Plzeňský titul? Šest výher + remíza Slavie. SMS - anonym č. 2: Popravčí četa sudích zahubí klokany v Ostravě

Plzeňský titul? Šest výher + remíza Slavie. SMS - anonym č. 2: Popravčí četa sudích zahubí klokany v Ostravě
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Ještě o jarní reprezentační pauze, tedy před posledním březnovým víkendem, vedla pražská Slavia ligu před Viktorií Plzeň o devět, vzhledem k lepší vzájemné bilanci vlastně o deset, bodů. A plzeňský trenér Pavel Vrba už předčasně gratuloval červenobílým – bez ohledu na pětikolovou květnovou nadstavbu – k zisku titulu. Uplynula čtyři kola a už je to jen o čtyři (resp. pět) body. A to přesto, že Viktorka v neděli jen remizovala v Příbrami 1:1. Slávisté, unavení po duelech EL s Chelsea, ji totiž „trumfli“ a prohráli 0:1 na půdě na jaře do té doby tradičně marného Zlína.

Takže plzeňský recept na jarní obhajobu loňského prvenství zní: získat v šesti zbývajících kolech o pět bodů víc než Slavia. To znamená například všechno vyhrát, včetně nadstavbového duelu v Edenu, a čekat, že červenobílí budou alespoň jednou remizovat – třeba zase v Liberci nebo se Spartou.

Slavia po reprepauze porazila v lize jen poslední Duklu

Svěřenci Jindřicha Trpišovského v nejvyšší soutěži v posledních čtyřech ligových kolech porazili jen poslední Duklu (5:1 na Julisce), jinak kromě poslední porážky v Zlíně doma pouze dvakrát remizovali – shodně 1:1 s Libercem a se Spartou. Pokud vezmeme všechna jejich soutěžní utkání od reprezentačního srazu, po němž si slávistický kouč stěžoval na ztracené zápasové tempo, zní bilance týmu z Edenu: 2 výhry (s poslední Duklou a předposlední, navíc notně oslabenou, Karvinou doma v poháru 5:0) – 2 remízy (s Libercem a Spartou) – 3 prohry (se Zlínem a s Chelsea 0:1 a 3:4).

Až překvapivě nedobrá bilance lídra ligy, tolik a zaslouženě mediálně velebeného za svou produkci v Evropské lize. Zvlášť když pět z těchto sedmi duelů hráli červenobílí v Praze, čtyři doma v Edenu.

Nesprávně zvolené priority?

„Poslední dobou jsme se strašně soustředili na dvojzápas s Chelsea a stál nás hrozně moc sil,“ řekl po prohře ve Zlíně až nečekaně upřímně kapitán Slavie Milan Škoda.

„V tak náročném programu je podle mě důležité si stanovit priority. A mít jako prioritu zápas na hřišti Chelsea zřejmě nebylo zrovna šťastné rozhodnutí,“ napsal na Twitteru Ondřej Kreml, redaktor fanouškovských internetových Slávistických novin.

Britská a evropská chvála po statečném vystoupení v EL s Chelsea jistě potěší, pokud by ale měla stát tým Edenu vytoužený titul, byla by to hodně drahá daň této pomíjivé zahraniční popularitě.

Slávisté se nyní doma – v lize i ve středečním semifinále Českého poháru/MOL Cupu se Spartou – musejí co nejrychleji restartovat.

Evropští běžci, či ligová klasika?

Trenér Jindřich Trpišovský by pak měl vědět, které hráče pro tento restart nejlépe zvolit. Jestli vsadit na „evropské běžce“ typu Masopusta, Krále, Olayinky, Zmrhala, nově i Ševčíka, nebo dát přednost „ligové klasice“, kterou dnes představují hlavně Škoda, Hušbauer a Stoch. Pak jsou tu obojživelníci, tedy Souček, Coufal, Bořil, Ngadeu, Deli, Kúdela, Traoré. A žolík typu Van Burena či Frydrycha.

Plus „nevyměnitelný“ brankář Ondřej Kolář, což je (nejen) podle mého názoru největší Achillova pata současné Slavie, byť se jej někteří fandové a hlavně členové slávistického realizačního týmu vehementně zastávají, mluví o plachtících míčích apod. Nechci zpochybňovat Kolářův talent, ovšem současná Slavia v dané chvíli na této úrovni potřebuje zkušeného a jistého gólmana, který ji v kritických chvílích podrží. Čtyři branky v Londýně během první půle plus dva góly z velké dálky proti Spartě a ve Zlíně, to vskutku není velká jistota, na kterou se dá sázet.

A druhý problém je v útoku, Milan Škoda věk nezastaví, Olayinka by zase měl někdy zastavit a ukočírovat svou mysl, Van Buren není typický hrot, Mešanovič už dává góly za Mladou Boleslav a Tecla trápí dlouhodobé zranění. Obránců a záložníků je pak v Edenu (a po hostováních) na dva týmy.

„FK Viktoria Plzeň jedna nula“

Vzhledem k těmto dvěma handicapům je až neuvěřitelné, co Slavia v této sezoně zatím dokázala.

