Exletenský talent Majka z Brentfordu: Fotbal je v Anglii rychlejší, než jsem zažil ve Spartě

Exletenský talent Majka z Brentfordu: Fotbal je v Anglii rychlejší, než jsem zažil ve Spartě

V současnosti devatenáctiletý ofenzivní záložník Matěj Majka udělal podle svého názoru dobře, že dal loni v létě košem Spartě, která ho vychovala a posunul se na ostrovy do Brentfordu, v jehož áčku by si rád zahrál druhou nejvyšší anglickou soutěž Championship.

"Posunul jsem se ve fotbalovém i v normálním životě. Naučil jsem se jazyk, žít sám, vařit, prát, uklízet. Bydlím v domku v tréninkovém centru se dvěma Skoty. Ze začátku jsem nevařil. Ale řekli mi: cooking! Musel jsem se holt naučit. Také jsem zesílil, často chodím do posilovny. Mám svůj individuální plán, například piluju sprinty se závažím. Fotbal je v Anglii rychlejší, než jsem zažil ve Spartě," informoval v interview pro sport.cz perspektivní talent s letenskou minulostí.

V kolébce fotbalu je příprava náročnější, než tomu bylo v Česku. "Když jsem přišel do Brentfordu, prvních čtrnáct dnů jsem po každém tréninku spal. Byl jsem strašně unavenej. Ve Spartě jsme měli těžkou přípravu, trenéři nám nic nedarovali, byli jsme unavení. Myslel jsem si, že jsem na Anglii připravený. Nebylo to tak. Brzy jsem si ale zvykl," pokračoval na stránkách sport.cz Majka, který zastává názor, že největší rozdíl oproti českému fotbalu je v hlavě. "V Brentfordu každý kluk ví, co chce dosáhnout. V Česku mi přijde, že kluci dělají fotbal jako druhou možnost. Velký kontrast je v síle, v tempu. Je na vás, jak se s tím vypořádáte. Mohl jsem se zavřít na pokoji a brečet, že jsem horší než ostatní. Já si přidával, abych se klukům vyrovnal. Nebojím se říct, že jsem teď minimálně na stejné úrovni, jako oni."

Tréninky v zápasovém tempu jsou každodenním chlebem. "Jde o naprosto normální věc. Kolikrát se jiskří. Před časem jsme na tréninku dělali cvičení jeden na jednoho. Z osmi případů jsem spoluhráče osmkrát obešel, dvakrát jsem mu dal housle. Viděl jsem, jak má červené oči. Pak mě sebral, týden jsem marodil s kotníkem. Kluci si nic nedarují, chtějí být profesionálové, fotbalem se živit. Byl jsem ale zaskočený ještě jednou věcí. V Česku nám přijde zvláštní, zeptat se někoho, jestli něco nepotřebuje. V Brentfordu jsou všichni neuvěřitelně ochotní. Když přijde nový kluk, snaží se mu pomoct. Nedávno přišel nový hráč, vzal jsem ho k sobě na pokec. Vím, že kluci to pro mě taky udělali. Náš klub je jedna velká rodina. Když jsem v šestnácti přišel do kabiny áčka Sparty, byl jsem tak vyjukaný, že jsem se bál pozdravit. Tady jsme všichni kamarádi," pochvaloval si sportem.cz citovaný kolega o rok mladšího útočníka Jana Žambůrka, jehož zaměstnavatel z Griffin Parku pro necelých 13 tisíc diváků je aktuálně v Championship patnáctý.