AS Řím. Ve Francii ale zdaleka nepatřil do základní sestavy. I tak ho ale Barcelona za 20,5 milionu eur koupila, což pochopitelně vyvolalo celou řadu otázek. Digne přicházel jako alternativa za Jordiho Albu na levý kraj obrany a podle toho jeho angažmá vypadalo. Do hry se dostal jen občas, a když ano, tak to nebyl žádný zázrak. Na Nou Campu tak strávil jen dvě sezony. Slavil během nich sice řadu týmových úspěchů, sám k nim ale moc nepřispěl. Záhy se tak stěhoval do Evertonu za podobnou částku, za kterou přišel do Španělska. V kádru Toffees ale přišla obrovská změna. Z Francouze se stal klíčový hráč anglického celku a jeden z nejlepších levých beků v lize. Jen v této sezoně odehrál už 30 zápasů, ve kterých dal tři góly a na další čtyři nahrál.

Gerard Deulofeu (Watford)

Deulofeu přišel do Barcelony v roce 2003 jako devítiletý klučina a o devět let později naskočil ke svému prvnímu soutěžnímu zápasu za áčko Katalánců. Jeho smůlou bylo, že se trefil do zlaté barcelonské útočné generace v čele s Messim. Kromě Argentince ale v kabině seděli borci jako David Villa nebo Pedro Rodríguez a přes takové, se do sestavy osmnáctiletý mladík dokáže prosadit jen těžko. Často tak putoval po hostováních. Zahrál si za AC Milán, Sevillu i Everton. V létě 2017 se vrátil do Barcelony, ale ani tehdy se neprosadil. V lednu loňského roku tak za 13 milionů liber putoval do Watfordu, kde se mu konečně začalo dařit. Letos dal v 25 duelech Premier League sedm gólů a dalších pět připravil.

Paco Alcacer (Borussia Dortmund)

Tak dlouho zářil ve Valencii, až si ho po šesti letech na Mestalle koupila za 30 milionů eur v roce 2016 Barca. Na Nou Campu podepsal pětiletý kontrakt a těšil se, jak se bude na hřišti prohánět s hvězdnými spoluhráči. Jenže útočné trio ve složení Messi/Suárez/Neymar bylo proti. Za dvě sezony se Alcacer představil v 50 zápasech, přičemž často jako střídající hráč. I tak ale dokázal dát 15 branek. Před začátkem letošní sezony se přesunul do Dortmundu, kde chytl druhý dech. Začátek jeho angažmá v Bundeslize byl z říše snů. Z prvních deseti střel na branku dal deset branek, čímž si vysloužil pozvánku do španělského nároďáku. Zatím má na kontě 16 branek v 21 utkáních německé ligy a další chce přidat.