Projekt Čisté ligy mimo FAČR má značný ohlas. Podivný duel v „kladenském pralese“ se sázkami na outsidera!

Projekt Čisté ligy mimo FAČR má značný ohlas. Podivný duel v „kladenském pralese“ se sázkami na outsidera!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V úterý jsme na efotbal.cz přinesli informaci o tom, že minimálně desítka klubů nižších soutěží sdružených ve Středočeském fotbalovém svazu chce kvůli velké nespokojenosti s jejich řízením i s rozhodováním jednotlivých utkání opustit struktury Fotbalové asociace ČR (FAČR) a od září 2019 si zřídit svou vlastní nezávislou soutěž, pracovně nazvanou „Čistá liga“. O prvních květnových jednání o jejím založení informoval efotbal.cz předseda iniciativy Čistý fotbal Lukáš Říha.

Zpráva o možném vzniku Čisté ligy navzdory středečnímu svátečnímu dni vzbudila velký ohlas napříč celým fotbalovým Českem. Klubů, které by soutěž nezávislou na strukturách FAČR mohla zajímat, je kolem třiceti. A ozývají se další, jimž by nevadilo jezdit za férovými zápasy i do jiných krajů. Zájem o takovou soutěž by podle našich posledních informací byl i na Moravě. 

„Ano, jdeme do toho!“

Lukáš Říha o vznikajícím projektu promluvil mj. i na serveru ruik.cz:

Zda by se vystoupením některých týmů z FAČR situace v českém fotbale mohla zlepšit? Určitě to pomůže těm, kteří z toho vystoupí a budou hrát pro radost. V úterý 7. května jsme v Praze již projednávali koncept té soutěže. Samozřejmě zcela ještě nevíme, do čeho jdeme, ale pokud nás ty kluby oslovily, tak jsme řekli: Ano, jdeme do toho. Určitě to pomůže v tom, aby amatérští fotbalisté, kteří hrají hlavně pro radost ze hry, nemuseli být každý víkend otrávení a naštvaní. Zatím ovšem nelze říci, do jak velké finální podoby se to celé vyvine.“

Připomeňme v této souvislosti, že předsedou Středočeského fotbalového svazu je bývalý ligový rozhodčí Miroslav Liba. Mimochodem člen současného výkonného výboru FAČR, jehož místopředseda FAČR Roman Berbr již veřejně označil za svého možného nástupce. Liba před patnácti lety figuroval ve známé aféře s policejními odposlechy, kdy si u něj potrestaný žižkovský boss Ivan Horník objednával vykartování opor příštích soupeřů. Navzdory obvinění ale Liba nakonec z této kauzy vyvázl bez trestu.

Jak outsider s kurzem 1,3 na Kladensku vyhrál 7:2

Předseda inciativy Čistý fotbal Lukáš Říhá zmínil i čerstvý případ z poslední neděle 5. května.

„Ve III. třídě se minulý víkend odehrál zápas mezi desátým a druhým týmem tabulky. Normálně byly na tohle utkání v Maxi-Tipu vypsány kurzy. Na domácí byl kurz 2,3 a před začátkem utkání to spadlo na 1,3. Kurzy byly vypsány i na střelce domácích, ale na střelce hostů nikoli. Tak jsme se divili, kdo vůbec takovéto sázky povolil. Zápas navíc řídili tři rozhodčí, údajní kamarádi, kteří se mají znát z 1. B třídy (hlavní rozhodčí ji hraje, asistenti v ní dělávají rozhodčí – pozn. red.). Takže to tam takhle vykradli,” řekl na pro server ruik. cz Lukáš Říha.

Předseda inciativy Čistý fotbal pro efotbal.cz upřesnil, že šlo o zápas třetí třídy kladenského okresu skupiny A, v němž domácí outsider Hřebeč B porazil o postup bojující Libušín B vysoko 7:2, přičemž poločas byl nerozhodný 2:2.

„Mezi námi mě na třetí třídu překvapila i ta početná nominace rozhodčích z okresu s delegátem. S trochou nadsázky lze říci, že zápasy na této úrovní často řídí jeden sudí v papučích,“ diví se Lukáš Říha.

Hosté vedli v první půli 2:1, za tohoto stavu jim údajně sudí upřel pokutový kop. Domácí naopak vyrovnali a rozhodčí Daniel Asník (asistovali mu Jiří Gerhardt a Viktor Sandev, delegátem OFS Kladno byl podle zápisu o utkání Daniel Vokoun) hostím z Libušína vzápětí za protesty vyloučil ve 37. minutě hned dva hráče, včetně střelce obou jejich dvou branek Tomáše Neumana (toho po druhé žluté, obě karty dostal za kritiku sudího bez použití vulgárních slov).

Druhý poločas pak tým Hřebče B vyhrál 5:0, přičemž všechny poslední čtyři branky dal během pouhých dvaadvaceti minut hráč jménem Marko Veliký. Na něj se podle informací Lukáše Říhy jakožto na střelce v zápase dalo i sázet (na hosty, jak už bylo uvedeno, údajně ne).    

„Vznesl jsem na pracovníky Maxi-Tipu dotaz, jak je to v jejich sázkové kanceláři se sázením na utkání takto nízkých soutěží, jako je třetí třída, a dostalo se mi následující odpovědi: Vypisujeme nižší soutěže, protože je o to zájem ze strany našich klientů. U nich jsou tyto sázky velmi populární, protože si mohou vsadit na svůj oblíbený klub. Pokud máte zájem o spolupráci, napište nám svůj oficiální e-mail, na který vám rádi odpovíme,“ řekl efotbalu.cz Lukáš Říha, jehož by mj. zajímalo, zda takovým klientem může být eventuálně okresní fotbalový svaz, v tomto případě kladenský.

V nabídce Maxi-Tipu na následující víkend jsou mj. i zápasy středočeského krajského přeboru, vybraná utkání středočeské I.B třídy (ve skupině A jedno utkání, ve skupině C sedm zápasů), jeden duel okresního přeboru Praha-západ (Čísovice - Dobrovíz) a dokonce jedno střetnutí IV. třídy, okresu Praha-východ, skupiny B (Škvorec B - Kamenice B, jen pro zajímavost na výhru Škvorce B, který je třetí, byl stanoven kurz 1,22, na vítězství jedenácté Kamenice B 7,43, na remízu 4,50).

Strahov s Čistým fotbalem přestal komunikovat

Pokud jde o komunikaci mezi Čistým fotbalem a vedením FAČR, k té Lukáš Říha (nejen) pro ruik.cz zopakoval:

S vedením FAČR jsme několikrát navazovali kontakt. Současnému generálnímu sekretáři Janu Paulymu mladšímu jsme předložili návrh úpravy stanov i návrh na nový volební systém. Chtěli jsme, aby kluby volily předsedu a další funkcionáře elektronicky, aby už na valných hromadách nehlasovali delegáti, kteří předem vědí, jak volby dopadnou. Pauly nám přislíbil, že to na výkonném výboru FAČR projednají. Neprojednali - a je to tam někde pod stolem. Takže kontakty navazujeme, ale na Strahově nám neberou telefony. Dělají, že je vše v pořádku, jsou arogantní. A co bych vzkázal těm, kteří se ve fotbale setkali s korupcí? Aby se nebáli ozvat. Pokud budou do světa hlásat, že takhle ne, budeme silnější a dokážeme český fotbal na všech stupních očistit. Protože lidí, kteří jsou v našem nejpopulárnějším sportu poctiví, je stál více než těch, kteří poctiví nejsou. S vlastní zkušenosti vím, že většina klubových funkcionářů jsou slušní lidé.