Slavia může slavit titul už po druhém nadstavbovém kole. Anebo být v té době druhá za Plzní

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

A jdeme do finále! To znělo v Edenu po středečním pohárovém semifinále se Spartou (3:0) a zní to i nyní po skončení základní části ligového ročníku 2018/2019. Čeká nás poprvé v historii horký květen v podobě pětikolové nadstavby. Červenobílí teoreticky mohou slavit titul už po jejím druhém kole, ale také po něm být bod či dva za Viktorkou. Loni bychom už věděli, že mistrem je Slavia, vicemistrem Plzeň a že do druhé ligy sestupují Karviná s Duklou. Nyní je možné daný stav během pěti kol změnit, jen asi to jediné přímé sestupové místo duklistům už nikdo „nesebere“.

Slavia může slavit titul už po druhém nadstavbovém kole. Anebo být v té době druhá za Plzní

Devět bodů ztráty, když je ve hře už jen patnáct bodů, to už je záchrana v oblasti teorie. Jedenáctinásobný československý mistr nejspíš po sedmi letech v nejvyšší soutěži spadne do druhé ligy. Otázkou je, zda dojde k jeho dalšímu oživování, nebo se stav vrátí do druhé poloviny 90. let, kdy áčko kdysi slavného armádního (a také státem protežovaného) klubu prakticky přestalo existovat. Je to dilema, historie klubu v čele s držitelem Zlatého míče Josefa Masopusta je vskutku úctyhodná, na druhou stranu se např. na počátku 90. let legendární trenér Bohemians Tomáš Pospíchal divil, jak je možné, že dosud nebyla zrušena Dukla, symbol komunistického režimu.

Dnes už dávno Dukla není vojenským klubem, patří svému někdejšímu velkému fandovi, uhlobaronovi Petru Pauknerovi, který ji drží při životě z jakési nostalgie a zkouší ji, zatím neúspěšně, prodat. Zůstalo jí jen jméno po polské obci, kde došlo během 2. světové války v nedalekém průsmyku k důležité vojenské operaci a také k velkému, a možná i zbytečnému, krveprolití.

Ovšem návštěvy na Julisce jsou tristní, někdy i pod tisíc diváků, což Fortuna:lize kazí průměr. To už se jako lepší investice jeví třeba pražští Bohemians, kteří mají svou pevnou fanouškovskou obec a i s menší investicí by mohli brzy hrát evropské poháry.

Liberec i Teplice s hodně odřenými zády

Ještě během soboty klokani byli kousek od postupu do skupiny o 7. až 10. minuty, která ještě dává naději na účast v kvalifikaci o Evropskou ligu (EL). Vedli na Slovácku 1:0. Jenže domácí vyrovnali, a oba dva týmy tak spadly do nejisté skupiny o záchranu, tedy o 11. až 16. příčku. Teplicím tak na udržení ve skupině o EL stačila i bezbranková domácí remíza s Příbramí.

Druhou neznámou, kterou mělo určit sobotní 30. kolo, bylo šesté místo ve skupině o titul. I zde Slovanu Liberec, který prohrál v Karviné 1:2, pomohlo jiné utkání, totiž, že pražská Slavia nakonec přece jen otočila z 0:1 na 2:1 v Edenu duel se Sigmou Olomouc, přestože sedmadvacetiletý debutant v brance Hanáků Aleš Mandous zneškodňoval červenobílým i ty nejvyloženější šance.

Slavia tak udržela čtyřbodový (díky lepší vzájemné bilanci vlastně pětibodový) náskok před Viktorií Plzeň. Ta suverénně vyhrála nad Duklou 4:0, i když nebyla by to asi ona, kdyby ji za stavu 1:0 nepomohli sudí. Ďurica posílal za plzeňskou obranu dlouhý míč, za zadáky domácích si naběhl Holík, mohl jít sám na bránu. Leč zastavil ho ofsajd, tedy zdvižený praporek asistenta. Jak se ale ukázalo, postavení mimo hru tu nebylo. Proč asistent nenechal akci dohrát a nevyčkal na přezkoumání situace VAR, ví asi jen on sám. Nebe i někdo jiný?

