Lídr devatenáctky Heidenreich: Zopakovat úspěch Hřebíkovy party? Věřím, že na to máme!

Lídr devatenáctky Heidenreich: Zopakovat úspěch Hřebíkovy party? Věřím, že na to máme!
ROZHOVOR

Už za měsíc začne v Arménii evropský šampionát hráčů do 19 let. Na ostře sledovaném turnaji nebude chybět ani český výběr, který povede do boje s kapitánskou páskou David Heidenreich. Osmnáctiletý stoper italské Atalanty Bergamo a nejlepší starší dorostenec za loňský rok v rozhovoru pro eFotbal.cz prozradil, s jakými ambicemi čeští mladíci na Euro vyrazí, kde vidí největší sílu týmu i to, jestli má současná devatenáctka na to, aby zabojovala o medaile.

S jakými ambicemi na Euro do Arménie pojedete a jak těžcí soupeři vás ve skupině čekají?

Chceme se určitě dostat do semifinále. Los k nám byl celkem příznivý, z naší skupiny se rozhodně postoupit dá. I tak nás ale samozřejmě nečeká nic jednoduchého. Jako favorita beru Francii, nicméně těžší zápasy očekávám proti Irsku a Norsku, protože do nich půjdeme v roli favorita.

Je výhoda nebo naopak nevýhoda, že začínáte hned proti největšímu favoritovi skupiny Francii?

Za mě je to výhoda. Už v kvalifikaci se nám nepovedl úvodní zápas s Anglií a i přes porážku porážku jsme dokázali průběh ve skupině zvrátit a po dvou výhrách postup na Euro nakonec vybojovat. Takže i kdyby se nám vstup nepovedl, pořád před sebou budeme mít další dva zápasy na to, abychom si zajistili místenku v semifinále.

Mrzí vás, že se ve skupině nepotkáte se starými známými z Itálie?

Trochu mě to mrzí, nicméně doufám, že si to vynahradíme v semifinále, případně ve finále.

Itálie, Anglie i Španělsko na kolenou! 7 cenných skalpů českých mládežnických výběrů

Kde vidíte hlavní přednosti současné české devatenáctky?

Jsme jeden tým. Už jsme si prošli nejen kvalifikací, ale i dalšími turnaji. Pojí nás soudržnost, společná touha po vítězství a nevzdávat se ani v momentě, kdy to s námi nevypadá nejlépe. To jsme ostatně ukázali právě v kvalifikaci. Jen tak nás něco nezlomí.

Myslíte, že je ve vašich silách zopakovat úspěch, na který dosáhla devatenáctka v roce 2011? Tehdy tým kouče Jaroslava Hřebíka kolem Koubka, Kalase, Kadeřábka, Skaláka či Krejčího došel až do finále, kde padl v prodloužení se Španěly...

Bylo by to super. Věřím, že na to máme, chceme si vytyčit ty nejvyšší cíle. Zahrát si finále by bylo něco úžasného, nicméně k němu vede dlouhá cesta a na šampionátu se představí výborné týmy. Uvidíme.

Devatenáctku povede jako kapitán. To musí být velká čest i vzhledem k tomu, že Euro se těší tradičně značné pozornosti...

Je to pro mě opravdu velká čest. Být kapitánem v reprezentaci je jedním z mých snů. Vést tým jako kapitán je skvělý pocit, zároveň cítím zvýšeno odpovědnost za to, jak se týmu daří. Na turnaji se naskýtá jednoznačně velká šance se ukázat a vytáhnout. A to platí samozřejmě pro každého. Bude tam dost očí a spousta agentů.