Revoluce ve středních Čechách. Naštvané kluby odmítají hrát pod hlavičkou FAČR, zvažují založení vlastní soutěže!

Revoluce ve středních Čechách. Naštvané kluby odmítají hrát pod hlavičkou FAČR, zvažují založení vlastní soutěže!
KOMENTÁŘ

Tahle myšlenka se už několikrát objevila v minulých letech, v těchto květnových dnech roku 2019 však nabývá reálnější podoby. „Některé kluby v nižších soutěžích od okresních přeborů po krajské přebory, zejména ve středních Čechách, už toho mají dost. Nechtějí nastupovat k nedůvěryhodným zápasům, které řídí rozhodčí, jimž po minulých zkušenostech nedůvěřují. Touží hrát fotbal pro radost a v duchu fair play, nechtějí, aby jim potěšení z něj někdo pravidelně kazil,“ řekl serveru efotbal.cz Lukáš Říha, předseda spolku Čistý fotbal, který se už několik let výrazně snaží bojovat o čistotu českého nejpopulárnějšího sportu.

„Proto nyní ve středních Čechách probíhají jednání o eventuálním založení nové fotbalové soutěže, nezávislé na Fotbalové asociace ČR (FAČR),“ prozradil Lukáš Říha.

Těch klubů může být podle Říhy až do třiceti. „I kdyby jich ale mělo být nakonec jen deset, chtěli bychom do toho jít. Situace ve středních Čechách je někdy až neúnosná. Ovšem volají nám kluby i z jiných částí Česka, že klidně budou jezdit k zápasům přes celou zemi, hlavně ať si ale zahrají férová utkání,“ dodává Říha.

Není tajemstvím, že velkou nespokojenost nedávno po neblahých zkušenostech během utkání projevil Sokol Záryby, tým z I. A třídy Středočeského kraje, jehož vedoucím je předseda Vrchního soudu a bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš.

Myšlence vlastní soutěže by se možná nebránili v týmu I. B třídy FK Slavoj Stará Boleslav, kde je předsedou Josef Matějovský, starší bratr ligového hráče Mladé Boleslavi (dříve Sparty a anglického Readingu), exreprezentanta Marka Matějovského, či v dalších středočeských mužstvech.

Čistý fotbal mapuje možnou korupci

Iniciativa Čistý fotbal mj. pořádá vlastní inspekční cesty po zápasech nižších soutěží (většinou po výzvách z klubů), pomáhá s propagací myšlenky fair-play, hlavně na soustředěních a kempech dětí a mládeže, a mapuje i díky své horké lince (608 720 646) a webovým stránkám (www.cistyfotbal.cz) veškeré pokusy o případnou korupci, hlavně v nižších soutěžích.

Všímá si ale i nešvarů v profesionálním fotbale. Navrhla dokonce už před dvěma lety výkonnému výboru FAČR, aby předsedu asociace volily všechny kluby elektronicky prostřednictvím evidenčního systému FAČR. Tehdejší předseda legislativně právního výboru, dnešní generální sekretář FAČR,Jan Pauly mladší přislíbil zástupcům Čistého fotbalu, že návrh předloží v květnu 2017 výkonnému výboru FAČR k projednání. I kvůli zatčení tehdejšího asociačního předsedy Miroslava Pelty se však nikdy neprojednávala tiše spadl pod strahovský stůl.  

Klubů, které propagují ideje projektu Čistý fotbal a které nosí pří mistrovských zápasech jeho logo, přibývá. V poslední době se k iniciativě připojily i dva třetiligové celky - SK Benešov z ČFL a FC Dolní Benešov z MSFL.

Živanický předseda vyloučen z FAČR

Koncem minulého roku zaujal fotbalovou veřejnost otevřený dopis Petra Špačka, předsedy fotbalového oddílu TJ Sokol Živanice - rovněž účastníka ČFL.

Reagoval v něm na aktuální dění v české třetí nejvyšší soutěži, zmínil mimo jiné opakované nasazování rozhodčích na vybrané týmy, neregulérnost prostředí na stadionech i v zázemí a další nešvary, o kterých nejspíš všichni dlouho věděli, ale teprve poté k nim přestávaly kluby mlčet. Zejména pak šlo o rozhodování dle údajného principu „platící /neplatící tým“.

„Čistému fotbalu píše řada klubů, které se hodlají k dopisu předsedy TJ Sokol Živanice připojit. Už totiž nehodlají nadále mlčet k tomu, do jakého stavu dospělo rozhodování fotbalových sudích, které si dle vlastních slov sám vychoval Roman Berbr. Naštěstí se zdá, že konec mlčení je opravdu tady a kluby mají arogantního chování rozhodčích i vedení FAČR dost,“ uvedli v této souvislosti zástupci iniciativy na svých webových stránkách.

Petr Špaček byl však za svá slova v minulých dnech z FAČR vyloučen…

Zahrát si fotbal a mít z něj radost

Vážení fotbaloví příznivci fotbalu, věřte mi, že mám fotbal moc rád, léta jsem byl aktivním hráčem. Nyní se snažím svému milovanému sportu pomáhat jako funkcionář, a to občas i na úkor rodiny. Pokud však něco nezměníme, pak mi zbývá jen pocit hořkosti a úvaha, že snad je lepší u toho nebýt a zanechat si vzpomínky, jaké to bylo, když jsme hráli s klukama opravdu¨fotbal a měli z něj radost! S pozdravem Petr Špaček, předseda oddílu kopané TJ Sokol Živanice,“ ukončil otevřený dopis funkcionář vyloučený za své názory z FAČR. 

„Zahrát si zase s klukama opravdu fotbal a mít z něj radost!“, to je nyní motto klubů z nižších středočeských soutěží, které zvažují založení vlastní soutěže mimo struktury FAČR.

Ve středních Čechách vládne Horníkův „přítel na telefonu“

Bude zajímavé sledovat, jak na tuto situaci vedení FAČR zareaguje. Mimochodem členem výkonného výboru FAČR je i předseda Středočeského fotbalového svazu, v jehož kraji klubový odboj roste, Miroslav Liba. Bývalý ligový rozhodčí, jehož místopředseda FAČR Roman Berbr označil veřejně za svého možného nástupce.

Liba mj. začátkem 21. století proslul jako sudí, u něhož si v policejních odposleších potrestaný žižkovský boss Ivan Horník objednával vykartování opor budoucích soupeřů.  Později pak, již coby zaměstnanec FAČR,v roce 2005 osobně v roli šéfa ochranky s použitím síly vyváděl z jednání volební valné hromady ČMFS (dnes FAČR) v Národním domě v Praze na Smíchově tehdejšího šéfa sportovní redakce České televize a někdejšího člena komise rozhodčích Otakara Černého. Údajně proto, že neměl akreditaci…

Česká televize pak proti tomu, že byl šéf její sportovní redakce Otakar Černý vyveden ochrankou, protestovala.  „Zloděj mě vyvádí,“ volal tehdy podle Mf Dnes Černý v narážce na to, že ochranku vedl bývalý sudí Miroslav Liba, tenkrát podezřelý z korupce.

Liba ovšem nakonec vyvázl bez trestu. Dnes šéfuje fotbalu ve Středočeském kraji a některé znechucené kluby to v soutěžích, které řídí, přestává bavit.  Založí si vlastní novou soutěž, nezávislou na FAČR?