Ovšem to můžeme v ještě větší míře tvrdit o Viktorii Plzeň, vyhrávající zpravidla o jeden gól, nejlépe 1:0. Navzdory Krmenčíkově dlouhodobé absenci a nevalným jarním výkonům přesto Slavii stáhla na dohled.

Důvody? Tradiční vstřícnost sudích, zkušenost, rutina a částečně i štěstí. Ovšem tvrdit po příbramské remíze, že Viktorka teď šestkrát za sebou všechno vyhraje, se zdá být hodně neprofesionální.

Sparta? V létě už nejspíš bez Ščasného

Neprofesionální je ovšem především vedení a řízení pražské Sparty, která svou herní mizérii završila domácí ostudnou prohrou se Strakovou předposlední Karvinou (1:3). Četné absence tohle omluvit nemohou. Teď se sparťané upírají jako na svou spásu na Český pohár/MOL Cup. Ve středu (19.30) je díky nedávné podivné strahovské losovačce čeká podruhé v krátké době v Edenu Slavia. Hodně bude záležet na tom, koho se sparťanům podaří uschopnit, a také na tom, koho pošlou do hry slávisté.

Pokud ovšem v semifinále MOL Cupu, v němž měla namále už v osmifinále v Opavě a ve čtvrtfinále v Teplicích (a přežila to jen díky penaltovým rozstřelům), Sparta vypadne, vypadne nejpozději v létě z Letné nejspíš i její trenér Zdeněk Ščasný. A nový mladý sportovní ředitel Tomáš Rosický si bude muset hledat nového „fotbalového tátu a učitele“.

Počáteční docela dobré jarní výsledky Sparty totiž mátly, byly výrazně lepší než výkony, postupem času – i po zranění čínského navrátilce Bořka Dočkala – se ovšem tahle evidentní nerovnováha srovnala.

Anonym tvrdí: „Marek má zařídit postup Baníku“

Když je řeč o semifinále Českého poháru/MOL Cupu, čtyři hodiny před jeho losem došla v pátek 5. dubna několika médiím, včetně zástupce HATTRICKU a efotbalu.cz, tato anonymní SMS: „Výsledek dnešního losu: Ostrava - Bohemka. Vše zařizoval poradce Berbra a Malíka pan Bělák pro pana Brabce (majitele Baníku – pozn. red.) za slušnou odměnu. Stejně jako pan Wilczek (místopředseda komise rozhodčích FAČR, který dělá nominace na utkání – pozn. red.) obsazení rozhodčích! Nevěříte, tak si počkejte…“

Tak jsme si počkali. A výsledek byl vskutku takový, jaký nám předem sdělil anonymní „expert“. Baník skutečně dostal Bohemku a navíc opravdu doma. Nejprve ale vylosoval generální sekretář FAČR Jan Pauly mladší v přímém přenosu ČT Sport vskutku „neobvykle zajímavým“ způsobem derby Slavia - Sparta. Duel Baník - Bohemians 1905 byl pak už tzv. tutovka.

Pauly s Brabcem pak samozřejmě vše vyvraceli a mluvili o tradičních českých spekulacích.

Ovšem dnes ve 14.29 hodin, tedy více než den před výkopem středečního semifinálového utkání MOL Cupu Baník Ostrava – Bohemians Praha 1905 (17.00, ČT Sport), přišla další anonymní SMS s textem: „Druhý díl karlovarské losovačky byl dokonán. Výsměch všem rozhodčím FIFA, kteří mají volno. Na zakázku vyjíždí popravčí četa v čele s Emanem Markem, který má za úkol od Wilczeka, aby postoupil Baník…“

Rozhodčí Emanuel Marek o prvním dubnovém víkendu totálně zpackal ligový zápas Slovácko - Plzeň (0:1), kdy nejprve přehlédl pokutový kop pro Plzeňské (pomohl mu ovšem VAR), pak ale mj. odpustil Viktorce penaltu, Libmberskému neudělil jasnou žlutou kartu (byla by osmá) a jak napsal deník Sport, který mu dal nejhorší známku 27. kola (podprůměrnou čtyřku), „měl být na Viktorii přísnější.“ Přesto v neděli řídil na Letné duel Sparta-Karviná (1:3). 

Bude vše fér, nebo se změní delegace?

Být ve vedení Bohemians Praha 1905, asi bych žádal změnu této delegace.Pro všechny případy. Anonymní předpověď losu totiž nelhala.

Anebo si nyní dá Emanuel Marek zvlášť pozor, aby bylo vše v duchu fair-play. Našli se lidé, kteří nás kritizovali za to, že jsme anonymní informaci o „zaručeném pohárovém losu“ nezveřejnili už čtyři hodiny před poledním losováním.

To bychom se ale nikdy nedozvěděli, zda se anonymní SMS mohla zakládat na pravdě.   

V tomto případě ale vše zveřejňujeme: Buďto dojde ke změně rozhodčích, nebo si dají pozor a odřídí duel Baník – Bohemians ve férovém duchu. Pokud bude mít navzdory tomu všemu autor SMS pravdu, nedá se v českém fotbale věřit vůbec ničemu.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.