Pět posledních finále Ligy mistrů: Končí španělská pětiletka. Napodobí je i Angličané?

Pět posledních finále Ligy mistrů: Končí španělská pětiletka. Napodobí je i Angličané?

V sobotu bude jasno o dalším králi Evropy. Po dlouhé době je jisté, že na trůn neusedne některý španělský klub, což bylo v posledních letech pravidlem. Vlastně po sezóně 2012/2013, kdy se konalo německé finále, tomu tak bylo. Atlétiko však letos nedokázalo přejít přes Juventus, stejně jako Real přes Ajax či Barcelona v semifinále s Liverpoolem. Končí španělská pětiletka, ale slušelo by se za ní ohlédnout.

Letos nás čeká anglické finále, ve kterém změří síly Tottenham s Liverpoolem. Po dlouhé době vidíme ve finále ostrovní celek, pokud pomineme loňský vzestup Reds. Naposledy tomu tak bylo v sezóně 2011/2012, kdy Chelsea v Allianz Aréně pokořila domácí Bayern Mnichov. Mohlo by se ale blýskat na lepší časy, neboť oba finalisté jsou v posledních letech na vzestupu, navíc se může probudit třeba i Manchester City nebo Chelsea. Anglické týmy mají svou sílu, což dokazuje i fakt, že letos ovládly i Evropskou ligu. Španělé nečekaně vyklidili až příliš snadno pozice.

2013/2014 Real Madrid - Atlético Madrid 4:1 (Estádio da Luz, Lisabon)

Tehdy bylo Atlético velice blízko triumfu, ale na přesný zásah Godína z prvního poločasu dokázal v samotném závěru odpovědět Ramos. Prodloužení již bylo jízdou Bílého baletu, který nakonec v Portugalsku ovládl finálový zápas.

2014/2015 Barcelona - Juventus 3:1 (Olympiastadion, Berlín)

Juventus snil v Berlíně o návratu na trůn, ale proti byl katalánský gigant, kterému se v posledních letech náramně dařilo, i když u kormidla již nefiguroval Guardiola. S katalánským gigantem se ziskem cenné trofeje loučil Xavi a branka Moraty nestačila na přesné zásahy Rakitiče, Suáreze a Neymara.

2015/2016 Real Madrid - Atlétiko Madrid 1:1, 5:3 na penalty (San Siro, Milán)

Na slavném italském stadiónu se sehrálo další madridské derby, které tentokrát musely rozhodnout až pokutové kopy. Po prodloužení byl stav 1:1, opět se mezi střelce zapsal kapitán Sergio Ramos. V penaltové loterii byl pak úspěšnější Real, který proměnil pět pokusů, zatímco na straně soupeře selhal Juanfran.

2016/2017 Real Madrid - Juventus 4:1 (Millennium Stadium, Cardiff)

Po Berlínském nezdaru chtěla Stará dáma v prestižní milionářské soutěži uspět, ale do cesty se jí postavil další španělský obr. Na úvodní trefu Ronalda ještě dokázal odpovědět Mandžukič, jenže pak Buffona překonali ještě Casemiro, znovu Ronaldo a Asensio. Real dokázal obhájit primát a bylo jasné, kdo vládne Evropě.

2017/2018 Real Madrid - Liverpool 3:1 (NSC Olimpiyskiy Stadium, Kyjev)

Pod taktovkou schopného kouče Zidaneho dokráčel Real i napotřetí do finále, kdy v Kyjevě vyzval Liverpool. Očekávala se velká bitva, ale Ramos hned zkraje utkání vyřadil Salaha a chybující Karius daroval ušatý pohár Bílému baletu. Nesmíme zapomínat i na nůžky, které v tomto zápase předvedl Gareth Bale.