Od léta velké změny pravidel. Útočník nesmí stát ve zdi, gól nastřelenou rukou neplatí, dorážky z penalt se ruší!

Od léta velké změny pravidel. Útočník nesmí stát ve zdi, gól nastřelenou rukou neplatí, dorážky z penalt se ruší!
KOMENTÁŘ

Ve středu byl vylosován nový ligový ročník, který začne už v pátek 12. července, ovšem nikdo moc nepřipomíná, že už 1. července vejdou v platnost četné změny pravidel, které IFAB, pravidlová komise FIFA, schválila na svém zasedání ve skotském Aberdeenu již začátkem letošního března. A nejsou to zrovna malé změny. Tak aby nebyl nikdo zase překvapen, jak svého času bývalý reprezentační trenér Pavel Vrba, když se změnil výklad pravidla o ofsajdu.   

Jak už bylo v březnu konstatováno, IFAB se svou změnou pravidel podle svých vlastních přišla proto, aby bojovala proti zdržování a podvádění v zápase. Důvodem novinek byly hlavně nešvary během loňského mistrovství světa v Rusku.

Pro připomenutí, schválené změny vypadají takto, vybíráme jen ty nejdůležitější (dalších drobných novinek je více):

a) členové útočícího mužstva nebudou moci stát ve zdi bránícího týmu

Při volném přímém kopu členové útočícího mužstva již nebudou smět být ve zdi promíchání s hráči bránícího celku. Fotbalisté týmu, který má výhodu kopu, budou muset stát minimálně jeden metr od obránců. Mělo by ubýt strkanic a zdržování při zahrávání „trestňáků“! Neubyde ale také gólu z volných přímých kopů:

b) Střídající hráč by měl při odchodu z hrací plochy opustit hřiště v nejbližším možném místě.

Nemělo by tedy docházet v závěrech zápasů ke zdržování formou tzv. taktického střídání, kdy střídaný hráč zdržujícího týmu, které vede nebo drží kýženou remízu, zmizí co nejdále od středové čáry. A pak natahuje čas loudavou chůzí nebo „během“, který je pomalejší než běh.

Situaci by vyřešila hra na čistý čas, který už dávno preferuje většina kolektivních sportů. Návrhy na dvakrát třicet nebo pětatřicet minut čistého času, což už před devíti lety mj, propagoval v magazínu HATTRICK Petr Čech, konzervativní IFAB zatím za své nevzala. Přitom by hra na čistý čas jakékoli podobné zdržování během CELÉ hry okamžitě zamezila…

c) Gól vstřelený rukou, byť nastřelenou, neplatí.

„Chtěli jsme přesnější a detailní definici hraní rukou,“ uvedla agentura Reuters citaci dle prohlášení IFAB. „V případech, kdy bude dosaženo branky přímo rukou, byť neúmyslnou, nebo si hráč do šance pomůže rukou, byť neúmyslnou, nebude gól platit,“ je přesné znění pravidla. Góly nebudou uznány ani v případě, že mu bude ruka nastřelena a on nevykoná žádnou aktivitu k tomu, aby se míč od ruky odrazil. Zkrátka gól vstřelený rukou členům IFAB neseděl. To se ovšem týká jen „rukou“ v útoku, obraně to zůstává s nastřelenou rukou jako předtím.

d) Při pokutových kopech jsou zakázány jakékoli dorážky.

Toto pravidlo by mělo výrazně urychlit zahrávání penalt, které byly v současnosti narušovány tím, že se hráči stavěla na čáru šestnáctky. V rámci toho docházelo často ke strkanicím a bojům, aby měli fotbalisté lepší výchozí pozici pro sprint k bodu pro penaltu, aby balon dorazili, nebo ho naopak odkopli do bezpečí. Ubude také počet opakovaných zahrávání z důvodu předčasného vniknutí hráčů do velkého vápna ještě před zahráním samotného pokutového kopu. Jakmile brankář penaltu chytí či míč půjde vedlenebo do tyče, bude hra přerušena a bude navázána jako při volném přímém kopu pro bránící mužstvo.

e) Při zahrávání penalty se brankáři nemohou dotýkat brankové konstrukce, nemohou se nikterak pohybovat, musejí stát alespoň částí jedné kopačky na brankové čáře a nesmějí stát za ní.

Dosud se brankáři snažili střelce penalty jakkoli znervóznit. Poskakování ze strany na stranu, bouchnutím do břevna, postojem mimo brankovou čáru atd. To by mělo zmizet. Gólmani musejí zůstat v klidu na brankové čáře a vyčkat do zahrání pokutového kopu.

Budou to ale dělat a ohlídají to rozhodčí?

f) Při odkopu od branky nebude muset míč opustit šestnáctku.

Brankáři mohou svým spoluhráčům nahrát už i v pokutovém území. To ovšem, umožní i soupeři rychlejší a vyšší presink. Míč bude ve hře v okamžiku, kdy ho gólman uvede do hry. Nemusí už opustit šestnáctku.

Dosud pokud obránce zjistil, že při jeho rozehrávce na krátko může dojít k nebezpečí, schválně zachytil balon v pokutovém území a rozhodčí přerušil hru a nařídil opakování odkopu.

g) Trenéři budou moci obdržet žluté a červené karty jako hráči.

Trenéři doposud byli trestáni za své prohřešky vykázáním na tribunu. Nově jim a všem členům realizačního týmu bude moci být udělena i žlutá a červená karta, tedy stejná napomenutí jako hráčům v poli.

h) Změny při tzv. míči rozhodčího.

Dříve byl sudí vždy součástí hřiště. Nově pokud míč při utkání arbitra zasáhne, bude následovat rozehrání za pomoci tzv. míče rozhodčího, kdy sudí upustí míč na zem a poté mohou hráči opět hrát.

Naopak při zastavení hry rozhodčím (třeba kvůli zranění hráče) tým, který se dotkne míče jako poslední, vrátí balon svému soupeři. Sudí už nebude muset vhazovat balon do hry míčem rozhodčího. Pokud bude hra zastavena v okamžiku, kdy je míč v šestnáctce, bude ho mít následně v moci brankář,a to bez ohledu na to, který tým měl předtím balon v držení.

Některé změny jsou logické a jdou s duchem hry. Půjdou s nimi ovšem i rozhodčí, zvláště ti čeští, kterým se velmi zamlouvá tzv. „šedá zóna“? Tedy ta zóna, v níž je možné věci na hřišti vykládat tak, či tak, často podle toho, jak se to momentálně hodí. Viz skandální průběh české baráže na přelomu května a června.