FAČR má ostudu: Fandové Baníku napadli videosudího! A Baroš, hrající si (asi) na Maradonu, by mohl být zticha

KOMENTÁŘ

Před olomouckým finále Českého poháru/MOL Cupu Slavia Praha – Baník Ostrava (2:0) jsem kolegu z HATTRICKU Jana Hrabálka, který na zápas na Hanou cestoval, upozorňoval na to, že duel pořádá FAČR, takže tam může zase nastat pěkný průšvih. Jednou dokonce po pohárovém finále ještě Goldova disciplinárka potrestala FAČR za tradiční nezvládnutí pořadatelství značnou pokutou. Hlavně, že jsou kluby buzerovány a pokutovány i za nevinná světýlka v ochozech. Když finále pořádá Strahov, je po něm (video)sudí fanoušky Baníku Ostrava surově zbit pěstí do hlavy a slávisty slavící na ploše málem napadne služební pes... 

FAČR má ostudu: Fandové Baníku napadli videosudího! A Baroš, hrající si (asi) na Maradonu, by mohl být zticha

Bude vůbec někdo odpovědný ze Strahova za tohle opakovaně nezvládnuté pořadatelství potrestán? Vždyť FAČR je, pokud jde o průšvihy při organizaci finále domácího poháru či reprezentačních zápasů (viz 1. září 2017 v Edenu zápas kvalifikace MS Česko – Německo 1:2), již recidivistou.

Jak píše server idnes.cz, podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut po utkání slovně i fyzicky napadli tým videorozhodčích, kteří odcházeli ze stanoviště VAR k automobilu. Záležitost řeší policie.

„Jejich řádění nejvíc odnesl asistent videorozhodčího Petr Antoníček, kterého povalili na zem a udeřili pěstí do hlavy. Zasahujícím policistům i pořadatelům stihli utéct. Hlavní sudí Petr Ardeleanu situaci uvedl do zápisu, podrobně ji pak pro potřeby komisí popíše technický delegát Petr Mikel,“ popisuje incident idnes.cz.

Pěstí do hlavy! Sudímu rozbít hubu!“

Napadení týmu VAR: Po skončení utkání při odchodu týmu VAR ze stadionu k automobilu došlo nejprve k slovnímu útoku na tým VAR a následně k fyzickému napadení člena týmu VAR Petra Antoníčka fanoušky FC Baníku Ostrava - povalení na zem a úder pěstí do hlavy. Do několika vteřin došlo k zásahu pořadatelské služby a příslušníků městské policie. Viníci útoku nebyli identifikováni. Z místa ihned utekli,“ uvedl hlavní sudí Petr Ardeleanu do oficiálního zápisu o utkání.

Nelze v této souvislosti nevzpomenout na část textu staré, ještě předlistopadové, písně Jaromíra Nohavici, mimochodem velkého příznivce Baníku Ostrava. Zpívá se v ní:

„Stojím v davech lidu, jsem fanda svýho klubu,

ten gól byl z offsidu, sudímu rozbít hubu!

Kde je ten autokar? Propíchnout pláště!

Dobrý den, sportu zdar, fotbalu zvláště.“

FAČR: „Sudí, příště buďte opatrní“

Během čtvrtka se k incidentu oficiálně vyjádřil také pořadatel zápasu, tedy FAČR.„Jednoznačně tento incident odsuzujeme. Asociace jako pořadatel utkání si zároveň uvědomuje, že došlo k chybě v komunikaci mezi sudími a bezpečnostními složkami, které měly zajistit bezpečný odjezd rozhodčích z místa utkání, a přijme v tomto směru patřičná opatření,“ řekl za FAČR její tiskový mluvčí Michal Jurman.

„Do budoucna chce FAČR v tomto směru ještě více apelovat na rozhodčí tak, aby byli při odjezdech ze stadionů maximálně obezřetní a spolupracovali maximálně zodpovědně se všemi bezpečnostními složkami,“ dodal Jurman.

Sláva, sláva, třikrát sláva. „Buďte, kluci, příště maximálně opatrní,“ řekli taťkové ze Strahova. 

Případem se bude zabývat sportovně-technická komise fotbalové asociace, disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) i policie. Existuje podezření, že se fanoušci dopustili trestného činu výtržnictví, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, případně na tři.

Jak připomíná idnes.cz, není to jediná ostuda, která jde v rámci finále za Baníkem. V 38. minutě ostravský útočník a český internacionál Milan Baroš neunesl, že rozhodčí Ardeleanu proti jeho týmu odpískal pokutový kop a Slavia z něj skórovala.

Coby náhradník Baroš zuřil a bušil pěstí do krytu lavičky náhradníků. Za hrubé nesportovní chování dostal červenou kartu. Ostravský trenér Bohumil Páník se již tradičně a alibisticky přímé odpovědi k Barošově chování vyhnul s tím, že to prý neviděl.

