Ponížil Křetínský Rosického? Ivana Haška coby trenéra Sparty prý letenský majitel nechce. Má si to „Rosa“ nechat líbit?

KOMENTÁŘ

Zatímco server idnes.cz ještě v sobotu 27. dubna spekuloval o tom, že trenérem pražské Sparty by mohl být Ivan Hašek, deník Sport, který patří majiteli letenského klubu Danielu Křetínskému, už tohoto internacionála ze hry bez udání důvodů vyřadil.  Přestože Hašek, který byl mj. v letech 2009 až 2011 předsedou FAČR, sparťany v minulosti přivedl jako hráč k osmi a coby trenér ke dvěma mistrovským titulům.

Ponížil Křetínský Rosického? Ivana Haška coby trenéra Sparty prý letenský majitel nechce. Má si to „Rosa“ nechat líbit?

K předem avizovanému triu Václav Jílek (Sigma Olomouc, 42 let, dříve asistent ve Spartě), Pavel Vrba (55 let, Viktoria Plzeň), Martin Hašek (49 let, Bohemians Praha, dříve asistent i trenér ve Spartě) přidali sparťanští manažeři ještě dvojici Martin Svědík (44 let, 1. FC Slovácko) a Adrian Guľa (43 let, slovenská „21“).

„Chtěl by Ivana Haška kromě Rosického také majitel Křetínský? O tom by se dalo pochybovat,“ odpověděli si už v sobotu sami kolegové z idnes.cz.

Zatímco redaktoři Sportu důvod, proč byl pětapadesátiletý Ivan Hašek vyřazen z letenského seznamu, raději zamlčeli, bulvární deník Blesk, který rovněž patří Křetínskému, s tím docela odvážně vyšel ven.

„Rosa chce Ivana Haška. Křetínský je na Ivana naštvaný od doby, kdy dělal předsedu svazu. Dan preferuje mladého ambiciózního trenéra z ciziny,“ vysvětlil zdroj Blesku.

Vadí Křetínskému, že Hašek odmítl krýt podvod s dresy?

O co šlo? Možná o jeden známý sparťanský podvod ze zimní přípravy v únoru 2011.

Ivana Haška naštvalo jednání Sparty, vedené tehdy jeho bývalým spoluhráčem, dnes předsedou komise rozhodčích FAČR Jozefem Chovancem. Sparta na soustředění ve Španělsku omluvila dva hráče z reprezentační jedenadvacítky Václava Kadlece s Pekhartem (plus Chorvata Pamiče) a tvrdila, že jsou nemocní nebo zranění. Přitom je sama nasadila do přípravného duelu s Petrohradem (2:1) a navíc pod cizími dresy (Kadlec dal oba góly v dresu s nápisem Kadeřábek, Pekhart byl Kamerunec Abena a Pamič Jakub Podaný). Vše se provalilo kvůli fotografiím, které se objevily na webu petrohradského klubu.

„Tohle nemůže projít jen tak, to musí mít dohru u disciplinární komise. Jestli budou říkat, že si zapomněli dresy, tak to ne. Tady někdo lže, nemůžou ze všech dělat pitomce. Tím se musí disciplinárka zabývat,“ tvrdil rezolutně Ivan Hašek před osmi lety coby předseda FAČR. „Takový přístup k reprezentaci mě mrzí a považuju ho za naprosto nepřípustný. Přece to není holubník a takhle se nedá jednat. Že se někdo pro nemoc omluví z reprezentačního srazu, a pak normálně za klub nastoupí a dokonce v jiném dresu, jak asi uvedli v zápise… To musel někdo úmyslně zfalšovat. A musí za to nést i odpovědnost, když veřejně lže,“ zlobil se Ivan Hašek kvůli jednání svého bývalého kubu.

Sparta se hájila tím, že se oba útočníci z ničeho nic vyléčili z virózy a těsně před zápasem se rozhodlo, že mohou nastoupit do zápasu. Akorát si zapomněli svoje dresy…

Tresty byly mastné. Sparta dostala pokutu 750 tisíc korun, Jozef Chovanec neměl deset týdnů trénovat, Václav Kadlec a Tomáš Pekhart vyfasovali dvouzápasový trest (Pamiče coby Chorvata ve vztahu k reprezentaci česká disciplinárka neřešila).

„Vedení Sparty považuje výši trestu uloženého disciplinární komisí za neadekvátní, klub se proti verdiktu odvolá. Domníváme se, že tento trest může ovlivnit průběh ligy, a to způsobem, který není v zájmu této soutěže. O titulu by měly rozhodovat výsledky na hřišti. Uvědomujeme si vážnost svého proviněni, ovšem výše trestu od svazové komise je podle našeho názoru neúměrně vysoká,“ reagovali na přísný verdikt tehdy Křetínský a spol.

Odvolací komise FAČR vysokou pokutu potvrdila (hráči si své „stopky“ také odpykali), Chovancovi však změnila trest na podmíněný,

Pokud by tohle důvodem, proč Daniel Křetínský Ivana Haška nechce na trenérské lavici, bylo by to hodně smutné. Měl snad československý internacionál, který se před 30 lety coby reprezentační kapitán aktivně na Václavském náměstí zúčastnil listopadové revoluce, krýt coby exsparťan podvod svého bývalého klubu?     

„Máme plán B, řešíme možné trenéry a uvidíme, jestli se dohodneme. Třeba přivedeme trenéra ještě během nadstavby, nebo to necháme až pro další sezonu,“ oznámil pro klubovou televizi generální ředitel Sparty František Čupr. 

Jak silný může být sportovní ředitel Rosický?

Tomáš Rosický měl podle zdroje efotbalu.cz ve svém plánu A jméno Ivana Haška. „Jenže s tím u Křetínského nepochodil. Teď je otázkou, zda si to taková osobnost českého fotbalu má coby sportovní ředitel nechat líbit. Takový velký ústupek v samém začátku funkcionářské kariéry může výrazně limitovat Rosického budoucí kroky,“ prohlásil zdroj efotbal.cz.

Přitom Ivan Hašek byl na rozdíl od výše zmíněné pětice volný, začátkem února totiž ukončil ve Spojených arabských emirátech svou činnost u týmu SC Fudžajra.