Vyšehrad po čtyřech letech zpátky ve druhé lize? Šéf Slavoje má o ambicích týmu jasno...

Vyšehrad po čtyřech letech zpátky ve druhé lize? Šéf Slavoje má o ambicích týmu jasno...
ROZHOVOR

Na Vyšehradě prožívají opravdovou fotbalovou renesanci. Po umístění na třinácté a čtrnácté příčce se ambiciózní Slavoj zase vyhřívá na čele tabulky České fotbalové ligy. Ba co víc – je hodně blízko tomu, aby třetí nejvyšší soutěž ovládl a zajistil si tak možnost postoupit. Pokud přijde, vedení klubu v čele s Jaroslavem Klímou na ni kývne a šemíci si po čtyřech letech zase zahrají druhou ligou.

„Licenci pro start ve druhé lize jsme podali a náš zájem postoupit trvá,“ potvrdil v rozhovoru pro eFotbal.cz nejvyšší muž vyšehradského fotbalu Jaroslav Klíma. „Klub je dlouhodobě stabilizovaný a zabezpečený. Co se týče našeho klubu, tak tam není zásadní finanční rozdíl v tom hrát třetí, nebo druhou nejvyšší soutěž,“ vyloučil prezident Slavoje možné problémy ohledně naplnění rozpočtu.

Tyto úvahy vůbec nejsou mimo. Tým pod vedením trenérů Romana Veselého a Oldřicha Pařízka se dvě kola před koncem vyhřívá na první příčce a k jistotě triumfu v soutěži mu stačí, když uhraje dva body. V takovém případě by se šemíci vůbec nemuseli zaobírat výsledky druhých Záp, které jsou jedinou reálnou hrozbou.

„Zůstáváme ale pokorní. K jistotě postupu potřebujeme uhrát ještě dva body a máme před sebou ještě dvě velmi těžká utkání,“ varuje před uspokojením Klíma. Třetiligový lídr už může slavit tuto sobotu pod domácím souboji s Litoměřickem, druhou šanci bude mít případně o týden později na půdě rozjeté Olympie Radotín.

Dvoufázové tréninky přinesly kýžené ovoce

Slavoj prožívá doslova brilantní jaro. Bodově naprázdno nevyšel zatím ani jednou a od 23. března, kdy padl po penaltovém rozstřelu s Benešovem, už slavil pouze vítězství. A jen ve dvou případech to bylo za dva body, z posledních osmi zápasů vytěžil maximální počet bodů. Tady nasadil k rozhodujícímu trháku, který ho pravděpodobně katapultuje do druhé ligy.

Na Vyšehradě si jdou za tímto cílem od samotného startu jarní části sezony. „Tréninkový cyklus jsme přizpůsobili tomu, abychom byli připravení a konkurenceschopní, kdyby se nám náhodou podařilo postoupit. Hráči trénují celou jarní část dvoufázově, k tomu jsme navíc rozšířili kádr,“ podotkl Klíma.

Náročnější příprava se následně logicky odrážela i na hřišti. „Je to jeden z aspektů, proč jsme první, protože jsou zápasy, kdy se práce v tréninku prostě projeví. ČFL je hodně vyrovnaná, kolikrát není znát rozdíl, ani když hraje první s posledním. Vidět je to i na výsledcích,“ má jasno prezident Slavoje.

Klíma byl u toho, když Vyšehrad před čtyřmi lety využili možnost zahrát si poprvé v klubové historii druhou nejvyšší soutěž. Šemíky tehdy vedl jako trenér a má tak srovnání, zda by současný kádr mohl v případě posunu o patro výš obstát a hrát důstojnou roli.

„Kádr by určitě potřeboval o nějaké hráče doplnit, ale není to počtově tak, jako před ročníkem 2015/2016. Tehdy byl Vyšehrad jako přesýpací hodiny. Postoupilo se ze třetího místa, tři čtvrtě kádru skončilo, přišlo hrozně moc nových tváří a jen minimum hráčů mělo s druhou ligou zkušenost. Teď je to úplně jinak. Hodně hráčů ze současného kádru může druhou ligu kopat,“ dodal šéf vyšehradského Slavoje, mezi jehož tahouny v letošní sezoně patří protřelý stoper Ondřej Švejdík či ze Sparty zapůjčený útočník David Čapek, se 13 trefami nejlepší střelec týmu.

Jedna místenka, tři vážní zájemci. Kdo nakonec povýší z MSFL o patro výš mezi profíky?