Radost z nového stadionu byla předčasná. Proč hlava Milána zastavila projekt za 700 milionů eur?

Radost z nového stadionu byla předčasná. Proč hlava Milána zastavila projekt za 700 milionů eur?

Plány již byly na stole, projekt za 700 milionů eur měl svou jasnou podobu, a dokonce jej oba milánské kluby už potvrdily. Během pondělního odpoledne ale bylo hlavou města vydáno prohlášení, ať se ještě nikdo neraduje. Proč tedy?

AC Milán i Inter si chtěly nedaleko jejich současného svatostánku vybudovat sídlo, které by sloužilo jako nový domov pro jejich fotbalové zápasy. Oba celky již našly společnou řeč, a tak veřejnosti oznámily vzájemnou spolupráci.

„Milán si zaslouží takový stadion, jaký je hodný velikosti jeho klubů,“ odůvodňoval dané rozhodnutí výkonný ředitel Interu Alessandro Antonello, který se podobnou myšlenkou zabýval již delší dobu. Financování ovšem nebylo jednoduché.

Konkurenční AC se chvíli snažilo o to, aby konečně došlo k rozdělení. Jedno mužstvo by obývalo nový stadion, druhé by naopak zůstalo na San Siru. Snaha o rozdělení byla však brzy zmařena. Jedním z důvodů bylo právě to věčné financování oprav na San Siru. To by tedy mělo být zbouráno.

Když tedy našly obě strany společnou řeč, došlo k oznámení dohody. Fanoušci se začali těšit, ovšem jejich radost se ukázala jako předčasná. Starosta Milána Beppe Sala uvedl, že se až do roku 2026 není možné o něčem rozhodovat.

„Pokud se AC a Inter domluvili na stavbě nového stadionu, mohu k tomu říct jenom dvě věci. Ta první je, že to zabere čas, a ta druhá je, že my pak budeme rozhodovat o tom, co se na tom stadionu bude konat,“ pravil Sala.

„Má-li být jeden stadion postaven, znamená to, že druhý budeme muset zbourat. A my jsme pro olympijské hry v roce 2026 už slíbili, že bude San Siro plně k dispozici. Proto nemá cenu do této doby nic nového plánovat. San Siro musí být v roce 2026 funkční, to je konec příběhu,“ dodával.

Milánští fanoušci už od jara tušili, že bude město proti, přesto se snažili nezoufat. Jejich naděje byly pohřbeny pondělním večerem, kdy došlo k definitivnímu rozhodnutí, že zimní olympiáda, jež je v plánu právě pro rok 2026, bude konána v Miláně a Cortině.  

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.