Mareš chce pomoci Vachouškovi a nejen to: Rád bych Teplice vrátil do evropských pohárů

Mareš chce pomoci Vachouškovi a nejen to: Rád bych Teplice vrátil do evropských pohárů

Ofenzivně laděný bojovník Jakub Mareš se vrátil po osmi letech zpět na teplická Stínadla. Hlavní kouč Sklářů Stanislav Hejkal s ním však zatím pracovat nemůže. Důvod?

"Mám ještě smlouvu v Lubinu do konce června a žádná odpověď ze Zaglebie do Teplic nedorazila, že by mě klub uvolnil dřív. Proto jsem se musel hlásit na pondělním prvním tréninku letní přípravy v Polsku a snad se mi podaří s tamním klubovým vedením domluvit dřívější ukončení angažmá. Tuhle skutečnost ale Štěpán Vachoušek i trenér Hejkal ode mne dopředu věděli, když jsem podepisoval novu tříletou smlouvu. Bylo by to nepříjemné jak pro klub, tak i pro mě osobně, kdybych musel zůstat v Lubinu do posledního červnového dne, protože česká liga začíná v půli července," uvedl v interview pro magazín Gól bývalý hráč Ústí nad Labem, Slovácka, Sparty, Mladé Boleslavi, Dukly, Ružomberoku či Slovanu Bratislava.

Vicemistr světa do dvaceti let z kanadského šampionátu v roce 2007 přitom mohl hrát dál Ekstraklasu. PRoč se tak nestalo? "Mohl jsem zůstat dál v polské lize, ale žádný klub nebyl tak blízko domů jako Lubin. Opakovaně mě chtěly Kielce, kam teď z Gliwic přestoupil Michal Papadopulos, který to tam ale má z Ostravy tři hodiny jízdy. Museli bychom se s rodinou zase stěhovat, a to se nám nezamlouvalo. Teplice měly o můj návrat velký zájem, na rozdíl od polských klubů nabízely i delší kontrakt. Chtěl bych jim pomoci vrátit se do evropských pohárů, které se na Stínadlech naposledy hrály, když jsem tady ještě kopával. Taky chci pomoci Štěpánu Vachouškovi na jeho nové fotbalové parketě sportovního manažera. Není zdaleka jediným, s kým jsem v Teplicích před lety hrával. Byli tady už Tomáš Grigar, Admir Ljevakovič, Tomáš Vondrášek, mladíky byli Moulis a Jindráček. Znám i spoustu lidí v klubu a jeho zázemí," doplnil na gol.cz nový spoluhráč Kučery, Hory, Grigara či Ljevakoviče.

S jakými ambicemi hodlá vstoupit do staronového severočeského prostředí? "Je mi jasné, že se ode mne v Teplicích očekávají především góly. K tomu ale potřebuji také servis od spoluhráčů, protože jsem silný hlavně ve vápně. Mám už ale v kariéře dost za sebou, takže věřím, že se nám to společně bude dařit. Budu si muset zvyknout i na jiný fotbal, než jaký praktikují polské kluby, i na nižší návštěvy. V Krakowě proti Wisle jsme hráli před 25 tisíci diváků, ve Varšavě na Legii jich přišlo minimálně třicet tisíc. V závěrečném kole, kdy hrála na dálku o titul s Gliwicemi, nás musela kvůli zachování mistrovské naděje bezpodmínečně porazit. Ale utkání skončilo remízou 2:2, byl to můj poslední zápas v dresu Zaglebie, který jsem si zase oblékl jako náhradník. V Lubinu jsem se rozloučil kolo předtím proti Cracovii. Měl jsem ohromnou motivaci se ukázat, byla na mě penalta, pak jsem vstřelil gól, který ale neplatil kvůli ofsajdu. Musím si na něj počkat do české ligy. Vím, že jsem mezi čekateli do Klubu ligových kanonýrů týdeníku Gól. Ke vstupu mezi stovkaře mi aktuálně schází 26 branek, což není málo, ale ani moc, kdyby se mi střelecky dařilo jako v Ružomberoku a ve Slovanu," připomněl své nedávné slovenské úspěchy dvaatřicetiletý Mareš.