Kooperace „S“: Pomůže Sparta v Plzni Slavii k titulu a pak na oplátku Slavia Spartě ve finále poháru s Baníkem?

Kooperace „S“: Pomůže Sparta v Plzni Slavii k titulu a pak na oplátku Slavia Spartě ve finále poháru s Baníkem?
KOMENTÁŘ

Čtyři body stačí pražské Slavii k tomu, aby získala devatenáctý titul v historii (od roku 1913) a pátý v dějinách samostatného Česka (dosud 1996, 2008, 2009 a 2017). Posunula ji k tomu nedělní podvečerní výhra nad mistrovskou Viktorií Plzeň (3:1), kvůli níž vedou červenobílí tři kola před koncem nadstavby o pět bodů. Díky lepší vzájemné bilanci se Západočechy (4:0, 0:2) vlastně o šest. Ve hře je ještě devět bodů, to znamená, že Slavii stačí v duelech s Jabloncem (doma), v Ostravě a Spartou (doma) jedna výhra a jedna remíza. Mohou si dovolit i luxus jedné porážky.

To platí v případě, že Západočeši vše vyhrají, tedy ve středu doma nad Spartou, pak v Liberci a nakonec ve Štruncových sadech nad Ostravou. Pokud ovšem viktoriáni ve středu ve Štruncových sadech neporazí v nadstavbě zatím stoprocentní Spartu a slávisté zdolají v Edenu Jablonec, je o titulu dvě kola před koncem ligy rozhodnuto a v ligové skupině o titul půjde jen o to, kdo skončí pátý a šestý. Letenští si totiž sobotní domácí výhrou nad Slovanem Liberec (1:0) potvrdili třetí místo, Jablonec si vítězstvím 2:0 nad Ostravou pojistil svou čtvrtou příčku.

Jestli to vůbec k něčemu bude, o tom rozhodne až ve středu 22. května olomoucké finále Českého poháru/MOL Cupu mezi Slavií Praha a Baníkem Ostrava. Pokud ho vyhrají slávisté, sehraje pátý tým doma jednokolovou baráž o účast ve 2. předkole Evropské ligy s vítězem skupiny 7. až 10. příčku, což bude Mladá Boleslav, či Zlín. Tedy finalisté play off této prostřední skupiny, kteří v semifinále přemohli Teplice (8:0 a 1:1), resp. Sigmu Olomouc (1:0 a 2:3).

Paradoxem je, že tím pátým v lize může být i v případě své finálové pohárové porážky opět Baník Ostrava, který má nyní na pátém místě o dva body více než šestý Liberec.

Pomůže Spartě kromě Slavie i Arsenal?

V případě, kdyby Slavia nebyla mistrem už po středečním zápase s Jabloncem a byli bychom v divokých devadesátých letech, zajisté by se vyrojily spekulace, že při dvojzápasovém duelu Baník - Slavia (v neděli 19. května v Ostravě ligové utkání, za tři dny na to ve středu 22. května v Olomouci pohárové finále) dojde k obvyklému handlu ve stylu „nám jde hlavně o ligu a vám o pohár“, který zaručuje nejvýhodnější pozici v kvalifikaci Evropské ligy. V případě, že Čechův Arsenal ve středu 29. května ve finále EL v Baku vyhraje nad Chelsea, pak dokonce přímou účast v základní skupině EL. To je už sakra motivace. 

Pokud by však vyhrála pohár Slavia, přešlo by toto právo účasti v základní skupině EL na třetí Spartu.

Věřme, že je jiná doba a že k handlu nedojde, že je jiná doba. Ostatně slávistický šéf Jaroslav Tvrdík všude mluví o cíli v podobě zisku double, který Slavia, na rozdíl od Sparty (naposledy v roce 2014), nikdy nezískala. 

Koneckonců může Slavii už ve středu na oplátku pomoci Sparta. Když v Plzni vyhraje, stačí červenobílým s Jabloncem remizovat a jsou již mistry. Pokud Letenští v Plzni remizují a slávisté Peltovy Severočechy porazí, propukne rovněž už ve středu 15. května 2019 kolem 22. hodiny v Edenu mistrovská radost.

Letenští si mohou v Plzni pomoci i sami sobě

Sparta by si tak výrazně pomohla i sama sobě. Pro Slavii s již jistým titulem by tak byl ze dvou následujících duelů s Baníkem Ostrava najednou mnohem důležitější až ten druhý – pohárový v Olomouci. První ligový by se stal jen jakousi přípravou na finále.

O nedělním vzájemném utkání už bylo napsáno hodně. Plzeňští si stěžovali, že jim za stavu 1:0 rozhodčí Miroslav Zelinka neodpískal při volném přímém kopu Ngadeuovo přidržení Brabce v šestnácte a že prý Limberského ruku zavinilo předchozí Škodovo přistrčení ve výskoku. No, nevím, ze zpomalených záběrů se zdá, že Plzeňané jsou až příliš velcí cimprlichové, s tímhle by se jim v Premier League a nejspíš i na mezinárodní scéně patrně vysmáli.

Trenér Pavel Vrba se snažil být nad věcí. „Já tohle nikdy neřešil, je na vás, novinářích, abyste to napsali, jak jste to viděli,“ vybízel plzeňský kouč zástupce médií. Ale pak mu to v případě penalty, která znamenala slávistické vedení 2:0, přece jen nedalo a neudržel se. „Jindy jim to u videa trvá čtyři minuty, tady měli jasno za dvacet vteřin. Super,“ konstatoval ironicky Vrba.

Jeden ze diváků mu v té souvislosti v internetové diskuzi vzkázal: „Na co dvacet vteřin? Ta Limberského ruka byla tak evidentní, že i moje žena, která to viděla z kuchyně, měla jasno za dvě vteřiny.“ 

Proč už potřetí nehorázně „zařízli“ karvinského Franze?

To ve skupině o udržení, kde není k dispozici systém VAR,  jsou k vidění opravdové zářezy.

Třeba v utkání Příbram – Karviná (1:0), které ještě zachránilo teoretické šance Dukly na záchranu (prohrála 2:3 v Opavě a ztrácí na předposlední Karvinské stále osm bodů). Příbramskému gólu předcházely faul i ruka. Trenér Slezanů František Straka musí mít železné nervy, to už je třetí zářez podobného druhu v poslední době (předtím velmi podivné penalty na Dukle či v Opavě). Někdo jako by měl zájem poslat tým z Karviné přinejmenším do baráže.

Ovšem Karvinští svému „Franzovi záchranářovi“ věří.