Videozoufalec Královec opět v akci, zmatený Faltýnek, Sparta prý pracuje s fandy nejlíp a „No, Řího, no cry!“

Videozoufalec Královec opět v akci, zmatený Faltýnek, Sparta prý pracuje s fandy nejlíp a „No, Řího, no cry!“
KOMENTÁŘ

To byl zas víkend! Ne, nechci psát o věcech, co všichni viděli, ať už šlo o slávistické oslavy titulu nebo o bohemkářské oslavy záchrany pět minut po dvanácté, tedy po devadesáté. Spíš si všimnu záležitostí, které nevzbudily takovou pozornost, přestože podle mého názoru měly. Naštěstí je alespoň na sociálních sítích zaznamenali i někteří pozorní kolegové. 

Kozel videozahradníkem

Jak si všiml také bývalý šéfredaktor deníku Sport, dnes Světa motorů, Zbyšek Pechr, komise rozhodčích FAČR asi opravdu nemá žádné limity. Poté, co v semifinále Českého poháru/MOL Cupu Slavia– Sparta (3:0) sudí Pavel Královec chybně v roli VAR změnil Martinu Frýdkovi červenou kartu na žlutou, byl v neděli při ligovém derby Slavia – Sparta (2:1) u videa zase. To je schválnost, nebo úplná pitomost? Kozel videozahradníkem.

Můžeme vést plamenné diskuze o tom, jestli systém VAR a ligová nadstavbová část ve specifickém českém fotbalovém prostředí pomáhají, či spíše škodí, ovšem na tom, že tuhle komisi rozhodčích je třeba v létě zcela rozprášit, bychom se měli shodnout. Předseda Jozef Chovanec se po jarním infarktu zcela odmlčel. Možná dospěl k názoru, že ani ty velice slušné peníze nestojí za to kazit si takhle pracně a zaslouženě vybudovaný respekt během své bohaté hráčské a trenérské kariéry. Ovšem odejít by měli všichni.

Což je ale za dané konstelace a rozložení strahovských sil asi jen zbožné přání. A co na to Ligová fotbalová asociace (LFA), jejíž zástupci tuhle komisi během sezony opustili? Že mlčí?

Cena za bojkot derby v Edenu?

Tohle je také zajímavá zpráva. Sparta dostala Cenu Lukáše Přibyla, tedy cenu za nejlepší práci s fanoušky! To je v sezoně 2018/2019 ironie ironií. Klub, jehož fandové bojkotují zápasy kvůli vedení, po němž žádají demisi. Klub, na jehož závěrečné derby přijde asi jen desítka nebo patnáctka „stávkokazů“. Klub, který komunikuje se svými příznivci tak dobře, že ani pořádně nevědí, proč někteří hráči nejsou v nominaci na zápas. Klub, jehož příznivci vniknou při utkání Evropské ligy na hrací plochu a způsobí tím mezinárodní ostudu?

Za co je ta cena? Za bojkot derby v Edenu? Nebo za vyzývání klubového vedení včetně majitele k demisi při posledním domácím utkání s Jabloncem?

Som z toho volaký zmätený… A to nenisom major Terazky.

Sparta vyhrála Cenu Lukáše Přibyla před Slavií, Viktorií Plzeň a Duklou. Chápu, že slávistům, jimž byla zavřena Tribuna Sever, se asi šéfům z LFA nechtělo cenu dávat. I když komunikace s fandy v Edenu je jinak z ligy nejlepší, takhle by si to asi kamarád Lukáš Přibyl nějak představoval, podobně sám vedl dialog se svými věrnými klokany.

Plzeňští to za hozenou světlici a zranění divačky na Spartě také nemohli dostat. A čtvrtá Dukla? Za co? Že na Julisku skoro žádní fanoušci nechodí a že měla zase nejhorší návštěvy? Chlapi, změňte kritéria, nebo tuhle cenu raději nikomu nedávejte. Nějaké působivé prezentace na webech, schůzky s pečlivě vybranými fandy atd. jak vidno, nedávají moc smysl.

Ohrozil eurovolby hokej? Nebo že by duel Boleslav-Zlín?

Jsem rád, že si toho všiml i Luboš Brabec ze Sportu. Bodrý místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek při svém odborném komentáři výsledků eurovoleb pravil, že lidé dali možná přednost hokeji.

Tak určitěěěě! V pátek, kdy se volilo od 14 do 22 hodin, byl na MS v ledním hokeji na Slovensku volný den. A v sobotu se od 8 do 14 hodin také nic nehrálo. První semifinále Rusko - Finsko začalo hodinu a čtvrt po uzavření volebních místností, zápas Čechů s Kanadou, který měl nejspíš Faltýnek na mysli, měl první buly pět hodin a čtvrt po skončení voleb.

Jestli ono to takhle nějak nebylo i s tím Kapschem.

Většinou, když se politici pouštějí do svých výroků v souvislosti se sportem, bývá to trapas a průšvih.

Jediné, co by mohlo eurobovolby časově ohrozit, byl v pátek od 18 hodin odvetný finálový zápas play-off skupiny o 7. až 10. místo, tedy o šanci na účast v předkole fotbalové Evropské ligy, Mladá Boleslav – Zlín (3:0). Na ten přišlo přísně 3063 diváků. A Česká televize s ním raději utekla na stanici ČT 2, protože na ČT Sport dostal přednost závod Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě. Jely se tam v pátek short tracky…

Jó a v sobotu dopoledne eurovolbám konkurovaly např. v ČFL líté boje Převýšova s Vltavínem a Vyšehradu s Jiskrou Ústí nad Orlicí.

Neplač, muchomůrko

A ještě jedna věc. Knížku „Neplač, muchomůrko“ mají děti rády. Nevím ale, co to je za dobu, když na oko drsný hokejový trenér (ano, myslím Miloše Říhu staršího) brečí jak malá holka, že Češi byli na MS až čtvrtí? Třeba to někoho dojalo, ale mě ne. Bylo mi trapně za něj. Samozřejmě, že připouštím, že chlapi mohou plakat, ale úplně v jiných situacích. Tady nešlo o život. Ani o žádné Nagano. A jestli byl kouč národního týmu společensky unavený, což lidsky také chápu, měl se (nebo měli ho) raději ukrýt někam do klidu.  Jak říká nejmenovaný kolega: „Kouč, který si hraje na drsňáka, by neměl při prvním nezdaru roztéct jak máslo na slunci.“

Tady bych měl jeden příklad z fotbalu. Po posledním velkém turnaji, jehož se čeští reprezentanti zúčastnili, tedy po EURO 2016 ve Francii, přišel na tiskovku tehdejší asociační předseda Miroslav Pelta úplně v pohodě s jediným komentářem: „Chlapi, neblázněte, kdybychom dali Turkům první gól, byli bychom dneska ještě na šampionátu. To je celé.“

Trenér Pavel Vrba mu nijak neoponoval. Za několik dní se ukázalo, že předčasně odchází na angažmá do Ruska, které si údajně měl vyjednat už během šampionátu. S úsměvem a bez výčitek.

Takže, jak by zpíval klasik Bob Marley: „No, Řího, no cry“.