Jaromíra Nohavica: Hymnu Baníku Ostrava jsem já nenapsal

Jaromíra Nohavica: Hymnu Baníku Ostrava jsem já nenapsal

Baník Ostrava má snad nejpevnější a nejtvrdší fotbalové příznivce. Fanouškovská podpora je pro hráče vydatná pomoc, na druhé straně musí klub čas od času za nedisciplinovanost v ochozech zaplatit pokutu. Ale to se stává i v lepších rodinách.

S genezí fotbalové hymny Baníčku, my jsme s tebou, nás kdysi na svém webu seznamoval Jarek Nohavica. „Je neděle 9. března 2008, půl čtvrté odpoledne a já začínám psát své archivní stránky, protože večer na Bazaly přijede Slavia Praha, a já tam musím být /…/

 Kdysi před léty jsem si napsal sportovní, trochu legrační a satirickou písničku o fandech (Fotbal – pozn. aut.). S kytarou na koncertech měla úspěch, ale opravdovým hitem se stala teprve tehdy, když jsem ji začal hrát s heligonkou (harmonika – pozn. aut.). Melodie i text, jako by byly pro ni zrozeny. Obě verze, kytarovou i heligonkovou, si dnes můžete poslechnout. Díky této písni mne před lety oslovili skrze kamaráda Marcela (zvaného Woodman) noví mladí kluci, kteří přišli do vedení Baníku, a požádali mne, zda bych nepomohl natočit baníkovskou hymnu.

Velmi zvědavý jsem přišel do studia ostravského rádia. Se mnou i třicet chlapů z baníkovského ostrého fanouškovského jádra. Já takové chlapy znám, žiju tady už padesát čtyři let, takže mi nikdo nemusí nic povídat o tom, co umí či neumí a jací jsou. Měli připravený svůj vlastní popěvek. Poslechl jsem si ho a věděl jsem, že má práce bude jednoduchá: najít správnou tóninu, tempo, a nechat je zpívat. Byli famózní.

„Baníčku my jsme s tebou“ je chorál, který se nedá vymyslet u zeleného stolu. Ten byl napsán na tribuně, fandy, životem. Mělo by mi sice dělat dobře, když tolik novinářů pořád dokola tvrdohlavě tvrdí, že jsem autorem této písně (naposled opakuji – NEJSEM!), ale mě stačí pocit, že jsem tehdy byl u toho, když se hymna klubala do světa. A že si ji mohu zazpívat s tisíci baníkovskými na Bazalech.“

O CELÉM PŘÍBĚHU VZNIKU HYMNY BANÍKU OSTRAVA (VČETNĚ CELÉHO JEJÍHO TEXTU) SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 16. KVĚTNA 2019.