Coutinho tak trochu jiný Brazilec než jeho temperamentní a neustále rozesmátí spoluhráči jako Gabriel Jesus nebo Marcelo

Coutinho tak trochu jiný Brazilec než jeho temperamentní a neustále rozesmátí spoluhráči jako Gabriel Jesus nebo Marcelo

Byla noc! Čas na digitálních hodinách pražského Letiště Václava Havla už začínal dvojkou a brzy se měl přehoupnout na trojku. V příletové hale ospalého Terminálu 3 mlčky postával jen hlouček českých fanoušků ve žlutých dresech, kteří netrpělivě vyčkávali brazilské fotbalisty. Ti se za malou chvilku skutečně objevili a on byl mezi nimi!

Někteří z jeho spoluhráčů pokračovali rovnou k autobusu a svých obdivovatelů si ani nevšimli, ale on za nimi zašel jako první. Na hlavě měl pravidelně udržovaný, „do ztracena“ vyholený, účes a v uších nejnovější Earpody. Už víte, o koho jde? Jasně, o Philippe Coutinha, šestadvacetiletého záložníka slavné Barcelony a při absenci Neymara pravděpodobně největší hvězdu Brazílie, která však v současné době neprožívá zrovna pohádkové období.

„V posledních týdnech nebo měsících jsem nehrál dobře. Ale chci se dál zlepšovat,“ hlásí nejdražší „odchod“ historie Premier League. V katalánském středu zálohy se dlouhodobě neosvědčil a kouč Valverde jej raději využívá na levém křídle trojčlenného útoku vedle Messiho a Suáreze. Ani tam však nepodává optimální výkony, často před ním dostává přednost mladý francouzský talent Dembélé a stále hlasitěji se mluví od jeho odchodu Camp Nou. Na reprezentační sraz si tak Coutinho přijel v první řadě zlepšit náladu.

Úsměvy nerozdávám!

Pozdní let z portugalského Porta, kde v sobotu odehrál celých devadesát minut přípravného zápasu s Panamou, ho evidentně zmohl. Na kartičky a dresy se několika fanouškům podepsal spíše z povinnosti než s chutí a úsměv samozřejmě nedaroval nikomu, protože v tomhle je Coutinho tak trochu jiný Brazilec než jeho temperamentní a neustále rozesmátí spoluhráči jako Gabriel Jesus nebo Marcelo. Schválně si zkuste na Google vyhledat „Coutinho smiling“. Když po pár vteřinách Coutinho s netečným výrazem ve tváři ukončil svou autogramiádu, přehodil si batoh přes jedno rameno a pokračoval k autobusu, který ho i se zbytkem týmu odvezl do luxusního pražského hotelu řetězce Mandarin Oriental na Malé Straně, s nímž má Brazilská fotbalová asociace uzavřenou celosvětovou smlouvu. S rozhozeným režimem se co nejrychleji odebral na pokoj a, aniž by o tom informoval své fanoušky na Instagramu, uložil se ke spánku, aby zregeneroval dlouhý let a sobotní zápas, v kterém „kanárci“ poprvé od vyřazení na mistrovství světa nevyhráli.

Místo „báčka“ jen výklus

Začátek sportovního programu byl s ohledem na noční cestování naplánován až na sedmnáctou hodinu, kdy se brazilští fotbalisté začali pomalu trousit z útrob Sinobo Arény na čerstvé položený trávník. Ale Coutinho mezi nimi chyběl. Pod Tribunou sever, na které slávističtí fanoušci předminulý čtvrtek bouřlivě slavili postup do čtvrtfinále Evropské ligy přes španělskou Sevillu, si spolu hravě a přátelsky házeli Alisson s Edersonem, jako by spolu snad v Premier League právě neválčili o titul, a dvě skupinky jejich spoluhráčů hrály na půlce takové „báčko“, na které by se fotbaloví fanoušci vydrželi dívat hodiny.

Po půl hodince konečně dorazil na trávník i Coutinho se svým bývalým spoluhráčem z Liverpoolu Firminem (oba v černých kuliších) a dalšími šesti hráči, kteří v sobotu v Portu odehráli většinu utkání proti Panamě. Místo kopaček byli obutí jen do tenisek a dali se do lehkého výklusu. Právě s Firminem si toho měl Coutinho při vyběhávání laktátu jistě hodně co říci, vzhledem k tomu, za jakých okolností zamířil začátkem loňského roku z Liverpoolu do Barcelony.

 

Druhý den mohl Coutinho klidně celý strávit pročítáním článků o jeho odchodu z Barcelony a stejně by mu na to nestačil. Vzhledem k tomu, že celý zápas v dresu katalánského klubu odehrál naposledy v lednu, přibývají hlasy o tom, že by v létě mohl Camp Nou opustit. Tím spíš, že jistý už je příchod talentovaného středopolaře z Ajaxu Frenkieho de Jonga.

Jako nejpravděpodobnější varianta pro Coutinhovu nejbližší budoucnost se zatím jeví přestup do Manchesteru United, který prý o jeho služby projevil zájem a nečinilo by mu velký problém nabídnout za něj svou hvězdu Marcuse Rashforda, tedy za předpokladu, že vedení Barcelony ke Coutinhovi přidá ještě jeho krajana Malcolma. Podle deníku The Mirror se měl Coutinho svěřit svým blízkým přátelům, že je pro něj angažmá v Barceloně složité i po osobní stránce, a u některých hráčů „rudých ďáblů“ měl vyzvídat, jak jsou se svým angažmá na Old Trafford spokojeni. Ve hře však zůstává také Paris Saint-Germain, který v lednu s Barcou prohrál přetahovanou o De Jonga a možná už počítá s odchodem Mbappého, jenž by v létě mohl o něco pozvednout laťku pro nejdražší fotbalový přestup historie – zájem (i peníze) má mít jeho krajan a staronový kouč Realu Madrid Zinedine Zidane. V Paříži by se Coutinho mohl sejít mimo jiné se svým kamarádem Neymarem a několika dalšími krajany.

Vzhůru na Čechy!

Ať tak, či tak, nebo úplně jinak, letní přestupní okno je ještě daleko, a jak fotbalisté s oblibou říkají, teď se Coutinho musel soustředit jen na utkání proti Česku a „jít od zápasu k zápasu“. Do úterního večera zbývaly ještě dva tréninky a pak už se mohlo jít do akce. Ve vyprodaném Edenu Coutinho nastoupil už po šestnácté v řadě v základní sestavě Brazílie, tentokrát vedle Firmina a Richarlisona na levém křídle. Přestože reprezentační branku s číslem čtrnáct do svých statistik nepřidal, Čechy okouzlil ze všech nejvíc…

Co na Coutinha říkali čeští fotbalisté, jak se mu v zápase dařilo a jak vypadá jeho nejbližší budoucnost, se dočtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 11. dubna 2019.

LaLiga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.