Penalta? Fotbal má taková pravidla…

Tak ještě k té penaltě. Ano, byla přísná.

Byla nařízena za ruku ostravského Václava Procházky na krku v obličeji slávisty Michaela Ngadeua zcela podle platných pravidel. Jak se shodli experti v České televizi, všude jinde na hřišti by za tento zákrok pískal rozhodčí faul. A pokud je v pravidlech uvedeno, že se pokutový kop nařizuje za stejné zákroky jako v poli, pak není co řešit.

Osobně si myslím, že by to mělo být jen za zmaření vyložené šance, jako je tomu u penalt ve všech jiných kolektivních sportech (ledním hokejem počínaje a basketbalem konče), ale fotbal je v tomto směru nejkonzervativnějším odvětvím a často jde i proti původnímu smyslu svých pravidel, tak, jak vznikala (penalta i ofsajd). Ovšem to je téma na jindy.

Navíc napadený videosudí je v tom nevinně, penaltu pískal Ardeleanu hned na hřišti. A co víc, expert ČT Sport a bývalý ligový útočník Luděk Zelenka po záznamu této situace usvědčil samotného Václava Procházku, že nemá pravdu, když tvrdí, že Ngadeua neviděl. Ze záznamu je patrné, že ho dobře viděl a cítil a připravoval si vůči němu obrannou pozici.

„Povím, jak jsem to viděl na hřišti. Procházka ve výskoku zasáhl Ngadeua do krku. A věděl moc dobře, že tam protihráč je. Plácl ho a znemožnil mu hrát balon. Viděl jsem to dobře a byl jsem přesvědčený, že to je milionová penalta. Vůbec jsem nepřemýšlel, že bych nepískl. Teď vím, že byla přísná. Ze záběrů kamer, co jsou k dispozici, to vypadá, že Procházka na něj tu ruku jenom položil. Viděli jsme už větší penalty, nebudeme si nalhávat, že ne. Ale nikdo nemůže říct, že určitě nebyla. VAR do věci nezasahoval. Řekl jsem, jak jsem to viděl. Video by zasáhlo jedině tehdy, pokud by milionově vědělo, že to penalta nebyla. Takhle by jenom hledalo lepší řešení, a to nemá,“ popsal penaltovou situaci pro deník Sport Petr Ardeleanu.

Barošovy scény? A co ten gól proti Liberci?

A vyloučení Milana Baroše? Jak tu situaci mohl z lavičky vidět, bez záznamu?

„Milan Baroš byl už předtím napomínán kolegou Houdkem, protože něco hodil na zem nebo něco takového. Když padl gól, rozmlátil pěstí reklamní banner, co je na lavičce. To je hrubé nesportovní chování. To se stát nesmí. Mě mrzí, že to televize neukázala. Byl by důkaz. Kdyby to lidi viděli a my ho nevyloučili, tak mi teď říkáte, že nadržujeme hvězdám. Za to musíme vyloučit, ať by to byl Messi, nebo 'no name'. Takové chování není normální,“ vysvětlil Ardeleanu deníku Sport.

Baroš je ale nejspíš ten poslední, kdo může v tomto ročníku Českého poháru/MOL Cupu cokoli kritizovat. Liberečtí moc dobře vědí, že mám na mysli dubnové čtvrtfinále poháru proti Slovanu (2:1 po prodloužení), kdy vyrovnávací gól dával Baroš velmi, velmi podivně. (Nejen) podle mého názoru to pravděpodobně bylo Maradonovou „boží“ rukou. Sudí Královec se na to Baroše ptal, ten mu sice hraní rukou popřel, ovšem mezi novináři už o tom mluvit nechtěl.

Pavel Královec tvrdí, že žádný záběr Barošovu hraní rukou zcela bezpečně neprokazuje, já jako bývalý „profesionální“ basketbalista při sledování pohybu té ruky tvrdím, že jinak než touto končetinou branka padnout nemohla.

To už se ale stoprocentně nikdy nedozvíme.

Zato víme, že Milan Baroš za své projevy vůči sudím a okolí mohl být v poslední době vylučován mnohem častěji. Lukáš Zelenka se coby bývalý hráč a Barošův kolega sice internacionála zastal s tím, že šlo možná o jeho poslední profesionální soutěžní zápas a že už kvůli tomu měli být sudí při udělování červené shovívavější a citlivější.

Nemyslím si, citlivější a nad věcí by měl být při své zkušenosti právě Milan Baroš. A pokud na to nemá nervy, ať už toho raději opravdu nechá. Takhle svému klubu i celému fotbalu víc škodí, než pomáhá.

Ostatně jeho zběsilá reakce a následná červená mohly ještě víc vybudit ostravské fanoušky, kteří pak po zápase napadli videorozhodčího.