LFA si v nadstavbě vyhání diváky z hlediště sama. Zavírá ochozy, jde přímo proti přenosům z MS v hokeji

LFA si v nadstavbě vyhání diváky z hlediště sama. Zavírá ochozy, jde přímo proti přenosům z MS v hokeji
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Nejsem kritikem nadstavbové části fotbalové ligy, naopak jsem jejím zastáncem. I když si dovedu představit tucet lepších způsobů, jak ligový závěr v Česku zatraktivnit a nebát se, že nám přílišné bodové rozdíly naše záměry pokazí a bude z toho ještě větší nuda než dřív. Nadstavba ve Fortuna:lize byla učiněna typicky po česku: aby se sponzorský vlk nažral a konzervativní koza zůstala celá. Ale budiž, každá změna lepší než minulý strnulý způsob. 

A že trenér vedoucí Slavie Jindřich Trpišovský stále opakuje, že se mu nadstavba nelíbí, že by to nechal, jak to bylo, že s tím všichni byli spokojeni a že se nejlepší ligové soutěže také hrají klasicky každý s každým doma, venku a dost?

Otázkou je, kdo s tím byl spokojen? „Insideři“ v české lize možná ano. Ale sponzoři a lidé, kteří to celé platí, nikoliv. Ti chtěli více zajímavých zápasů, více kvality, více zábavy. Proto ta celá slavná nadstavba vznikla. Ostatně, jak už říkal před časem zkušený funkcionář Jaromír Šeterle: „My v Česku draze platíme hráče, aby sedm měsíců hráli a celých pět měsíců trénovali.“

Čeští trenéři a hráči mi kolikrát připadají jako malé děti. Mají třeba půlmilionové platy a nezajímá je, jak se ty sta tisíce dají vydělat?

Kdyby kluby v české nejvyšší soutěži fungovaly nikoli mecenášským, ale tržním, způsobem, dávno by zkrachovaly. Kumulují zpravidla velké ztráty. Jedině Viktoria Plzeň v poslední sezoně vydělala, ovšem ne na české lize, ale na Lize mistrů.

A že to v top ligách hrají postaru? Tam si to mohou dovolit, mají i tak velké návštěvy, protože se je u nich k mání nejvyšší kvalita. Ta v Česku pokulhává, tak je třeba oživit systém soutěže.

Velké rozdíly, počasí i chyby LFA

Teď se právě omílá, že v nadstavbě naopak – až na výjimky typu Slavie – chodí méně lidí než na zápasy stejných klubů v základní části. A že to je průšvih.  To je sice pravda, ale je zde několik faktorů:

  1. Tvůrci nového modelu měli opravdu smůlu, že se letos bodové rozdíly mezi celky tolik rozestoupily, že vskutku často nebylo o co hrát (jasně třetí Sparta, jasně čtvrtý Jablonec, jasně poslední sestupující Dukla atd.). Ještě štěstí, že se Plzeň dotáhla na vedoucí Slavii, jinak by také duel prvního s druhým postrádal kromě kvality i patřičnou šťávu.
  2. Počasí spíš než květen připomínalo únor. Chlad, zima, déšť i sníh. Tři ledoví květnoví muži (Pankrác, Servác, Bonifác – 12. až 14. května) nepřišli letos na tři dny, ale rovnou na tři týdny.
  3. Teplice se zachránily a play-off o možnou, ale velmi vzdálenou, účast přes diskutovanou skupinu o 7. až 10. místo je vskutku nezajímalo. Prohrály v prvním utkání doma s Mladou Boleslaví ostudně 0:8 a tím nadstavbu hned zkraje citelně poškodily.

A pak jsou tu dva důvody, za které si pořádající Ligová fotbalová asociace (LFA) může sama:

  1. Zbytečně zavírá mužstvu s nejvyšší návštěvností v nadstavbě ochozy a prudí jeho fanoušky.

2. Jde se svými termíny nesmyslně proti zápasům MS v hokeji, které je v Česku až podivuhodným způsobem zbožňované (a to i v základní části před play off, kdy v podstatě o nic nejde). Zvlášť, když se šampionát hraje „vedle“, u bratří na Slovensku.

 

Jako politická strana, která odhání své voliče

Představte si politickou stranu, která před volbami bojuje o každý jeden hlas. A pak je prohraje, protože jedna z jejích komisí sama odmítla velkou skupinu svých voličů, jelikož něco nevhodného křičeli na předvolebních mítincích a hráli si se světýlky.

LFA takhle slíbila sponzorům zvýšení návštěvnosti, které se z výše uvedených důvodů nekoná, a její disciplinárka to „vylepší“ tím, že jedinému klubu, na který ještě pořádně chodí diváci, zavře na vyprodaný zápas tribunu, na niž těch lidí fandí bezkonkurečně nejvíc… Být ve vedení LFA, tak tuhle disciplinárku okamžitě po sezoně rozeženu.

Představte si politickou stranu, která se uchází o voliče z konkurenční strany, jež chce přetáhnout na svou stranu. Jenže o ně – i o část svých voličů – přijde, protože klíčový závěrečný mítink uspořádá ve stejný den a čas jako ta strana konkurenční.

Ano, MS v hokeji se v poslední době hraje vždy v květnovém termínu, kdy vrcholí i fotbalové soutěže v Česku. Jenže dříve se vedení profesionálního fotbalu pokaždé této termínové kolizi vyhnulo, ustoupilo. Někdy dokonce brzy a předčasně. Ale často moudře.

Letos? Zcela v duchu písně Petera Nagyho „Ještě jsme stále frajeři“. V sobotu 4. května má hrát trápící se Sparta na Letné proti Slovanu Liberec (1:0). Co uděláme? „Napereme“ jí zápas na 20. hodinu, přímo proti duelu českých hokejistů na MS v Bratislavě proti Norsku (7:2). Pak se nedivme, zvlášť, když jsou lidé natěšení předchozím pátečním startovacím výkonem proti Švédsku (5:2), smutnému výsledku.  Na Letné se „tísní“ asi sedm tisíc diváků. 

A tak by se dalo pokračovat, boje o medaile na hokejovém MS také kolidují se závěrem ligy, okořeněným v neděli 26. května pražským derby Slavia – Sparta.

Nadstavbu nerušme, raději ji vylepšeme

Když se chci blýsknout lepšími návštěvami před sponzory, nesmím sám sobě škodit.

Ovšem tu nadstavbu bych hned nezatracoval, spíš bych se ji snažil ještě odvážněji upravit. Třeba i na úkor tzv. „spravedlnosti“, kterou operují konzervativci.

Ostatně nejraději máme stejně všichni závěrečné vyřazovací fáze MS, ME, Ligy mistrů či Evropské ligy (viz letošní skvělé odvetné semifinálové duely). Přitom se hrají systémem play-off, který je prý konzervativnímu fotbalu tak cizí…