Vzhledem k horké nadstavbě a důležitým zápasům o titul, poháry i o záchranu je dobré si připomenout, že v Plzni duel s Duklou řídila trojice: Matějček – Pospíšil, Dobrovolný. Jasně, že Dukla by ve Štruncových sadech nejspíš i tak prohrála, ale je tohle nutné?

Dají slávisté Vrbovi a spol.  šanci?

Jak už bylo uvedeno, slávisté by teoreticky mohli slavit svůj devatenáctý (a pátý český) titul už po druhém nadstavbovém kole, po utkání s Plzní v Edenu (v neděli 12. května). Museli by ovšem zvládnout v sobotu 4. května duel v Liberci a Západočeši doma v neděli 5. května alespoň remizovat s Jabloncem. Kdyby pak červenobílí nad Viktorkou vyhráli, měli by tři kola před koncem ligy devítibodový náskok a nikdo by je už nemohl dostihnout.

Ovšem pokud slávisté v Liberci nezvítězí a Plzeň naopak nad Jabloncem i v Edenu vyhraje, dostanou se Západočeši o bod či dva před Slavii už po druhém nadstavbovém kole. Je to zajímavé, i když jak říká trenér Viktorie Pavel Vrba: „Slavia to má ve svých rukou. My jí to chceme ještě znepříjemnit, ale uvidíme, jestli nás k tomu pustí. Jestli nám dá nějakou šanci.“

Sparta pod vedením prozatímního trenéra, vicemistra Evropy z roku 1996 Michal Horňáka až nečekaně snadno vyhrála 3:0 na horké půdě nováčka z Opavy, a udržela tak na třetím místě šestibodový náskok na čtvrtý Jablonec.Ten na své Střelnici suverénně zdolal čerstvého pohárového finalistu, Baník Ostrava, 4:0.

Jak dostat Spartu do Evropské ligy?

Třetí místo je nyní hlavním sparťanským cílem. Může totiž za jistých, ne úplně nereálných, okolností zaručit Letenským přímý postup do základní skupiny Evropské ligy. Jsou k tomu za potřebí tři podmínky:

  1. aby Slavia ve středu 22. května porazila Baník ve finále Českého poháru/MOL Cupu,
  2. aby se Sparta udržela na třetím ligovém místě,
  3. aby Evropskou ligu ve středu 29. května v Baku vyhrál klub, který by právo účasti v ní získal svým umístěním v domácí lize.

To nyní splňuje Čechův Arsenal. Chelsea a Frankfurt k tomu mají blízko, stačí jen, aby ze svých čtvrtých příček v Premier League, resp. v bundeslize spadly o jedno místo níž. Valencie ve španělské LaLize by měla zase postoupit o příčku výš (z šestého na páté místo).   

Jinak pokud jde o českého mistra, ten s největší pravděpodobností bude mít zaručenou účast v play-off , tedy ve 4. předkole Ligy mistrů (LM). Zaručuje to možnost, že vítěz Ligy mistrů si zajistí místo v Champions League i ve své domácí lize. Což nyní platí pro všechny semifinalisty LM, tedy pro FC Barcelona, FC Liverpool, Tottenham i Ajax Amsterdam. V případě nezdaru ve 4. předkole mistrovské části kvalifikace Ligy mistrů má pak český šampion zaručenu účast v základní skupině Evropské ligy.

Posune motivátor Straka Karvinou až na 13. příčku?

O to usilovnější boje lze v nadstavbě očekávat. Ovšem nejen ve skupině o titul půjde o hodně. I ve skupině o záchranu to vře.Bohemians, Slovácko (oba po 34 bodech), Opava (33), Příbram (31) a Karviná (29) se chtějí vyhnout 14. a 15. příčce, jež znamenají ošidnou dvoukolovou baráž s třetím, resp. druhým nejlepším druholigovým týmem.

Podceňovaný a mnohdy vysmívaný trenér - motivátor František Straka jde s Karvinou od úspěchu k úspěchu. Po slavné výhře na Spartě (3:1) porazil jeho tým i Liberec (2:1), bojující o elitní šestku. Z přímého sestupu tak Straka Karvinské už téměř dostal, teď ještě bývá poskočit na 13. místo. Nebo pak vyhrát tu zrádnou baráž.