Fandové soupeře (nejen Slavie v Ostravě) jako zvěř v kleci. Vzkaz pro LFA: Místo pyra se začněte starat o diváky!

Fandové soupeře (nejen Slavie v Ostravě) jako zvěř v kleci. Vzkaz pro LFA: Místo pyra se začněte starat o diváky!
KOMENTÁŘ

Slávistická Tribuna Sever v Edenu byla na závěrečný oslavný duel v neděli 26. května se Spartou (od 15 hodin) Bačkovou disciplinárkou zase „slavnostně otevřena“. Asi někdo panu Bačkovi a jeho „melodyboys“ z Ligové fotbalové asociace (LFA) vzkázal, ať už nevyšiluje a uměle nesnižuje kapacitu jediného stadionu v lize, na který v nadstavbě chodí víc nebo alespoň stejně lidí jako v základní části. Zvlášť, když jsme těm sponzorům slíbili, že návštěvy budou vyšší. 

Předseda LFA Richard Baček odůvodnil svůj krok tím, že v minulých zápasech slávističtí fandové dokázali, že lze fandit i bez použití pyrotechniky. Což je sice pravda, ovšem pokud římské svíce nikdo nehází na plochu nebo do ochozů diváků soupeře, jako příznivci plzeňské Viktorky na Letné, zas tak nic hrozného se neděje. Ostatně všichni básnili o tom, jak důstojně se sparťanští diváci rozloučili během utkání (ve 23. minutě) s Baníkem Ostrava s tragicky zesnulým Josefem Šuralem (číslo 23).  Ten akt umocnilo použití „zakázaného pyra“, které pak naštěstí nikdo neřešil.

Slávisté ve Vítkovicích? Horší než v Hillsborough!

Mnohem závažnějším problémem pro LFA a pro celý český fotbal by ovšem mělo být nedůstojné a krajně nebezpečné prostředí, ve kterém musejí na řadě stadionů ligové zápasy v Česku absolvovat fanoušci soupeřů.

Zástupce šéfredaktora deníku Sport Adam Nenadál v pondělí na Twitteru v upoutávce na blog svého kolegy Martina Vaita uvedl jednou s pasáží jeho textu:

„Ten pohled byl děsivý a bez jakékoliv nadsázky lze říct, že v roce 2019 slaví český mistr svůj titul s fanoušky, kteří jsou zavřeni uvnitř nebezpečnějšího oplocení, než o jaké se před třiceti lety dusili příznivci Liverpoolu na Hillsborough.“

Fanoušek jménem Jiří Souček k tomu podotkl: „A to tam ještě není napsáno, že jako dárek na uvítanou jsme dostali pepřákem do obličeje.“

Žiletkové dráty pro ženy a děti

Martin Vait píše o slávistických oslavách za železnou fotbalovou oponou o tom, že přístup českého fotbalu k hostujícím fanouškům hraničí se sadismem:

„V prostředí na výletě, kde se má člověk cítit nejsvobodněji a oproštěn od svých každodenních problémů, ho uzavřete do kobky obehnané ostnatým drátem.
Pravda, někdy je tato drastická varianta železné fotbalové opony na českých fotbalových stadionech snad i bezpečnější než vyslat k sektorům pořadatele, kteří vás mohou uspat nebo vás dokonce připravit o zrak. Své by o tom mohli vyprávět třeba před pár lety v Hradci Králové na fotbale i na hokeji.

Žiletkové dráty jsou ale jen třešinkou na celém přístupu české fotbalové vrchnosti a úřadů k venkovním fanouškům. Je obdivuhodné, že se najde byť jen jeden člověk, který má sklony užívat si takové masochistické kratochvíle, jako jet stovky kilometrů vlakem či autobusem na místo, kde jej často hodiny před zápasem provází kordon policistů bez možnosti odskočit si na toaletu nebo si koupit vodu.

