Ardeleánu, práce všeho druhu

Ardeleánu, práce všeho druhu

Když osmatřicetiletý veterán Josef Jindřišek zachránil v devadesáté páté minutě utkání s Opavou Bohemku v lize, propukl celý Ďolíčekv nezadržitelný jásot. Lavička „klokanů“ se seběhla u rohového praporku, Ivan Trojan v duchu děkoval Anděli Páně, Antonín Panenka na moment zapomněl na svou bělehradskou penaltu a Karel Šíp si připadal jako na Všechnopárty. Energie z Ďolíčku mohla na chvíli napájet celé Vršovice, jen všichni pánové zapsaní na listině rozhodčích zbělali strachem.

Jindřiškův gól pro ně totiž znamenal jediné – v konečné tabulce skupiny o udržení se Bohemkavyhoupla před Příbram a odsunula ji do baráže, kterou dva z nich budou muset odřídit. A pískat Příbram v zápase, ve kterém jí o něco jde, se rovná společenské sebevraždě. Je to podobné jako vyhrát ve sportce. Přijdete si asi na pěkný balík, ale už nikdy se nesmíte ukázat ve svém rodném městě, musíte změnit bydliště i zaměstnání, přerušit veškeré své kontakty a smířit se s tím, že vás všichni budou nenávidět.

Většina rozhodčích proto okamžitě objednala předsezonní last-minute zájezdy na Krétu, Radek Příhoda raději ve čtvrté třídě okresu Louny ukončil kariéru a Petr Ardeleánu záměrně zmastil finále MOL Cupu takovým způsobem, aby si minimálně půl roku nezapískal. Jenže co se nestalo… finále poháru mezi pražskou Slavií a ostravským Baníkem si pochopitelně nenechal ujít příbramský boss a Ardeleánův tragický výkon na něj udělal obrovský dojem.

„Tyvole, ten kluk to má dobře v malíku,“ houkl na svého syna, s kterým sledoval finále na plátně nataženém přes svůj ikonický balkón, z něhož pravidelně sleduje všechna utkání, pokud zrovna není na masérském kurzu.

„S tim by se dalo pracovat, co myslíš, mladej?“ poňoukal syna k nějaké akci.

„Táto, neblbni, máme Rézu s mladym Matouškem, ty to přece urvou, vždyť si mi to sám říkal,“ bránilo se jablko, jež padlo daleko od stromu.

„No to jo, ale musíš to mít přece pojištěný. Správnej chlap má vždycky záložní plán, to si pamatuj,“ udělil mu protřelý boss otcovskou lekci. „Já mu jenom cinknu, hele,“ dodal poté, co si lokl dvanáctileté whiskey. „Uvidíš, že nastaví hezky jenom minutičku a v šatně bude dřív, než bys řek,Jech‘. Tyhle fígle už já moc dobře znám.“

Za pět minut už držel u ucha telefon a vytáčel číslo ze svého seznamu oblíbených.

„Čau Peťo, ty kluku zlatej, potřeboval bych píšťalku do baráže, co myslíš?“

Ardeleánu se zhluboka nadechl. Tepová frekvence po úprku do útrob stadionu před rozhněvanými chachary mu stále nechtěla spadnout pod 180, ale i tak měl dobrou náladu. Věděl, že po té penaltě ho letos už nikdo příčetný pískat nenechá.

„Dobrý den, pane boss, to asi nepůjde. Viděl ste tu penaltu a to nastavení? Z toho kouká pěkný flastr…“

„Právě že viděl, kamaráde, a byla to paráda. Vopravdu prvotřídní práce. Přesně tohle potřebujeme,“ křičel boss do telefonu nadšením celý bez sebe…

ZÁVĚR POVÍDKY SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 13. ČERVNA 2019.