Nový sportovní ředitel Dukly: Chtěl bych tady mít vítězné typy hráčů, chybějí zde osobnosti typu Gedeona

Nový sportovní ředitel Dukly: Chtěl bych tady mít vítězné typy hráčů, chybějí zde osobnosti typu Gedeona

Dukla se poroučela o soutěž níže i přesto, že dejvické áčko pracovalo s rozpočtem přesahujícím 100 milionů korun. Podle Pavla Vandase, který zaujímá novou trojpozici výkonného ředitele, sportovního ředitele i člena představenstva, jde o známku toho, že ne vše se na Praze 6 dělalo dobře.

"Klub určitě nefungoval tak, jak by měl. Těch dalších konkrétních příčin je hned několik. Z dlouhodobého hlediska to vidím tak, že po odchodu trenéra Luboše Kozla a následně Jaroslava Šilhavého se nenašel takový trenér, který by jednoho nebo druhého plnohodnotně nahradil. Už dvě sezony před touto poslední sestupovou se klub zachraňoval. Před dvěma roky se zachránil tuším čtyři nebo pět kol před koncem a v minulé sezoně se Dukla zachránila dvě kola před koncem. Jako další příčinu vidím dlouhodobě velmi špatnou přestupovou politiku. Za posledních 5 let přestoupilo do klubu přes 60 fotbalistů. Za slušnou finanční přestupovou částku však odešli pouze tři hráči, což je tristní. Ostatním hráčům jednoduše skončila smlouva a odešli zadarmo nebo za pakatel. Další neomluvitelná věc. V ČR je 90 % klubů závislých na tom, zda se jim podaří dobře prodat své hráče. Ti, kterým se to dlouhodobě nedaří, se tak dostávají do velkých finančních problémů. Jako další důležitou příčinu, jsem viděl tu skutečnost, že kádr A mužstva vstupoval do tohoto soutěžního ročníku se 14 hráči, kterým končila v průběhu sezony nebo hned po ní profesionální smlouva. To je věc, která v profesionálním kolektivním sportu nesmí nastat. Je to absolutně manažersky špatně. Kde je ochrana investic? Navíc, jaká může být obecně motivace u hráčů na jaře, kdy klub bojuje o život v udržení v I. lize, když většina hráčů neví, co s nimi od další sezony bude? Jaký mohou mít tito hráči vztah ke klubu? Budou riskovat nasazení v osobních soubojích v těchto zápasech? Můžeme si říkat, že jsme všichni profíci, ale u některých to tak bohužel není. Prostě podvědomě je to jinde. Jako zlomovou vidím také tuto zimní přestávku. Po nástupu Romana Skuhravého do funkce hlavního trenéra se mu podařilo s mužstvem zapnout a získat do konce prosince bravurních 15 bodů, což byla slibná pozice pro vstup do jarní části. Následoval ale řez mužstvem a velmi krátká zimní příprava. Jaro už nebylo z více důvodů úspěšné a při zisku pouze pěti jarních bodů ve zbývajících kolech základní části tým vstupoval do skupiny o udržení takřka s nulovou šancí na úspěch. Tyto všechny věci se vzájemně prolínají a úzce spolu souvisí," ozřejmil na webu fkdukla.cz čelní představitel Dukly.

Ten připomněl, že rozpočet do následujícího ročníku 2019/2020 ve FNL bude mnohem menší. "Majitel v médiích to už zmínil, budeme se pohybovat v ponížení více než o polovinu rozpočtu loňského. Bude to velmi náročné, ale já věřím, že to zvládneme. Čeká nás v klubu hodně práce, je toho dost co zlepšit a nezbývá nám, než si vyhrnout rukávy, utáhnout opasky a pustit se tvrdě do ní," burcoval Vandas, jehož slova vyšla na stránkách fkdukla.cz.

Co si dal v novém prostředí za své prvotní cíle? "Pro mě je důležitá stabilizace a organizace klubu, v kterém bude každý vědět, za co je odpovědný. Budu náročný a kdo nebude stačit, s tím se rozloučíme. Budu vyžadovat profesionální přístup, a to nejen od hráčů, ale i od trenérů a členů širšího managementu. Budu chtít výsledky, a to znamená rvát se o každý bod v každém utkání a dále konkrétní výsledky v podobě práce při zdokonalování hráčů, kdy jediné měřítko vidíme každý týden na fotbalovém hřišti. Jsme profesionální klub, tak se o jiném přístupu než profesionálním bavit ani nemůžeme. Ať už jako člen představenstva, tak i následně jako pozorovatel zvenčí jsem měl dříve pocit, že z Dukly se stala chemická laboratoř, ve které si někteří jedinci nebo skupinky dělaly svoje pokusy, které ale bohužel nevycházely a nic se nedělo. To jednoznačně skončilo. Dále je pro mě důležitá stabilizace A mužstva. Vybudování silného týmu, který bude hladový po úspěchu a ve kterém budou hráči, kteří si váží toho, že hrají v FKD. Chtěl bych tady mít vítězné typy hráčů, chybějí zde osobnosti typu Patrika Gedeona. Je mi jasné, že nemůžeme konkurovat špičkovým klubům v ČR, proto ty nejlepší hráče neudržíme. Pro ty nejlepší bohužel nebude FKD nikdy cílová stanice. Tomu i rozumím. To by měla být pro většinu hráčů motivace. A právě takové mužstvo by se mělo pokusit o návrat do první ligy co nejdříve," uzavřel na fkdukla.cz funkcionář, jenž byl v minulosti také sportovním ředitelem ve Viktorii Plzeň a řadu let pracoval jako agent.