… Pořadatelská kultura na fotbale je mnohde na mizerné úrovni, přitom vyhazovač nemusí být automaticky mlátička. A fanoušci taky nejsou automaticky dobytek, byť to s nimi někdy není jednoduché. To ale není ani v jiných prostředích, ať už mluvíme o jakýchkoliv společenských akcích. Sám jsem se kolikrát setkal s mnoha kultivovanými a chápavými pořadateli, kteří na mě v tu chvíli opravdu být vstřícní nemuseli.

… Pro další příklad nemusíme daleko, třeba Karviná obehnala žiletkovými dráty venkovní sektor pro zápas s Baníkem, byť do kotle přijely fandit jen ženy a děti.
Jenže ať už Karviná, Ostrava nebo kdokoliv jiný – žádný klub (či město jako pořadatel) by neměl mít ani pomyšlení natahovat kolem sektorů žiletkové či ostnaté dráty. LFA a FAČR by měly být první organizace, kteří se proti něčemu takovému ozvou.

Jaký pak má vůbec smysl ‚prodávat produkt‘, mluvit o snaze přitáhnout na stadiony rodiny s dětmi, vymýšlet různé více či méně smysluplné inovace s občerstvením, partnery či fanouškovskými kartami, když nejste schopni zajistit ani to základní: Aby se fanoušek na fotbale necítil, že mu od první chvíle může někdo nebo něco ublížit.“

Zoufalé podmínky v sektorech hostí

Tolik Martin Vait, vedoucí video ddělení deníku Sport. Jeho velmi výstižný popis situace ovšem není novinkou. O zoufalých poměrech v sektorech hostí na českých ligových stadionech píšou už několik let zástupci fanoušků ve svých rubrikách v deníku Sport a dříve i v magazínu HATTRICK.

Zvláště veterán z tábora Viktorie Plzeň s přezdívkou Kovi o šikaně ze strany pořadatelů a často zamindrákovaných provokujících „sekuriťáků“, které nevzali k policii a chtějí si „jen tak trochu bouchnout“, referoval už několikrát. Stejně jako o často zoufalých podmínkách v sektorech hostí, co se týče občerstvení či toalet. 

Zástupce FAČR a LFA to nejspíš vůbec nezajímá. Slibují sponzorům vyšší návštěvy, žádají novináře o podporu svých projektů, ale že fandové soupeře musejí strávit utkání na venkovním stadionu za ostnatým drátem v podmínkách koncentračního tábora, to nijak neřeší. Jen sázejí pokuty za chování těch naštvaných a leckdy pořadatelskou službou vyprovokovaných fanoušků soupeře.

Ano, projekty typu „S tátou na fotbal“ neboli „Víkend otců“ jsou chvályhodné. Jen vám nesmějí tatínka zavřít do ostnaté klece a nevinnému dítěti preventivně nastříkat slzný plyn do očí.  

Na Stamford Bridge to šlo

Jistě, někteří hooligans i rowdies dělají na cizích stadionech velké potíže. Ovšem také je známo, že prostředí kultivuje. A prostředí v ochozech hostí v Česku často připomíná vězení.

Ještě nechápu jednu věc. Český fotbal a LFA bojují o každého diváka. V Ostravě jich na zápas se Slavií přišlo oficiálně 11 869. To je 78 procent z kapacity, 22 procent, tedy více než pětina sedaček, byla volných. Přitom vyprodaná kapacita pro hosty je ve Vítkovicích pouhých 858 míst.

Když slávisté v hojném počtu přicestovali do Londýna na utkání Evropské ligy s Chelsea, rozšířili pořadatelé na Stamford Bridge operativně kapacitu prostorů pro hosty. A to šlo o čtvrtfinále Evropské ligy. Takhle se to dělá, když chcete mít plné ochozy.

Jenže ve Vítkovicích by byl asi problém s ostnatým drátem…

ČESKÝ FOTBAL PRO FANOUŠKY!